Wpis z mikrobloga

@benzdriver: w mikroskopii fluorescencyjnej czesto uzywa sie laserow do wywolania fluorescencji w probce. W tej technice, ktora ja stosuje, najczesciej uzywa sie wlasnie wiazki o dlugosci 561 nm. Problem jest taki, ze musimy uzywac calkiem wysokoenergetycznej wiazki, ktora zabija bakterie po eksperymencie (problem powszechnie znany, ale naukowcy ignoruja ten problem z braku rozwiazania). My chcemy zbadac, czy da sie zminimalizowac ich smiertelnosc. :P
@zly_dzien: dzieki :D
@Rumpum: @Hasky: niektore bialka fluorescencyjne (ergo interesuje nas emisja, aczkolwiek mam podejrzenia, ze to rozproszone swiatlo moze powodowac toksycznosc) moga byc aktywowane w inny sposob, ktory teoretycznie jest mniej toksyczny dla komorek. Dlugo by o tym pisac, ale to dosyc ciekawe zagadnienie, zwlaszcza w moim srodowisku i mamy spora konkurencje niestety...
@barani_leb:

mikroskopii fluorescencyjnej czesto uzywa sie laserow do wywolania fluorescencji w probce. W tej technice, ktora ja stosuje, najczesciej uzywa sie wlasnie wiazki o dlugosci 561 nm. Problem jest taki, ze musimy uzywac calkiem wysokoenergetycznej wiazki, ktora zabija bakterie po eksperymencie (problem powszechnie znany, ale naukowcy ignoruja ten problem z braku rozwiazania). My chcemy zbadac, czy da sie zminimalizowac ich smiertelnosc. :P


tak skracając to po prostu badasz w jaki sposób
tak skracając to po prostu badasz w jaki sposób badać bakterie, żeby ich nie zabijać :)


@WojciechG: krotko, zwiezle i na temat :)

a dają się zarejestrować jakieś anomalie na krzywej wzrostu?


@Rumpum: tak, czasem przestaja rosnac na 4 godziny (mozna to zobaczyc pod mikroskopem)

mam to w dupie( ͡° ͜ʖ ͡°)


@s0ma: masz to glebiej, gdzies w jelitach ( ͡° ͜ʖ ͡
@barani_leb: ale nie musi byc przemysl/gospodarka przeciez.
Z jakiegos powodu takie badania prowadzicie, prawda? Czyli w jakims celu te bakterie chcecie zachowac przy zyciu.
Tylko - jakim? :)

Ja wiem, ze czasem rozne rzeczy sie tak dla sztuki bada, ale raczej nie w przypadku doktoratu, wiec podejrzewam, ze jakas glebsza mysl w tym na pewno jest :)
I ciekawi mnie jaka :)
@ColdTurkey: no moze... w sumie ja patrze na to troche od strony swojej dziedziny, gdzie wszystkie prace raczej praktyczne (biomatreialy i inzynieria materialowa w medycynie), wiec zakladam, ze fajnie by bylo, zeby te badania jakos sens mialy.
@agaja: No moje studia akurat były bardzo związane z Twoją działką, ale jak widziałem, czym sie zajmują niektórzy "naukowcy" to ręce opadają, zwłaszcza z jakiejś biofizyki. Przeczytaja jakiś artykuł naukowy i powtarzają doświadczenia, "czy wyjdzie to samo, a może coś innego? Może zmienimy coś trochę i opublikujemy"
@ColdTurkey: no jak cos zmienia, to pol biedy, bo czasem nieduza zmiana moze miec konkretny skutek.
Aczkolwiek wiaodmo, ze z jednego badania mozna kilka roznych artykulow zrobic ( )
@agaja: Gorzej, jak ktoś zrobi badania na jednym przypadku i mu coś wyjdzie ok, więc publikuje i cacy. Jak robiłem badania do magisterki, to powtarzałem je dla kilku przypadków i za każdym razem co innego wychodziło i dopiero wtedy problem, jakie wnioski wyciągnąć
@ColdTurkey: jak to jakie wnioski :D
Blad pomiaru wszedzie dobry :P

A na powaznie to ja tez i do magisterki i inzynierki duzo badan. Ech, fajnie bylo. Myslalam nad doktoratem, ale w koncu nie poszlam.

@barani_leb: no wlasnie o to mi chodzilo ;)
w mikroskopii fluorescencyjnej czesto uzywa sie laserow do wywolania fluorescencji w probce. W tej technice, ktora ja stosuje, najczesciej uzywa sie wlasnie wiazki o dlugosci 561 nm. Problem jest taki, ze musimy uzywac calkiem wysokoenergetycznej wiazki, ktora zabija bakterie po eksperymencie (problem powszechnie znany, ale naukowcy ignoruja ten problem z braku rozwiazania). My chcemy zbadac, czy da sie zminimalizowac ich smiertelnosc. :P


@barani_leb: @benzdriver:
źródło: comment_A25CDEV3SCJ7xMyRYqFFoUDB5EmF7IeG.gif