Wpis z mikrobloga

Spowolnienie gospodarcze w zasadzie już przesądzone <--- kopnij
Wskaźnik Wyprzedzający Koniunktury, informujący o przyszłych tendencjach w gospodarce wzrósł w listopadzie o 0,4 punktu w stosunku do wartości z października. Ciągle jest jednak poniżej wartości z lipca oraz poniżej poziomu z początku roku – informuje Biuro Inwestycji i Cykli Ekonomicznych BIEC.
Osłabienie tempa wzrostu polskiej gospodarki jest w zasadzie przesądzone. Pozostaje jedynie pytanie o skalę spodziewanego spowolnienia i czas jego trwania.

– Niepokojące jest to, że spośród krajów naszego regionu, dla których OECD wylicza podobne do wskaźnika wyprzedzającego wskaźniki, jednie w przypadku Polski odnotowywany jest od początku roku systematyczny spadek – komentuje Maria Drozdowicz z BIEC.

Spośród ośmiu składowych wskaźnika w listopadzie 2016 r. trzy poprawiły się, dwie składowe pozostały na poziomie ubiegłego miesiąca, i trzy uległy pogorszeniu. Wśród tych, które uległy poprawie, zmiana była niewielka i nie przełamywała dotychczasowych negatywnych tendencji.
#polska #ekonomia #gospodarka #finanse #neuropa #mikroreklama
BarekMelka - Spowolnienie gospodarcze w zasadzie już przesądzone <--- kopnij
Wskaźni...

źródło: comment_uvhbpQ0ZaALHYdTe1RlfgZoaslKbmryy.jpg

Pobierz
  • 11
@dzolnij: Zapewne chodzi o Composite Leading Indicator. W pic rel porównanie z Czechami, Słowacją i Węgrami.

Jakie to ma znaczenie


@TulipanowyPostumentMelodii: WWK jest prognozą przyszłego stanu gospodarki na podstawie różnych wskaźników (jak zamówienia w przemyśle czy zamówienia inwestycyjne).

czym jest to spowodowane

W tekście jest opisane, które czynniki działają negatywnie na WWK, a które nie.

Lata 2011-2013 wyglądały dokładnie tak samo jak krótki okres paru miesięcy, ale wszystko ruszyło
BarekMelka - @dzolnij: Zapewne chodzi o Composite Leading Indicator. W pic rel porówn...

źródło: comment_EI6wD5ZSEu70EKa5HXAknypOhkmg28wt.jpg

Pobierz
@BarekMelka: Dzięki za odpowiedź, wczoraj jak to pisałem to nie ładował mi się artykuł.

Lata 2011-2013 wyglądały dokładnie tak samo jak krótki okres paru miesięcy, ale wszystko ruszyło mocno do góry

Chodzi mi o to, że w w latach 2011-2013 ten wskaźnik utrzymywał się na równym poziomie a nawet minimalnie malał. Teraz mamy analogiczną sytuację tylko że w kilkukrotnie krótszym okresie, bo paru miesięcy. Pisałem to jedynie w kontekście komentarzy, które
@BarekMelka: 4 miesiące temu wrzucałeś znalezisko, że spowolnienie gospodarcze w zasadzie już przesądzone.

Był to już trzeci z rzędu miesiąc nadzwyczajnego wzrostu wskaźnika, po trwającym ponad rok marazmie. Wiele przemawia za tym, że wzrost gospodarczy jest konsekwencją zwiększonego spożycia gospodarstw domowych. Według badań NBP dochody gospodarstw wzrosły do końca III kwartału ub. roku o blisko 6%, zaś ponad połowa tego wzrostu była konsekwencją zwiększonych transferów socjalnych. Kolejne miesiące zapewne przyniosły
TulipanowyPostumentMelodii - @BarekMelka: 4 miesiące temu wrzucałeś znalezisko, że sp...

źródło: comment_odzKbvrVw4iA7ttpkPO7dNe8c0T0S7vN.jpg

Pobierz