Wpis z mikrobloga

()
Mirki mam problem i chciałem od was zasięgnąć opinii.

Niedawno, bo w sierpniu kupiłem auto, od razu je zarejestrowałem oraz ubezpieczyłem. Dzisiaj przyszło do mnie pismo z ubezpieczalni poprzedniego właściciela, że mam im zapłacić 1300zl za ubezpieczenie, bo niby z nimi nie rozwiązałem umowy, którą muszę rozwiązać czego nawet nie byłem świadomy.
Powiedzcie mi jak to jest, oni mają prawo mnie karać za brak rozwiązanie umowy, której nawet nie zawarłem.
Jest jakiś sposób żeby chociaż tyle im nie płacić?

#ubezpieczenia #ubezpieczalnia
  • 16
  • Odpowiedz
@elvis21: Zgodnie z ustawą kupując auto nabyłeś ubezpieczenie tego pojazdu. Zorientuj się czy polisa jest jeszcze ważna, jeżeli tak to do kiedy. Jaka to jest firma? (strzelam, że MTU :P)
  • Odpowiedz
@elvis21: sprzedający auto ma obowiązek zgłosić fakt do ubezpieczyciela - ubezpieczenie przechodzi na Ciebie - i o ile sprzedający nie zawarł w umowie, że po jakimś czasie masz wypowiedzieć umowę, to ona jest nadal ważna ale na Ciebie (bo on chce zwrot za ubezpieczenie - sprzedaje Ci auto z ubezpieczeniem tylko na kilka tygodni, a za resztę okresu mu zwracają kasę) - w Twoim interesie jest wypowiedzenie umowy - bo
  • Odpowiedz
@elvis21: Jest tak jak napisał @mskbeatbox: i @silwek:
Po zakupie OC przechodzi na Ciebie i możesz z tej polisy korzystać do końca umowy, ale ubezpieczyciel może zechcieć dopłaty (tzw. rekalkulacja), dlatego należy zawsze po zakupie kontaktować się z ubezpieczycielem i dopytać czy trzeba będzie coś dopłacać do otrzymanej polisy. Jeśli nie to jeździsz na niej do końca i dopiero ostatniego dnia wykupujesz nowe OC na siebie,
  • Odpowiedz
@elvis21: Dokładnie tak jak pisze @mfind :) Jaśniej to wyjaśnił.
Ja od siebie tylko dodam, że jak wypowiesz do maksymalnie miesiąca to raczej nie podliczają Cię (ja przynajmniej 3 razy tak miałem, nie wiem czy to reguła, ale wydaje mi się, że jednak odpuszczają, ale nie muszą). No i jak wypowiesz to zgłoś to też sprzedającemu - może wystąpić o zwrot za niewykorzystaną składkę :)
  • Odpowiedz
@elvis21: O kurde... w taki sposób :O była umowa na miesiąc, i przez to, ze nie wypowiedziałeś to sami przedłużyli ją o cały rok tak?! Może z rzecznikiem praw konsumenta się skontaktuj - może da się ją jakoś wypowiedzieć na podstawie jakichś konkretnych przepisów, żeby uniknąć zapłaty - ja nie znam tego niestety ;/
  • Odpowiedz
@mfind: no nie wiem, ja musiałem pisać pismo - podać numer na jaki mają wysłać przelew i kserokopię umowy kupna-sprzedaży - sami bez tego nie chcieli wysłać... - Allianz direct
  • Odpowiedz
@elvis21: A jeszcze... ja nie wiem co ten TUiR.. Raz mi się zdarzyło że kupiłem auto z ubezpieczeniem w PZU na miesiąc - i nic nie musiałem wypowiadać, po miesiącu wygasło i nic mi nie kazali płacić.
A co do zwrotu - to raczej tylko te roczne ubezpieczenia (jak kupujesz od prywatnej osoby a nie handlarza, tak mi się wydaje, że tylko handlarze - osoby z działalnością, mają możliwość ubezpieczenia
  • Odpowiedz
via Android
  • 1
@Naciass
@mskbeatbox
@silwek
Dzięki za informacje, niestety nie mogę teraz się tym zająć, dopiero jutro wracam do domu. Ogólnie wg mnie to złodziejstwo no, ale...

@mfind jak jutro złapie papiery od auta to na pewno się odezwę, dzięki za zaoferowaną pomoc.
  • Odpowiedz
@elvis21 tu akurat polisy komisowe z liberty to temat podchwytliwy. Niby komisant mówi, że na miesiąc a tak na prawdę jest to polisa roczna. Im wcześniej wypowiesz tym lepiej. Zapłacisz tylko za ten okres kiedy korzystałeś z tej polisy.
  • Odpowiedz
@elvis21: wołaj jak coś wyjaśnisz w tej sprawie - dla mnie to tak samo złodziejstwo, w PZU umowa miesięczna wygasła i spokój, a nie jakieś przedłużanie umowy - miesięcznej.... na rok...
  • Odpowiedz
@elvis21: Elvis spokojnie. Kupiłeś auto w sierpniu na 99%z polisą komisową. Taka polisa jest opłacona przez sprzedawcę do dnia zbycia pojazdu a za resztę Liberty nalicza tobie za każdy dzień. Jeżeli przysłali ci składkę do opłacenia w wys. 1300 zł to jak najszybciej zrób nowa polisę i tę z Liberty wypowiedz( dokładnie w takiej kolejności a nie na odwrót). Liberty zrekalkuluje Ci składkę i będzie chciało kasę tylko za okres
  • Odpowiedz