Wpis z mikrobloga

@PolCzlowiekPolLitra: Za pomocą PID'ów chciałbym sterować dwoma elektrozaworami (jeden kontrolowałby przepływ cieczy w zbiorniku z gorącą wodą, drugi z zimną), tak aby do pojemnika trzeciego wlatywały takie proporcje wody, aby jej temperatura miała taką wartość, jaką użytkownik zadał na panelu HMI sterownika.
@Belge: Czekaj, pid. Ale wyjście tego regulatora pójdzie na jakiś dwustawny, czy będziesz strzelał PWM i zmieniał mu wypełnienie w zależności od sygnału sterującego z pida?
@Tymian: Chciałbym strzelać PWM'ami, dlatego zależy mi na elektrozaworze który nie będzie dwustanowy, lecz 0-100% sterowany właśnie analogowo.

Ogólnie to jeszcze do końca nie wiem, czy dokładnie tym tropem podążę. Fakty są takie, że czas obrony się zbliża, temat pracy chciałbym zmienić, i najlepiej na taki, w którym będę kontrolował temperaturę / obieg wody na makiecie mieszkania. Chyba, że miałbyś jakiś ciekawszy pomysł do zaproponowania? :P
@Belge jeśli bedziesz sie upierał przy swoim pomyśle to takie zawory nazywają się zaworami proporcjonalnymi, i rzeczywiście są drogie. Musisz sie zastanowić jakich chcesz użyć - są zaworki przepływowe i ciśnieniowe. Kiedyś na allegro znalazłem uzywane przeplywowe w cenie do 200zł za sztukę.
Fajnym tematem byla by budowa takiego zaworku. Większość tego tupu urządzeń cisnieniowych sklada się z dwóch zwyklych zaworkow - jeden wpuszcza drugi upuszcza medium.
@Belge: Przede wszystkim tu szukasz zaworu proporcjonalnego z siłownikiem, a nie elektrozaworu.
Takie dedykowane rzeczy są drogie. Możesz to spróbować zastąp zastąpić zaworem grzybkowym z silnikiem krokowym. Zawory innego typu mają nieliniową charakterystykę i nie będą się nadawać