Wpis z mikrobloga

Elo, zwracam się do Was, jako już chyba najwyższej instancji, z prośbą. Rzućcie proszę okiem i wyobraźcie sobie taką sytuację:

1. Zatrudniasz się w firmie (sp. z o.o) podpisując umowę o pracę.
2. Pracujesz w niej ~1,5 roku
3. Pracodawca nie wypłaca ci wynagrodzenia.
4. Pracujesz nadal.
5. Odnotowujesz brak wynagrodzenia kolejny miesiąc z rzędu.
6. Bierzesz urlop (zaległy i z obecnego roku) i zapowiadasz prezesowi firmy, że jak nie będzie kasy, to nie wrócisz do pracy.
7. Kasy nie ma.
8. Po 3 tygodniach urlopu (i 3 miesiącach bez kasy z tytułu UOP) rozwiązujesz umowę o pracę z uwagi na ciężkie naruszenie obowiązków pracodawcy względem pracownika.
9. Składasz jednocześnie wezwanie do zapłaty, które prezes podpisuje ci własnoręcznie, informując cię przy tym spokojnie, że i tak tej kasy nie dostaniesz, bo jej nie ma i nie ma skąd jej wziąć.
10. Prezes proponuje ci przy tym stanowisko w nowej spółce, która właśnie powstała (ta sama branża, praca w tej samej lokalizacji, na tym samym sprzęcie itp) i podwyżkę zarobków.
11. Trochę się pośmiałeś, ale szybko ci minęło.
12. Idziesz do Państwowej Inspekcji Pracy złożyć skargę na pracodawcę.
13. PIP stwierdza nieprawidłowości w firmie, ale nie ma na tyle many, żeby coś zrobić w tej sprawie - zalecają sąd pracy.
14. W tzw. międzyczasie idziesz do Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych (na który odprowadzałeś przecież składki z tytułu umowy o pracę) i dowiadujesz się, że dostaniesz od nich kasę, która ci się należy, pod warunkiem, że pracodawca ogłosi upadłość.
15. Pracodawca, oczywiście, nie ogłasza upadłości.
16. FGŚP oświadcza, że nic nie może zrobić.
17. Odwiedzasz sąd pracy i składasz pozew.
18. Czekasz na decyzję sądu.
19. Zostajesz wezwany do uzupełnienia braków formalnych we wniosku.
20. Uzupełniasz je i czekasz na decyzję sądu
21. Ponownie zostajesz wezwany do uzupełnienia braków formalnych we wniosku.
22. Uzupełniasz je i czekasz na decyzję sądu.
23. Sprawdzasz wpisy w KRS i dziwisz się, że w polu ‘członkowie reprezentacji’ widnieje puste miejsce.
24. Sąd wydaje wyrok i wysyła do twojego byłego pracodawcy nakaz zapłaty niewypłaconego wynagrodzenia
25. Pracodawca ma to w dupie i sąd stwierdza, że on w tej sprawie nic więcej nie może zrobić.
26. Składasz pismo do sądu o wystawienia klauzuli wykonalności.
27. Posiadając ww dokument udajesz się do komornika.
28. Po kilku tygodniach dostajesz pismo od komornika, że sprawa zostaje zawieszona, ze względu na brak majątku w spółce. I że nic więcej nie może zrobić. Potrzebny będzie kurator.
29. Udajesz się do sądu rejestrowego, celem ustanowienia kuratora dla spółki.
30. Potwierdzasz przy tym, iż spółka nie ma już żadnego przedstawiciela zarządu.
31. Kurator zostaje ustanowiony.
32. Czekasz.
33. Zniecierpliwiony oczekiwaniem udajesz się ponownie do sądu rejestrowego w celu zbadania postępów w sprawie.
34. Dowiadujesz się iż kurator, po dwukrotnej, nieudanej próbie skontaktowania się z byłymi członkami zarządu spółki, złożył rezygnację.
35. Pytasz “co dalej” w tej sprawie.
36. Dostajesz odpowiedź, że Sąd nic więcej nie może zrobić.
37. Załamany i zniechęcony przez kolejne tygodnie próbujesz uświadomić sobie, że pomimo starań odniosłeś spektakularną porażkę. Zastanawiasz się przy tym, czy jakieś sensowne prawo i możliwość jego egzekucji w ogóle istnieje.
38. Którejś nocy, siedząc jak przegryw przed kompem, postanawiasz opisać, to krótko na wykopie. Czy ktoś podrzuci ci jeszcze jakiś pomysł?

