Wpis z mikrobloga

Mirki mam problem ze słowem introwertyk. Wg mnie jest ono nadużywane (także tutaj).

O ile rozumiem jest to osoba, która ma tendencję do przeżywania życia wewnątrz. Ma mniejszą potrzebę ekspresji swoich uczuć.

I teraz, często osoby z tego typu przypadłościami mówią o sobie że są introwertykami:
- Strach przed pewnymi formami kontaktu (np. telefonicznymi rozmowami)
- lęk podczas przebywania z dużymi grupami ludzi
- brak umiejętności przekazywania informacji (to akurat trochę rozumiem skoro tacy ludzie nie mają zbytniej potrzeby dzielenia się z ludźmi)

Jak dla mnie to objawy jakiejś fobii, a nie tego, że ktoś woli "żyć wewnątrz".

Jak to jest?

Sam jestem podobno introwertykiem (chociaż się z tym nie zgadzam).

#introwertycy #psychologia

Wiem, że temat wałkowany, ale serio pytam.
  • 14
@Urajah: introwertycy są bardziej zainteresowani swoją osobowością, dlatego częściej to oni rozpoczynają dyskusje na ten temat, ekstrawertycy mają to zwyczajnie w dupie. W dodatku internet jest rajem dla introwertyków, w końcu to miejsce gdzie mają kontakt z ludźmi, ale nie zbyt wyczerpujący, stąd są aktywniejsi w internecie od ekstrawertyków.
@Urajah:
a) introwertyk takze traci energię od kontaktów z ludźmi. I to nie jest prawda z tą ekspresja uczuć, maja raczej podobną ale dla introwertyka BARDZO ważne jest komu wyjawia emocje. Ekstrawertyk nie musi wygadywać sie przyjaciołom bo po co ich męczyć i lubi skakać z innymi na koncercie. Introwertyk nie będzie lubił tłumu ale szczera rozmowa z bliska osobą będzie bardzo mu cenna. Pewnie przekłada sie to na ogółem mniejszą
@JoxTheMusician: @onea: Znacie rozkład Gaussa? Jeżeli jest jakaś duża grupa ludzi to większość będzie oscylować po środku danej cechy. Być może nastąpiło zbytnie uproszczenie z mojej strony, ale jak dla mnie ludzie, którzy są 40:60, 50:50, 60:40 będą po pierwsze najliczniejsi, a po drugie nie będą zbytnio przynależeć do żadnej z grup (introwertyzm:ekstrawertyzm).

To nie lewo/praworęczność gdzie wejście w daną kategorię pogłębia się z każdym trzymaniem długopisu w danej ręce
@Urajah: Owszem wielu ludzi niestety używa określenia introwertyk będąc aspołecznymi bo tak łatwiej.

Jeśli ktoś ma fobie i boi się rozmawiać z ludźmi telefonicznie to już nie jest introwertyzm. To już jest fobia.

Ja jestem introwertykiem ale nie mam problemu z kontaktami z ludźmi dlatego uważam że należy rozdzielić pojęcia introwertyzm i aspołeczność.