Wpis z mikrobloga

EZY5283 w pełni przygotowany na przyjęcie pasażerów przed lotem do Mediolanu - Linate.

W przypadku lotów z dużą ilością wolnych miejsc, załoga nie zabroni Wam zmiany miejsca - przesiadka do wolnego rzędu to żaden problem. Pamiętajcie jedynie by pozostać na swoim "oryginalnym" miejscu podczas startu i lądowania. Związane jest to z wyważaniem samolotu - kapitan otrzymuje dokument na którym widnieje rozmieszczenie pasażerów w konkretnych sekcjach. O ile zmiana miejsca jednego pasażera nie powoduje żadnych komplikacji, o tyle przesiadka 20os grupy może zaburzyć prawidłowe wyliczenia. O samym wyważaniu opowiem przy okazji ( ͡° ͜ʖ ͡°)

Obserwujcie #groundhandling

#pracbaza #samoloty #lotnictwo
airfield_ops - EZY5283 w pełni przygotowany na przyjęcie pasażerów przed lotem do Med...

źródło: comment_RRB1YI3vq5QCt1W9u6OIhPiH0jVqhlTB.jpg

Pobierz
  • 103
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@Czerw2: W moim AMA to wyjasnilam :)

Pasazerowie i stewardessy sa oczami pilotow. Jezeli cos sie stanie - dym, kawalek odpadnie, bocian przywali to piloci tego nie zobacza.

@jablo: Jak jszcze pracowalam w Ryanairze to trzymalismy tylne siedzenia, rzad za skrzydlami i jeden z pierwszych dla takich rodzinek dla swietego spokoju. Inaczej to przez takich ludzi pozniej bylo opoznienie ze startem bo spoznialsk, angielska rodzinka krzyczy, ze nie
  • Odpowiedz
@airfield_ops: co decyduje o tym, że ktoś jest dobrym pilotem? mam na myśli, czy są jakieś predyspozycje fizyczne, psychiczne decydujące o tym, że ktoś jest świetnym pilotem albo co może sprawić, że ktoś nigdy dobry nie będzie?
  • Odpowiedz
@bohun89: Dobre wyszkolenie to podstawa. Mówi sie że najlepsi zaczynali od szybowców., indywidualne predyspozycje tez są istotne. Nikt na starcie nie powie, czy będziesz świetnym pilotem czy nie. Często sytuacje kryzysowe pokazują dopiero co tak na prawdę potrafimy. Dla jasności - nie jestem zawodowym pilotem.
  • Odpowiedz
@airfield_ops serio macie listę pasażerów na kartce z informacją gdzie siedzą i uwzgledniacie to ręcznie przy starcie/ladowaniu? Przecież nawet samochody mają czujniki obecności pasażera, nie ma takiego czegoś w samolocie (+waga najlepiej ;P) tak by system sam to uwzględniał?
  • Odpowiedz
@fataler: Mieszasz strasznie :) jest lista paxów, obok nazwiska i płci jest informacja czy dana osoba nadała bagaż czy też nie. To są wydruki z systemu - nikt tego nie pisze na kartce. Ręcznie wprowadzane są tzw. Last minute changes - dokonuje sie ich na samym arkuszu wyważania. Przy nadawaniu bagażu jest on ważony - i w kalkulacjach używa sie rzeczywistej sumy nadanych bagaży. Wagi pasażerów są zawsze uśrednione.
  • Odpowiedz
@airfield_ops: Mówiąc szczerze, aż nie wierzę że tego nie mają ( ͡° ͜ʖ ͡°). Całe życie byłem wręcz przekonany, że pilot ma gdzieś kto gdzie siedzi, a to system sam na podstawie czujników i wagi pasażerów koryguje odpowiednie parametry. Nie sądziłem, ze to dla pilotów nie jest transparentne. Przecie samoloty ponoć mogą same startować, latać i lądować a czujników w siedzeniach nie mają ;)?
  • Odpowiedz
@fataler: nie mają, bo to by wszystko podniosło masę samolotu. Z punktu widzenia pilota ważne jest, żeby środek ciężkości samolotu znajdował się w dopuszczalnych limitach. Ciekawostka: położenie środka ciężkości podaje się w % cięciwy skrzydła (cięciwa, to prosta łącząca krawędź spływu ze środkiem krawędzi natarcia skrzydła).

Żeby sobie uzmysłowić jak ważne jest wyważenie weź pod uwagę, że taki długi samolot w czasie lotu opiera cały swój ciężar na stosunkowo krótkich
  • Odpowiedz
@airfield_ops: e bo ja mam takie pytanie co by sie stalo jakbym tak do konca przodu przeszedl sie? znaczy tam gdzie jest kabina pilota czy mnie wyprosi stewardessa czy o------l dostane? mialem 4 razy okazje sie przekonac ale sie bałem ;D, a jeszcze drugie pytanie; czy jakbym prosil o zmiane miejsca bo jest nieprzyjemny typ obok mnie to moge dostac zmiane miejsca? sorry ze chaotycznie pisze ale czasu mało mam
  • Odpowiedz
@galaxybear: Do kokpitu w trakcie lotu nie wejdziesz, nie ma takiej opcji. Po locie jesli poprosisz i piloci będą mieli czas to możesz zagadać i zerknąć. Co do przesiadki - jesli są wolne miejsca to nie powinno być problemu. "tak do końca do przodu" możesz tez mieć na myśli miejsce gdzie stewardesy stoją i maja cały catering itd. Z tego miejsca zostaniesz grzecznie wyproszony.
  • Odpowiedz
@galaxybear: Nic się nie stanie, bo autopilot w trakcie lotu może skompensować powierzchniami sterowymi przemieszczającą się po samolocie masę. Natomiast do startu wszyscy mają być usadzeni tak, jak w loadsheecie napisano, bo wg niego pilot ustawia samolot do startu (np. wychylenie trymera)
@fataler: polecam się :)
  • Odpowiedz