Wpis z mikrobloga

Mam lęki niedoświadczonego piwowara!!! Do rzeczy...
We wtorek robiłem brewkit z zestawu startowego BA drożdże były chu**we (ale pisaliście ze na gorszych robiliście piwo) wiec zadałem je i na drugi dzien po 12h już w rurce bulgotało. Pomyślałem wtedy mirki zawsze maja racje :)
następnego dnia praca w rurce była szybsza ale nie pojawiła się piana tylko delikatne zabrudzenie na ściankach wiadra,
dnia 3 bulgotanie zwolniło i w pewnym momencie ustało (temperatura fermentacji to 21 stopni, zadałem drożdże do 24 stopni)
4 dnia #!$%@?łem się i zajrzałem do środka, delikatna fermentacja wciąż zachodzi widać bąble dwutlenku węgla zbite w małe grupki na powierzchni.
To ma być ta cała burzliwa fermentacja?? Gdzie czapa piany jak na filmikach u kopyra?? Co poszło nie tak??

#piwowarstwo
  • 11
@TOP___BK: tez tak stwierdziłem ale kolega @nemezisso twierdzi inaczej, chce pogadać i wyciągnąć z tego jakieś wnioski i doświadczenie by następnym razem nie wylewać pieniędzy do kibla bo to nie o to chyba w tym chodzi.
@Nivele: Zacieranie wszystko będzie :D na ta chwile nie mam jeszcze garnka.
Już teraz nie pamiętam gdzie przeczytałem ze puszkę należy fermentować około 10 dni aż się wszystko uspokoi i do butelek to tez zdziwiony byłem jak we wtorek wieczorem zadałem drożdże a w piątek fermentacja zwolniła do tego stopnia ze w wiadrze nie wiele się dzieje.
@lordsiu bulganie nie jest znacznikiem fermentacji, najlepiej robić pomiar ekstraktu jak np. po tygodniu fermentacji zrobiłeś pomiar i wyszło ci dajmy na to 4 blg to poczekaj i zrób pomiar za 2-3 dni jak ci nie spadnie to możesz butelkowac. Radzę też nie zaglądać do fermentora bo robiąc to zbyt gwałtownie możesz pozbyć się dwutlenku węgla który znajduje się nad piwem przez co będzie ono miało dostęp do tlenu co może spowodować
@lordsiu:
tego typu lęki są wielokrotnie rozwiewane na forach fachowych. Jeśli masz te same problemy, o których pisze co drugi początkujący piwowar na piwo.org znaczy, że się nie doedukowałeś.
Im więcej wiesz o procesie i więecj poczytasz o piwowarstwie, tym mniej będziesz miał takich pytań.
piwo.org to podstawa. Wiki od deski do deski przynajmniej 2x, a potem na forum piaskownica piwowarska i wątek "mapa wątków" gdzie masz dziesiątki odnośników do każdego