Wpis z mikrobloga

Gdzie szukać metryk naszych przodków? Czy konieczne są poszukiwania w parafiach? A może zbudujemy całe drzewo, korzystając tylko z Internetu?

1. Metryki młodsze niż 100 lat


2. Jak uzyskać dostęp do metryk młodszych niż 100 lat?



3. A gdzie szukać metryk starszych niż 100 lat?




4. Co jeszcze można znaleźć w archiwum państwowym?


5. Metryki w parafiach i archiwach kościelnych




6. Bazy w których możemy odszukać, gdzie znajdują się metryki



7. Portale z metryki w Internecie


8. Wyszukiwarki genealogiczne



To chyba tyle jeśli chodzi poszukiwania metryk. Dużo by pisać, a moim celem są poradniki w jak najbardziej skondensowanej formie. Jeśli macie jakiekolwiek pytania, piszcie w komentarzach lub na pw. Pomogę :-) Mam nadzieję, że wielu literówek nie ma ;-) W obrazku akt urodzenia mojego pradziadka, dostępny w Internecie

Za tydzień kilka porad jak przechowywać rodzinne dokumenty albo z jakich programów do budowy drzewa korzystać.

#genealogia #porady #historia #przodkowie #metryki #dokumenty

Wołam: @akcer @Argilla @BezzZnaczenia @hsvduivbsh @Hypeman @Marule @michalkosecki @nietosamo @Patermantis @piotrekkk2 @Sykol @wogx @Old_Postman @Kiszka_94 @malak23 @Rekreator @nadroszczak @GryfnySzac
alan-jakman - Gdzie szukać metryk naszych przodków? Czy konieczne są poszukiwania w p...

źródło: comment_nkQiD31fvCDmNw3jSBN7nHHnXO7JPqZI.jpg

Pobierz
  • 29
@alan-jakman: bardzo ciekawa sprawa! Sam mam nietypowe nazwisko i chetnie bym poznał skad pochodzę, bo prawdopodobnie wg. dziadka z Austrii, ale to niestety nikt nigdy do konca nie potwierdził. Wroce z prac bazy to chetnie poszperam po tych stronach
@alan-jakman: Mi dzięki internetowi udało się dotrzeć, aż do 1682 i co mnie zdziwiło to, że informację o członkach mojej rodziny urodzonych przed 1772 , czyli pierwszym rozbiorem Polski ich akta były w Pruskich dokumentach mimo, że według map miejsca w których żyli członkowie mojej familii były, aż do pierwszego rozbioru i od udzyskania niepodległości do teraz w Polsce. Ktoś wie dlaczego tak mogło by być?
@alan-jakman: kiedyś nawet chciałam zająć się poszukiwaniem przodków, ale zniechęcił mnie fakt, że dokumenty w archiwach są często np. po łacinie i to jeszcze sposób zapisu mało przejrzysty. Podziwiam osoby zajmujące się genealogią :)