Wpis z mikrobloga

Mała historia z sądu.
Bądź mną, prawnik jednej strony. Powołuj się na bardzo istotną okoliczność w odpowiedzi na pozew.
W tej konkretnej sprawie nastąpiły tak bardzo szczególne okoliczności faktyczne (oraz prawne), że w systemach informacji prawnej (lexy i inne tam legalisy) jest tylko jedno orzeczenie w tej kwestii. Niestety nie na twoją korzyść, więc możesz być pewnym, że pełnomocnik powoda na pierwszej rozprawie powoła się na to jedno konkretne orzeczenie.
"Niestety" mało osób oprócz przelecenia lexa (legalisa) sprawdza orzecznictwo na stronach Sądu Najwyższego. Wobec tego można było wyszukać, że wspomniane orzeczenie (Sądu Apelacyjnego) zostało uchylone i zbesztane przez SN (a jeszcze nie zostało ono wrzucone w systemy informacji prawnej). Ale przeciwnik tego nie zrobił.
Na rozprawie pełnomocnik powoda rozwodzi się szeroko nad ugruntowanym orzecznictwem w przedmiotowym zakresie (tiaaa... jedno orzeczenie), ale dajesz mu się wypowiedzieć.
Wstajesz, wskazujesz to co wyszukałeś, wspominasz o tym, że jego orzeczenie jest już nieaktualne - bo zostało uchylone. Widzisz jego (akurat tutaj "jej") minę. Sędzia zresztą też się zdziwił, bo poprosił o wydruk orzeczenia.
Cała strategia poszła w #!$%@?. Do końca już temat ten nie był przez pełnomocnika powoda poruszany.
Sprawa tak bardzo wygrana, a koszty zastępstwa tak bardzo przyznane ( )
#prawo #opowiescizsadow
  • 15
@eaxene: Dzisiaj w godzinę ogarnąłem odwołanie od decyzji zus, przytaczając szczegółowo orzecznictwo SN - odwaliłem taką kompilację (dopasowując do sytuacji), że sam się z siebie śmiałem na myśl jeżeli to przejdzie.
@eaxene: Coś pięknego. Ogólnie także dostrzegam zasygnalizowaną tendencję profesjonalnych pełnomocników do zawężania pola poszukiwań judykatów wyłącznie do systemów informacji prawnej, podczas gdy np. taki Portal Orzeczeń Sądów Powszechnych ma już całkiem liczną bazę orzeczeń i nierzadko można w nim znaleźć rozstrzygnięcia naprawdę specyficznych spraw, a mimo to jego popularność zdaje się być wśród prawników znikoma.
adwokat przeciwnej strony powołał jakiś wyrok na swoją korzyść, aktywując kartę-pułapkę OPa który znalazł nieopublikowany wyrok wyższej instancji orzący tamten


@Nahcep: kurde rzeczywiście prościej to brzmi ( ͡º ͜ʖ͡º)