Wpis z mikrobloga

Czy ktoś mi może wyjaśnić dlaczego Rosjanom jest wciąż mało i cały czas wywołują wojny na świecie w celu zagarnięcia terenu? Przecież mają prawie 2x większą powierzchnię niż druga co do wielkości Kanada. Ktoś powie, że większość z tych ziem to Syberia (w sensie tajga i tundra, chociaż w niektórych zakątkach Syberii jest cieplej niż w Polsce) nie nadająca się do użytku czy zamieszkania, ale zgaduję, że gdyby władze i ludzie byli bardziej przedsiębiorczy, jak np. Amerykanie albo Japończycy, to spokojnie by coś z tego wykrzesali. Poza tym mają całą masę surowców naturalnych z ropą i gazem na czele, dlaczego Rosja nie potrafi tego wykorzystać?

Drugie pytanie, dlaczego jest tak spokojnie na wschodniej i południowej granicy Rosji tzn. z Kazachstanem, Mongolią i Chinami?

#geopolityka #rosja #polityka
  • 22
@tomek-um: hm chcą być jeszcze lepsi/najlepsi to chyba tak jak z tymi milonerami mają kasy żeby kupić co tylko chcą a i tak im mało, w rosji to pewnie taki charakter imperjalistyczny
@tomek-um: 1. Jakie wojny ostatnio wywołali Rosjanie? ( ͡° ͜ʖ ͡°) Rosjanie nie tyle chcą zdobywać nowe tereny i anektować je w obręb swojego terytorium, co tworzyć strefę buforową między sobą a krajami NATO.
2. Z Chinami nie chcą walczyć, bo zbyt duże więzy gospodarcze. Poza tym Chiny są antyamerykańskie, to po co mają sobie tworzyć kolejnych wrogów
@ProwokatorDyskutant: Słuchałem Bartosiaka i z początku mówił ciekawie, ale po n-tym wykładzie słychać, że bardzo się powtarza i tak naprawdę niewiele mówi o Rosji, tylko tyle, że jest słaba, ale chce wziąć udział w grze o nowy układ sił, bo wie, że potrafi narozrabiać. Trochę zbyt bardzo skupia się na Chinach, co szczerze mówiąc średnio mnie obchodzi.
@JanLaguna: 1. Choćby z Czeczenią, Gruzją, czy ostatnio z Ukrainą. Tak, wiem, że to tylko zielone ludziki z kosmosu tam weszły, ale... no właśnie ;) Ze strefą buforową to się zgodzę, fakt NATO nie jest święte i też przecież robi manewry przy granicy Rosji. Trochę się obawiam co Putin ma w głowie odnośnie Białorusi, którą mógłby wykorzystać do ewentualnej inwazji. Z drugiej strony nie wiem po co Rosji Polska. Przecież wiele
@tomek-um: Jesli znasz angielski to polecam też George'a Friedmana i Roberta Kaplana. W tym temacie w polskim jutubie jest trochę bieda, jedynie chyba Bartosiak podchodzi do tematu bardziej obiektywnie, reszta polskich wykładowców w tym temacie traktuje Rosję jako zło i zagrożenie. Nie, żeby z naszej perspektywy nie mieli racji, ale to trochę wypiera obiektywizm.
@tomek-um:
Czeczenia - dla Rosjan Kaukaz jest kluczowy, nie mogli sobie pozwolić sobie na odłączenie Czeczenii od Rosji
Gruzja - zaatakowali tylko dlatego, że Gruzini otwarcie szli w kierunku UE&NATO, neutralna/prorosyjska Gruzja jest potrzebna Rosjanom, bo oddziela ich od Turcji(członek NATO)
Ukraina - protestujący na Majdanie mieli sympatie pro-EU, Rosja musiał wejść i zasiać zamęt, bo inaczej Ukraina miałaby szansę bliżej związać się z UE i NATO

Przykłady Gruzji i Ukrainy
@tomek-um:

To prawda wróg mojego wroga jest moim przyjacielem, czy jak to tam szło. Pomijając fakt, że Chińczycy bez pardonu osiedlają się na przygranicznych ziemiach Syberii, ale widocznie Rosji to nie przeszkadza

„Okupacja” Syberii przez Chińczyków czy powolna islamizacja Rosji (Tatarstan, Krym, Czeczenia) jako czynniki które doprowadzą do upadku tego państwa to znane mity powielane przez nasze media. Poniekąd to ich jedyna nadzieja na przeciwdziałanie starzeniu się społeczeństwa i powolnemu wymieraniu
@Karburator_z_odzysku: Obejrzałem wykład jednego i drugiego i w skrócie to cały świat jest niestabilny i zmierza ku wojnie lub destabilizacji tylko my - Amerykanie jesteśmy w super sytuacji i jesteśmy najlepsi ;) A tak serio to ciekawe spojrzenie można sobie wyrobić na sytuację na świecie. Tylko jak tak dalej pójdzie to trzeba będzie pomyśleć o zakupie biletu do USA :)
@Karburator_z_odzysku: no właśnie wiem, trochę subiektywne spojrzenie na świat. Nie mówili jednak tak dużo o możliwej wojnie z Chinami, którą tak straszy Bartosiak. Chiny mają swoje problemy. Rosja się boi, że ją wszyscy zjedzą, na Bliskim Wschodzie taki burdel, że nawet Friedman się gubi, Europa w kryzysie, normalnie wojna tuż za rogiem.
@tomek-um: ja wiem że to wkurza, ale wiedz, że patrząc obiektywnie sytuacja w Polsce jest naprawdę dobra. Nawet to opluwanie w telewizji jest lepsze niż politpoprawność jak w USA, gdzie każde odejście od generalnej linii to rasizm/mizoginia/szowinizm/jakaśfobia.

Siedźmy cicho, pilnujmy swoich interesów, dbajmy o atmosferę do rozwoju i dialogu, nawet w formie plucia jadem, a bedzie dobrze ( ͡° ͜ʖ ͡°)