Wpis z mikrobloga

Gigantyczny sukces szczepień - w Ameryce nie ma już endemicznej odry
2 dni czekałem, by wrzucić Wam informację po polsku. Art. po angielsku są w powiązanych

Kojarzycie szczepionkę MMR (przeciwko odrze, śwince i różyczce)? Boicie się skutków ubocznych? Niedługo już nie będzie konieczna. Ameryka stała się oficjalnie wolna od endemicznego (ważne słowo) wirusa odry. Oznacza to, że nie ma już tam wirusa odry w stanie "dzikim" i infekcje mogą być jedynie skutkiem zawleczenia patogenu z innego rejonu świata.
Jeśli to nie jest gigantyczny sukces szczepień, to ja już nie wiem. ( ͡° ͜ʖ ͡°)
Czytać i jeśli uważacie, że fajne to polecam wykopać.

Przed wprowadzeniem powszechnych szczepień przeciwko odrze, które rozpoczęto w 1980 roku, odra była przyczyną prawie 2,6 milionów zgonów rocznie na całym świecie. W latach 1971–1979 w Ameryce Północnej i Południowej z zachorowaniami na odrę było związanych ponad 100 000 zgonów. Przeprowadzone w Ameryce Południowej analizy efektywności kosztowej wskazują, że dzięki powszechnym szczepieniom przeciwko odrze w okresie od 2000 do 2020 roku uda się zapobiec prawie 3 milionom zachorowań i 16 000 zgonom z powodu odry.


#nauka #swiat #szczepienia #medycyna #zdrowie #biologia #gruparatowaniapoziomu #liganauki #ligamozgow #mikroreklama #mmr
Pobierz MalyBiolog - Gigantyczny sukces szczepień - w Ameryce nie ma już endemicznej odry
2 ...
źródło: comment_kPEXYGUzQwNcLwXN4B8Uc44iUxQ1unX4.jpg
  • 7
@Afterglow: osoby są nadal szczepione i nadal jest ryzyko wybuchu epidemii wśród osób nieszczepionych. Chodzi o to, że nie ma tam już patogenu "amerykańskiego". Kilka lat temu jak była "mini-epidemia" (ta, co się zaczęła od Disneylandu) to był to szczep (chyba) filipiński. Jeśli cały świat będzie dalej szczepił przeciwko odrze, to za kilka lat będzie możliwa całkowita eradykacja patogenu.
:)

Ważne zdanie w przypadku odry (z wiki)

Humans are the