Wpis z mikrobloga

Z ostatniej chwili: zaobserwowano wodę wyrzucaną z księżyca Jowisza, Europy. To kolejne silne przesłanki za oceanem wody pod lodową powierzchnią Europy.

Obserwacje wykonano teleskopem Hubble'a w czasie gdy Europa tranzytowała na tle Jowisza. Te same techniki są używane przy studiowaniu atmosfer planet pozasłonecznych.

Konferencja prasowa wciąz trwa: http://www.nasa.gov/nasalive

#astronomia #kosmos #ciakawostki
Al_Ganonim - Z ostatniej chwili: zaobserwowano wodę wyrzucaną z księżyca Jowisza, Eur...

źródło: comment_flMK8Va7D7bzkwIPcTzNBgMoD8rYjk0r.jpg

Pobierz
  • 27
  • Odpowiedz
@Al_Ganonim: świetna wiadomość!
Teraz prawdopodobnie będzie można dużo łatwiej sprawdzić czy istnieje tam życie. Kiedys planowano wysłać "klin", który miałby się sukcesywnie przebijać przez kilometry lodu (pod wpływem temperatury). Teraz byc moze wystarczy wysłać łazik lądowy
  • Odpowiedz
@Al_Ganonim: Takie pytanie z mojej strony. Czy to tak jak na Ziemi, że im bliżej jądra temperatura byłaby tam wyższa (jeśli przykładowo jądro jest niewielkie, a całość to jeden wielki ocean?). Nie bardzo wiem, czy jest wiedza na temat tego, czy jest to po prostu zimna skała, czy coś tam w środku może grzać i zachodzą reakcje?
  • Odpowiedz
@vvivo: Szacuje się, że rdzeń Europy jest żelazowo-niklowy, podobnie jak w przypadku Ziemi, ale jest on wychłodzony. Jakiekolwiek ciepło na tym księżycu bierze się z tarcia, które powstaje przez siły pływowe pochodzące od Jowisza.
  • Odpowiedz
@Al_Ganonim: Na świecie ludzie wody nie mają, susze jakieś, klęski żywiołowe, a taki księżyc sobie wodę wyrzuca. To jest skandal i granda! Gdzie był Jowisz tego księżyca, kiedy on sobie tę wodę wyrzucał, ja się pytam? Czy NASA ma zamiar coś z tym zrobić?
  • Odpowiedz