#prawo #praca #prawopracy #pytaniedoeksperta #przegryw
  • 80
@sequencer:
Art. 8a [Faktyczne zaprzestanie działalności przez pracodawcę]
1. Niewypłacalność pracodawcy, o którym mowa w art. 2 ust. 1, zachodzi również w razie niezaspokojenia roszczeń pracowniczych z powodu braku środków finansowych w przypadku faktycznego zaprzestania działalności przez pracodawcę, trwającego dłużej niż 2 miesiące.
2. Datą wystąpienia niewypłacalności pracodawcy jest dzień upływu terminu, o którym mowa w ust. 1.
@push3k-pro: @push3k-pro: Niestety, nie trafiliście. Wydaje się, że podobne sytuacje są powszechniejsze, niż nam się wydaje. :/

@jumpel: @eaxene: Nie jestem prawnikiem, nie znam się, ale czy nie jest tak, że FGŚP wypłaci mi tę kasę, tylko jeśli nie minie określony czas? Moje przygody trwają już od lutego 2015. Drogę 'FGŚP' odradzili mi na jednej z porad prawnych, m. in. z tego powodu:

(...) ochrona roszczeń pracowniczych nie
@alenacomnielogin_: Przed tym "ostrzegał" mnie zarówno komornik, jak i odradzali mi to na "poradach prawnych", z uwagi właśnie na to, że wniosek o upadłość będzie bezskuteczny, bo w spółce nie ma na to kasy. Swoją drogą, jak dla mnie, niezły paradoks...
@tfuj_pszyjaciel: Nie dostałem kasy z tytułu umowy o pracę za 3 miesiące (+ ekwiwalent za urlop, okres wypowiedzenia i odsetki ustawowe). Taki mam wyrok sądu. Ciekawe jest to, że zawsze miałem podpisane dwie umowy - UOP (minimalna krajowa) i jakąś "śmieciówkę" (co miesiąc nową, prawie zawsze z inną spółką). Z umów cywilnoprawnych dostałem całą należną mi kasę (z opóźnieniem, ale zawsze). Teraz już wiem które umowy są tymi "śmieciowymi". :/

@
do wyciagnięcia kasy z funduszu nie jest konieczna przesłanka upadłości. Wystarczy ze pracodawca po prostu przestał działać (a jednocześnie nie zgłosił wniosku o ogłoszenie upadłości). Jak mi potem przypomnisz to podeśle podstawe prawna.


@eaxene: Przypominam. Byłbym bardzo rad z tego powodu, bo mi w Funduszu powiedzieli jednak coś innego, w stylu:
- a pracodawca ogłosił upadłość?
- nie
- w takim razie nic nie możemy zrobić

Chciałbym uświadomić ich, że jednak
@sequencer: Jak można chodzić do pracy nie otrzymując wynagrodzenia ( ͡° ʖ̯ ͡°) Jeszcze rozumiem mały poślizg, gdy sytuacja w firmie jest trudna, a relacje z szefem - dobre. Gdy sam siebie nie szanujesz to łatwiej o to, że inni nie będą Cię szanować.
@3beczkiblefik: W tej chwili z pewnością bym tego błędu już nie popełnił. Wiesz co mnie do tego skłoniło?

Po pierwsze - ludzie. Bardzo fajny zespół (bezpośrednie kierownictwo także) - wszyscy z działu odeszliśmy w tym samym momencie (najpierw urlopy - co miało być formą nacisku na prezesa, potem wypowiedzenia). Nadal utrzymujemy kontakt.

Po drugie - chore przeświadczenie, że przecież UOP i kodeks pracy chronią mnie przez wyzyskiem 'złego kapitalisty' i tę
@sequencer: broń Boże tego nie proponuje i nie można Tak robić, ale jakbym był na miejscu Twojego pracodawcy to bym chyba wykupił jakieś dobre ubezpieczenie od pożaru na swoje samochody, bo niektórzy mogą to uznać za lepszą niż chodzenie po sądach.

swoją drogą powodzenia. podnoszą mi codziennie tacy śmiecie, co kasy nie ma,a co miesiąc nowa firma.
@sebawo: Nie, nie. Lepiej. True story.

Zadzwoń do kadr i usłysz, że prezes stwierdził: "w dupie mam wysyłanie PITów, są ważniejsze rzeczy do roboty"

Zasięgnij informacji w urzędzie i dowiedz się, iż pracodawca ma obowiązek wysłania rozliczenia, ale jeśli tego nie zrobi, to Ty i tak masz obowiązek rozliczyć się wg własnych wyliczeń i możesz do tego skorzystać z kalkulatorów w internecie (sic!)

Zrób to, wybierz taki kalkulator, który wylicza ci