Wpis z mikrobloga

1. Córka nie szanuje swoich rodziców za 7-letniego opla, mielone i mieszkanie z meblościanką.
Wykop: W DUPIE CI SIĘ POPRZEWRACAŁO, PEWNIE IM DUŻO W ŻYCIU WYSZŁO, NIEWDZIĘCZNA CÓRKA, GDYBY NIE TY MIELIBY LEPIEJ

2. To niesprawiedliwe, by osoba zarabiająca 1850zł brutto oddawała państwu 39,2% zarobków w PIT i składkach, a osoba zarabiająca 20.000zł - 22%.
Wykop: HURR DURR DOBRZE TAK LENIOM GDY JA SIĘ UCZYŁEM ONI PILI PIWO NA DYSKOTEKACH, GARDZĘ, NIKT IM NIE BRONI ZARABIAĆ WIĘCEJ, 500+ DOSTAJE PATOLOGIA, JEŚLI MASZ DWOJE DZIECI, TO ZNACZY ŻE NIE TRZEŹWIEJESZ

#shitwykopsays #neuropa #bekazprawakow
  • 45
@to_juz_przesada: Nie chcę wyciągać zbyt daleko idących wniosków, ale aż trudno nie dostrzec faktu, że wytłumaczenie może być banalnie proste. Empatia w stosunku do innych osobników noszących te same geny jest prostym wynikiem miliardów lat ewolucji i można ją zaobserwować u każdego zwierzęcia, bo ta strategia przynosi ogromne korzyści ewolucyjne. W przypadku człowieka krąg obdarzony empatią może być nieco powiększony ze względu na fakt, że ludzie żyli w małych, mocno spokrewnionych
@smyl: Ależ oczywiście, masz 100% racji. Tyle, że np. ja zawsze, od najmłodszych lat zadawałam sobie w takich sytuacjach pytania "a co, jeśli to byłaby moja mama/mój brat/moja przyjaciółka itp?" (może dlatego moje dzieciństwo momentami było bardzo mroczne, bo zadręczałam się takimi rzeczami i Weltschemerz na całego). Mój brat był korwinistą i takie pytania zaczął sobie zadawać dopiero, kiedy dorósł, wyprowadził się do dużego miasta, zobaczył jak świat działa w praktyce
To niesprawiedliwe, by osoba zarabiająca 1850zł brutto oddawała państwu 39,2% zarobków w PIT i składkach, a osoba zarabiająca 20.000zł - 22%.


@smyl: Nie jest możliwe by osoba zarabiająca 20000 oddawała tylko 22% podatku PIT.
@chanelzeg: w składkach i PIT, oczywiście ta przykładowa osoba prowadzi działalność gospodarczą:

- składki na ub. społeczne: 772,96zł
- składki na ub. zdrowotne: 288,95zł
- 7,75 pkt. proc składki zdrowotnej do odliczenia od PIT: 248,82zł

PIT 19% x (20.000zł - 772,96zł) - 248,82zł = 3404,32zł
Łączne koszty: 772,96zł + 288,95zł + 3404,32zł = 4466zł
Na rękę: 15.534zł, klin składkowo-podatkowy: 22%.
@smyl:
Czy chodziło Ci tu o rzekomą niespójność wypowiedzi?

Nie ma czegoś takiego jak "wykop says". Bo nie ma czegoś takiego jak "wykop" w sensie pojedynczego, spójnego autora. Tu są tysiące, tysiące użytkowników. Część aktywuje się pod jednymi wpisami, część pod innymi. Czasem te części się zazębiają mocno, czasem nie.

To, że pod jednym wpisem przeważają takie opinie, w drugim zupełnie odwrotne, nie jest niczym dziwnym ani niespójnym. Użytkownicy się nie
@smyl: Działalność gospodarcza to zupełnie inny rodzaj pozyskiwania pieniędzy. W jednym miesiącu ma się 20k w innym 10 zł i trzeba płacić podatek w wysokości 12000% zarobków, będąc na PIT to niemożliwe. Do tego pominąłeś ulgi, na np. dzieci z których korzysta zdecydowana większośc rodzin. Tak więc wziąłeś absolutnie rzadki przypadek. Niemniej zgadzam się, powinno się obniżyć podatki osobom najmniej zarabiającym bo to skandal by kwota wolna od podatku wynosiła
Nie ma czegoś takiego jak "wykop says". Bo nie ma czegoś takiego jak "wykop" w sensie pojedynczego, spójnego autora. Tu są tysiące, tysiące użytkowników. Część aktywuje się pod jednymi wpisami, część pod innymi.


