Wpis z mikrobloga

#anonimowemirkowyznania
Drogie Mirki,

Jakiś czas temu odziedziczyłam po rodzicach dom, niestety razem z nim chyba sporo kredytów tzw. chwilówek. Mam pewne przypuszczenia ile może tego być, ale niestety nie wiem od czego zacząć ustalenie dokładnej kwoty i wierzycieli. Internet mówi wiele, ale często mam związane ręce, bo odpowiednie instytucje wymagają potwierdzenia przyjęcia spadku. Nie chcę robić tego pochopnie (wiem, że jest na to pół roku) zanim nie dowiem się co i jak.

Zgłaszam się z pytaniem/prośbą czy ktoś z Was zna się może na prawie spadkowym/był w podobnej sytuacji i zechciałby ze mną porozmawiać i podpowiedzieć co robić? Czy znacie może prawnika w #warszawa który ma w tym doświadczenie? Nie ukrywam, że sprawa jest dość pilna ze względu na te bandyckie odsetki… Osobiście chcę temat załatwić jak najbardziej polubownie tylko po prostu nie wiem od czego zacząć.

Liczę na Waszą pomoc i za każdą z góry dziękuję.

#prawo #spadek #kredyt #dlug

Kliknij tutaj, aby odpowiedzieć w tym wątku anonimowo
Kliknij tutaj, aby wysłać OPowi anonimową wiadomość prywatną
Post dodany za pomocą skryptu AnonimoweMirkoWyznania ( http://mirkowyznania.eu ) Zaakceptował: Asterling
  • 27
  • Odpowiedz
@AnonimoweMirkoWyznania: W takiej sytuacji bierzesz spadek z dobrodziejstwem inwentarza. Jeśli długi przekraczają wartość domu i innych rzeczy, które dziedziczysz, to nie dostaniesz nic (ale i nic nie płacisz). A jeśli są mniejsze - dostaniesz to, co zostanie po odjęciu długów. Trochę upraszczam, ale idea jest chyba jasna.
  • Odpowiedz
@AnonimoweMirkoWyznania: warto poszperać i odnaleźć wszelkie możliwe dokumenty odnośnie zaciągniętych zobowiązań. Jeśli sprawa spadkowa jest już uregulowana wyrokiem sądu, to z takim wyrokiem możesz się udać do Biura Informacji Kredytowej o udostępnienie informacji dotyczącej kredytów i pożyczek/chwilówek, które są w BIK zapisane. Z pewnością ułatwi Ci to namierzenie ewentualnych wierzycieli rodziców.
  • Odpowiedz
OP: @kozaqwawa @WilkZWallStreet : no właśnie sytuacja nie jest do końca prosta. Jedno z rodziców zmarło dawno przez co mamy dom podzielony: ja z rodzeństwem po 1/8 własności, drugi rodzic który zmarł niedawno 5/8 własności. Długi są na drugiego rodzica. W przypadku zrzeknięcia się spadku państwo/gmina/komornik (?) przejmuje maksymalnie te 5/8... Chyba. Właśnie tego nie wiem i wolałabym obgadać z prawnikiem. Na chwilę obecną szacuje dług na minimum 20% wartości spadku
  • Odpowiedz
OP: @WilkZWallStreet: @kozaqwawa: @rdza: @measure: @InsaneMaiden: sytuacja wygląda tak, że pierwszy z rodziców zmarł dawno temu, co za tym idzie razem z rodzeństwem mamy już po 1/8 domu na siebie, a drugi rodzic miał 5/8. Na drugiego rodzica są długi, ale nie kredyt hipoteczny, raczej chwilówki i jakieś tematy u komornika. Wiem, że mogę się zrzec spadku, ale jak wygląda sytuacja z domem, naszą częścią i
  • Odpowiedz
OP: @InsaneMaiden: niestety większość jest z 2015 więc nie podlega przedawnieniu. Odnośnie BIK czytałam różne rzeczy, głównie, że nie da się nic sprawdzić bez ustalenia spadku (jeszcze z tym czekamy ze względu na długi), a także że "chwilówki" chyba tam nie wpisują długu.
@zepsutyzachod: Wiem, że można zostawić to wprost komornikowi, ale po pierwsze boimy się, że wierzyciele mogą odezwać się dużo później i jakoś to spadnie na nas.
  • Odpowiedz
@AnonimoweMirkoWyznania: ale tu bzdury piszą.

1) Brak Twojego oświadczenia co do przyjęcia/odrzucenia spadku oznacza, że przyjmujesz go z dobrodziejstwem inwentarza, czyli odpowiadasz tylko do wysokości wartości spadku za długi spadkodawcy (tak w skrócie), a to co nawypisywał @zepsutyzachod to herezje.
1a) Wartość spadku oszacuje OIDP pan komornik albo inny rzeczoznawca.
2) Po przyjęciu spadku odpowiadasz DO WYSOKOŚCI WARTOŚCI spadku - czyli jeżlei po przyjęciu spadku okaże się, że domek jest wart
  • Odpowiedz