Wpis z mikrobloga

EZY5283 w pełni przygotowany na przyjęcie pasażerów przed lotem do Mediolanu - Linate.

W przypadku lotów z dużą ilością wolnych miejsc, załoga nie zabroni Wam zmiany miejsca - przesiadka do wolnego rzędu to żaden problem. Pamiętajcie jedynie by pozostać na swoim "oryginalnym" miejscu podczas startu i lądowania. Związane jest to z wyważaniem samolotu - kapitan otrzymuje dokument na którym widnieje rozmieszczenie pasażerów w konkretnych sekcjach. O ile zmiana miejsca jednego pasażera nie powoduje żadnych komplikacji, o tyle przesiadka 20os grupy może zaburzyć prawidłowe wyliczenia. O samym wyważaniu opowiem przy okazji ( ͡° ͜ʖ ͡°)

Obserwujcie #groundhandling

#pracbaza #samoloty #lotnictwo
airfield_ops - EZY5283 w pełni przygotowany na przyjęcie pasażerów przed lotem do Med...

źródło: comment_RRB1YI3vq5QCt1W9u6OIhPiH0jVqhlTB.jpg

Pobierz
  • 103
  • Odpowiedz
@airfield_ops: trzeba też dodać że wyważenie dotyczy tylko zwykłych pasażerów :P jak miejsca z tyłu są wolne i siedzą tam dodatkowi pasażerowie typu piloci, obsługa linii, to mogą siedzieć gdzie chcą i nie mają miejsc przydzielonych przez system który bierze pod uwagę wyważenie.
zdarzyło mi się widzieć stewardesę przesadzającą pasażera który rozsiadł się na 3 ostatnich miejscach z powodu wyważenia, a potem przyprowadziła 3 pasażerów którzy weszli ostatni mówiąc im "z
  • Odpowiedz
@jablo: Prawie prawda :) faktycznie dodatkowych członków załogi, którzy np. Zmieniają bazę by operować z innego lotniska, nie ma ma liście pasażerskiej i w systemie - ale zawsze kapitan manualnie dopisuje gdzie dana osoba siedzi. Nie wiem jak inne linie - ale w easyjet'ie uwzględnia sie ich w wywazaniu na samym końcu na tzw LMC
  • Odpowiedz
zawsze kapitan manualnie dopisuje gdzie dana osoba siedzi


@airfield_ops: Całkiem ciekawa informacja :-)

To też pewnie zależy od załogi. Ja widzę to tak: pilot (lub ktoś inny - nie wiem) informuje załogę o dodatkowych pasażerach i przydzielonych im miejscach i to stewardessy odprowadzają dodatkowe osoby na przydzielone miejsca. Ale pewnie zdarza się że ktoś lata regularnie w ten sposób to po prostu mówią proszę zająć wolne miejsce w jednym z dwóch
  • Odpowiedz
@jablo: Nie chodzi przydział miejsca :) szefowa pokładu ma listę pasażerską na której są wypisane również wolne miejsca. Osoba zainteresowana - dajmy na to członek personelu pokładowego, pyta które miejsce moze zająć i informacja ta przekazywana jest dalej, na tej podstawie kapitan wie, ze w danej sekcji bedzie +1 pasażer. To dotyczy sytuacji kiedy osoba/crew podróżuje bez biletu i nie ma jej na liście. Dokumentem który upoważnia do podróży służbowych, poza
  • Odpowiedz
@airfield_ops: Mam pytanie: ostatnio minimalnie spóźniłem się na samolot, dosłownie odłączyli rękaw w momencie, gdy pani z obsługi na bramce dzwoniła do obsługi w samolocie i stwierdziła, że po zamknięciu drzwi już "nic nie można zrobić" i nie można ich znów otworzyć nawet ze zgodą kapitana. Jaki jest tego powód? Ponowna dekompresja czy coś?
  • Odpowiedz
@ZiumZium: Nie można porównywać warunków atmosferycznych do rozmieszczenia pasażerów w kabinie... Wyważanie nie uwzględnia wiatru tylko suche fakty dot. Tzw loadu czyli pax+bagaż+paliwo. O porównanie musiałbyś spytac kogoś z latających Mirków.
  • Odpowiedz
@ccTV: Łoo Panie ( ͡° ͜ʖ ͡°) jeśli dotarłeś na gate w momencie kiedy ściągano rękaw to znaczy, że byłeś bardzo spóźniony. Faktycznie, nie da sie nic zrobić - kapitan nie weźmie na klatę opóźnienia całego lotu z powodu jednej czy dwóch osób. Czym leciałeś?
  • Odpowiedz
@ZiumZium: Tolerancja w przypadku A320 easyjeta wynosi do jednej tony. Mówię o przypadku gdzie np. Na lot nie zgłasza sie 20os. Wtedy papiery robi sie na nowo, uwzględniając dane ilości pasażerów po zmianach. Wagi są uśrednione - dlatego wszędzie jest duży margines i zawsze wg. Zasady "po bezpiecznej".
  • Odpowiedz
@creative1222: @airfield_ops: Co do grubasów to bardzo często mam na samolocie ludzi z US, którzy płacą za siedzenie obok, z powodu swojej wagi. Ale w sumie to samo się tyczy np pasażerów z połamanymi nogami, którzy nie mogą ich zgiąć, więc składamy siedzenie przed nimi i na nim kładą nogi ... płacą za 2 miejsca (chociaż to chyba niepełna cena ... nie pamiętam)/
  • Odpowiedz
@ZiumZium: Co nie zmienia faktu, ze czasem trzeba kogoś przesadzić - tu na prowadzeniu są Dashe Q400 - gdzie w przypadku małej liczby pasażerów, przesadzanie ludzi "by zmieścić sie w trymach" jest stosunkowo częste.
  • Odpowiedz