Wpis z mikrobloga

Ciekawy wykres ilustrujący wysokość podatków w zależności od wysokości dochodów.
-opodatkowanie DG przy małych dochodach wynosi 100% i spada do 19% przy wielkich dochodach
-opodatkowanie 90% etatowców wynosi od 39% do 43% ale zarobków powyżej 10 tys. miesięcznie malej i dąży do 32%
-Wykres tłumaczy też niezwykłą popularność fikcyjnego samozatrudnienia wśród dobrze zarabiających wystarczy porównać opodatkowanie etatu -czarna linia i samozatrudnienia -niebieska/czerwona linia. #programista15k pracując na etacie płaciłby nawet 50% wyższe podatki od tego na samozatrudnieniu.
-mamy podatki degresywne dla najlepiej zarabiających i dla DG
- czarna i niebieska linia powinna się pokrywać w przypadku jednoosobowych DG(jaki powinna mieć kształt to już temat na kolejną dyskusję)
#ekonomia #gospodarka #podatki #ciekawostki #biznes #polska #dzialalnoscgospodarcza #pieniadze
ZapomnialWieprzJakProsiakiemByl - Ciekawy wykres ilustrujący wysokość podatków w zale...

źródło: comment_CHqPS1kkyuiFokeQuFTZWKhBoSQN0HqC.jpg

Pobierz
  • 17
jeszcze nam zrobią podatki jak w Danii :P


@mailtalk: według tego wykresu osoba zarabiająca średnią duńską (ponad 14k zł na rękę w przeliczeniu) oddaje mniej w składkach i podatkach, niż Polak na średnim polskim wynagrodzeniu (3k na rękę). Co jest nie tak z duńskimi podatkami?
@CegielniaPL: Nie wiem dlaczego akurat Danię ale podejrzewam, że w większości krajów zachodnich tak jest. Nawet nie wiem czy w Dani pokazali goły podatek i czy uwzględni też ubezpieczenia. Jak masz inne przykłady to chętnie się zapoznam(bez Szwajcarii Belgii i Islandii( )) Dla mnie istotniejsze jest nasze podwórko. Potężna różnica pomiędzy samozatrudnieniem i etatem. Chciałem zrobić taki wykres a tu mi dziś sam w ręce
Nawet nie wiem czy w Dani pokazali goły podatek i czy uwzględni też ubezpieczenia


@ZapomnialWieprzJakProsiakiemByl: w Danii nie ma takiego wyraźnego podziału na podatki i składki, jak w Polsce, bo emerytura obywatelska i służba zdrowia są finansowane z budżetu. Jest pod tym względem wyjątkowa w OECD (wykres - niebieska część to PIT), składki są groszowe, ale na wykresie jest cały klin, więc na pewno są wzięte pod uwagę.

Spodziewałem się tylko
smyl - > Nawet nie wiem czy w Dani pokazali goły podatek i czy uwzględni też ubezpiec...

źródło: comment_G0GpOBz1MowpnkvgDNS9ubafgzDZRMvB.jpg

Pobierz
tam jest netto


@smyl: tym bardziej ten wykres nie ma sensu. W jakim celu porównywać obciążenia podatkowe w kontekście wynagrodzeń netto? Przecież podatki płacisz od kwoty brutto.
@lohmeyer: kwota "brutto" w Polsce jest w połowie drogi między netto a kosztem pracodawcy (ze względu na wysokie składki po stronie pracodawcy), w Danii kwota "brutto" to prawie cały koszt pracodawcy (bo prawie nie ma składek, emerytura i zdrowie lecą z budżetu, widać to na wykresie dwa moje komentarze wyżej).

Porównanie względem brutto zatem nie miałoby sensu, bo to znaczy co innego w obu krajach. Można więc porównywać albo klin względem
@smyl: Racja. Mimo wszystko linia dla Danii powinna zaczynać się od tego poziomu, wobec którego istnieje w praktyce, czyli tych 6-7 tys. netto. Porównywanie niższych kwot (ze strony Danii) nie ma żadnego sensu i może co najwyżej zakłamywać rzeczywistość.
@smyl napisales: "Podatku 18% nie płaci się do kwoty 85.528 zł - tylko do miesiąca, w którym została ona osiągnięta. Ma zatem znaczenie, czy ten próg został osiągnięty na początku miesiąca i jeszcze kilkanaście tysięcy złotych jest opodatkowane tylko 18%, czy na końcu - i zaraz wchodzi 32%. Stąd ząbki. "

To na szczescie nieprawda. Niewiem skad wziales takie info ale jesli mozesz to daj podstawe. Podatek wedlug skali liczy sie wedlug
Niewiem skad wziales takie info ale jesli mozesz to daj podstawe. Podatek wedlug skali liczy sie wedlug wzoru gdzie dochod do kwoty 85528 opodatkowany jest 18℅ i pomniejszany o kwote wolna 556.02 zl a reszta 32℅ i wynika to bezposrednio z ustawy


@Veento:

Ustawa z dnia 26.07.1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych

Art. 32. 1. Zaliczki, o których mowa w art. 31, za miesiące od stycznia do grudnia, z
@smyl dokladnie tak jak zauwazyles na koncu, to dotyczy tylko sposobu obliczania zaliczki od wynagrodzenia z tytulu umowy o prace, a podatek wlasciwy liczy sie tak jak wspomnialem. Zaliczke od dochodu z dzialalnosci liczy sie tez juz normalnie, opodatkowujac wyzsza stawka nadwyzke kwotowo. Zaliczki moga byc przeklamane zwlaszcza jesli jest kilka zrodel dochodu i nie ma odpowiedniej wymiany informacji pomiedzy je obliczajacymi a podatnikiem, wtedy prawda wychodzi w zeznaniu.
@Veento: ok, dzięki za sprostowanie. Czyli można powiedzieć, ze każda osoba mająca tylko jedno źródło dochodów - umowę o pracę - i wchodzi w drugi próg ma na koniec roku niedopłatę podatkową i ten wykres nie powinien mieć tych ząbków - powinien być za to podniesiony minimalnie do góry (do wysokości szczytów ząbków tak naprawdę).