Wpis z mikrobloga

Rozmawiałem z dziesiątkami developerów i nadal nie mam jednoznacznej odpowiedzi na proste pytanie - Co najbardziej motywuje prawdziwego back-endowca-nerda oprócz wynagrodzenia (15k), warunków do rozwoju/nauki i wymagających projektów? Nie wiem o co Wam chodzi, czy się wstydzicie, czy nie wiecie, czy jest Wam wszystko jedno, ale na pewno każdy z Was musi mieć swoją idealną wizję środowiska pracy lub piwnicy( ͡° ͜ʖ ͡°) I ja chciałbym taką stworzyć w swojej firmie, bo to jest możliwe (właśnie kończy się remont biura) tylko muszę wiedzieć czego drodzy developerzy potrzebujecie:D Na co najbardziej zwracacie uwagę? #python #django #programowanie
  • 46
@hiro: Ale zdajesz sobie sprawę, że nie masz jednoznacznej odpowiedzi, bo takiej nie ma? Co developer to inne idealne środowisko pracy.

Kilka ogólników:
- Open Space ssie pałkę dramatycznie, sporo ludzi to udowodniło i się na ten temat wypowiadało, nikt nie udowodnił korzystnego wpływu open space'ów na cokolwiek innego poza budżetem per metr biura. Więc jeżeli masz open space to już nie będzie idealnego środowiska do pracy.
- Wymieniasz kasę, warunki
@meohaw: Tak zdaję sobie z tego sprawę, dlatego chcę zebrać jak najwięcej opinii. Co do open space'a - mieliśmy wcześniej dom jednorodzinny i to się nie sprawdziło (trzeba było biegać po schodach z każdą pierdołą, bo działy były podzielone piętrami, była trochę za duża sielanka no i rozmnożyliśmy się tak że 3 piętra to już było za mało ( ͡° ͜ʖ ͡°). Teraz zbudowaliśmy taki quasi-openspace podzielony
@biwalencik: W tamtym czasie wydawało się to absurdalne, bo wszyscy byli w zasięgu Kubota, ale jak pisałem, zespół się powiększył, trzeba było uciekać dalej.
@hiro: No jeszcze istnieje więc chyba nie najgorzej. Ale tak na poważnie - wymyśl sobie jakiś projekt, coś co sam chciałbyś używać. Praca pracą ale dla siebie też coś warto robić. To spora dodatkowa motywacja.
Zresztą nie musisz dla siebie - może np. ze mną - dzielę się po równo ewentualną kasą.
@hiro: tak mniej więcej, w różnej konfiguracji
- kasa, bo to jednak jest praca
- fajny manager / kierownik / kolo co się podpisuje pod moją fakturą, czyli sytuacja, w które mogę normalnie porozmawiać sobie z managerem bez tego całego korpo bulshitu (z niektórymi się da, z niektórymi nie)
- ludzie na poziomie dookoła mnie, czyli ktoś z kim będę mógł sobie pogadać w robocie zarówno o frameworkach jak i czasami
@hiro: p.s. jeszcze do tego przydał by się prysznic i stojaki na rowery przed firmą, bo jednak w wakacje lubię dojeżdżać do pracy rowerem, a po 15km w upale to lekko ze mnie śmierdzi ( ͡° ʖ̯ ͡°)
@hiro:

- spokojna atmosfera + nieformalna(tak żeby czuć się jak podczas robienia projektów z kumplem)
- bezstresowa rekrutacja
- świadomość, że nie da się programować 8h dziennie
- możliwość pracy 100% zdalnie
- jasno opisane zadania, dobra specyfikacja projektu
@hiro: przejrzystość - informacja o tym jak radzi sobie firma na bieżąco. Cisza (nie milion osób na m2), hajs ok (nie jest najważniejszy), sprzęt jaki się chce, elastyczne godziny pracy, ludzie od których można się uczyć - i jest bajka.
@rzaden_problem: Warszawa. Staże mają sens kiedy w firmie jest jakaś osoba która zaopiekuje się, poprowadzi i nauczy żółtodzioba podstaw. My aktualnie nie mamy na to czasu i nie chcemy marnować czyjegoś czasu. Ale planujemy to zrobić w przyszłości jak Bozia pozwoli.
@hiro: Ja lubie jeszcze jak jest jakiś pokój do odpoczynku. Jakiś stół do ping-ponga/piłkarzyki albo chociaż leżak. Nie żeby cały czas tam siedzieć, ale jak nadgonisz z pracą to fajnie jest odpocząć parę minut.