@Sh1eldeR: zgadzam się, chociaż komentarze dotyczące tej dziewczyny, które cytuję, mają trzycyfrową liczbę plusów.

A już mnóstwo, mnóstwo osób może być za liniowymi lub degresywnymi


Nie chodziło mi o spór w sprawie podatków, tylko o pogardę do człowieka
#bekazprawakow


@smyl: jakoś tego nie widzę, no chyba że bycie lewakiem to kult biedy, a prawakiem nienawiść do biedaków.
Jest chyba różnica między szacunkiem dla własnych rodziców, którzy przecież nie muszą być orłami intelektu, a nawet mogą być skończonymi debilami, ale wypruwali sobie żyły żebyś miał lepiej, a dążeniem do własnego spełnienia (do którego potrzebne często są pieniądze, które między innymi przejadane są przez państwo w sposób bezmyślny, co boli podwójnie).
jakoś tego nie widzę, no chyba że bycie lewakiem to kult biedy, a prawakiem nienawiść do biedaków


@abdullahibnalibali: wydaje mi się, że ten tag jest uzasadniony, bo popieranie podatków pogłównych lub degresywnych z przyczyn moralnych i ideologicznych jest domeną prawaków, a nawet prawicowców, lewica zwykle popiera podatki liniowe lub progresywne.

Ale ogólnie nie lubię tagów #bekazprawakow i #bekazlewactwa, a sam ich czasem używam, to rzeczywiście hipokryzja z mojej strony, nie
@Sh1eldeR: Jednak ciężko uwierzyć, że ludzie, którzy promują pewne postawy, omijają szerokim łukiem wpisy i znaleziska promujące coś innego. Spójrz na dyskusje o aborcji: prawie pod każdym wpisem znajdują się przeciwstawne komentarze, które zdobyły mniej więcej tyle samo plusów. A kiedy spojrzysz na dyskusje o związkach, to łatwo zauważysz, że komentarze krytykujące kobiety zdobywają po kilkaset plusów, a te ich broniące zaledwie kilka. Gdyby zdania były podzielone, to byłoby to widać
ydaje mi się, że ten tag jest uzasadniony, bo popieranie podatków pogłównych lub degresywnych z przyczyn moralnych i ideologicznych jest domeną prawaków, a nawet prawicowców, lewica zwykle popiera podatki liniowe lub progresywne.


Już wiem do czego dokładnie się odnosisz, myślałem, że chodzi Ci o to, że z jednej strony wykopki wyśmiewają biednych, a z drugiej nawołują do szacunku dla nich. Teraz po prostu nie widzę żadnego powiązania. Chyba nic dziwnego, że ludzie
Już wiem do czego dokładnie się odnosisz, myślałem, że chodzi Ci o to, że z jednej strony wykopki wyśmiewają biednych, a z drugiej nawołują do szacunku dla nich. Teraz po prostu nie widzę żadnego powiązania.


@abdullahibnalibali: Trafna uwaga, skupiłem się na strukturze podatków, ale oczywiście chodzi mi dokładnie o pogardę dla osób mało zarabiających i beneficjentów programu 500+ - a jednocześnie oburzenie wywołane pogardą dla tych samych osób, gdy przestają być
Dalsze rozszerzanie empatii - na obcych, na ludzi o innym kolorze skóry, na zwierzęta - wymaga już czegoś więcej, niż proste, intuicyjne reakcje, wymaga rozumu, racjonalnego myślenia, zdolności wyrwania się z klatki własnych korzyści i obiektywnego spojrzenia na sytuację. Człowiek jest jedynym zwierzęciem, który potrafi to zrobić, wystarczy tylko chcieć.


@smyl: a bonono? http://www.listyznaszegosadu.pl/pl/article_print.php?id=621402