Wpis z mikrobloga

I nie mówię o korupcji a systemowym maraźmie i niedasiźmie. Czasami jest mi bardzo trudno wytłumaczyć klientom, dlaczego na klauzulę wykonalności muszą czekać kilka miesięcy.

@kosi_mazaki: czyja jest to wina? Sędziów czy niewydolnego systemu? Od ile lat rozmawia się o obłożeniu sędziów i pomysłach na poprawę wydajności sądów? Nikt z tym nic nie robi, a sędziowskie nadgodziny to codzienność.
  • Odpowiedz
@Internet_the_explorer: Zgoda, sędziowie są przeładowani sprawami jednak na ile jest to wina ich samych (zła organizacja własnej pracy), przewodniczących niepanujących nad wydziałami i niedoborem pracowników sądowych (sekretariatów wydziałowych) oraz głodowymi stawkami ich wynagrodzeń? Do tego dochodzi totalne olewanie zasady koncentracji materiału dowodowego.

Poza tym trudno uznać, że środowisko sędziów nie posiada skutecznych środków nacisku i lobbingu wobec ustawodawcy (pomijając palenie opon). Samo jednak władowało się w pułapkę konstytucyjnej zasady sprawowania
  • Odpowiedz
Samo jednak władowało się w pułapkę konstytucyjnej zasady sprawowania wymiaru sprawiedliwości przez sądy. I dzięki temu sądy rejonowe zawalone są sprawami, które z powodzeniem mogłyby być załatwiane przez sędziego pokoju, kolegia do spraw wykroczeń, notariuszy albo komorników.


@kosi_mazaki: sądownictwo się wpakowało czy ustawodawca wpakował nas? Sędziowie działają, ale to w gestii ustawodawcy powinna być reforma procedury. Powoli następują zmiany jak np. nowela PPSA, która odciąża sądy administracyjne od błahych spraw.
  • Odpowiedz
@Internet_the_explorer: Zwróć proszę uwagę, że wyraziłem zdziwienie z bierności przedstawicieli sądownictwa w procesach legislacyjnych dot. szeroko pojętego funkcjonowania wymiaru sprawiedliwości. Ustawodawca to nie jakiś tam abstrakcyjny byt zasiadający w parlamencie a komisje sejmowe, parlamentarzyści itd. Czy środowisko sędziowskie posiadające w swoim gronie tak wiele osób o olbrzymim autorytecie i doświadczeniu nie jest w stanie bardziej skutecznie (podkreślam - skutecznie a nie tylko aktywnie) uczestniczyć w pracach legislacyjnych? Odnoszę wręcz wrażenie,
  • Odpowiedz
  • 0
Ale jak to sadownictwo? Zepsują wszystko i będą jakieś chore ceny na jabłka, śliwki, gruszki :( czo ten piss to ja nie wiem
  • Odpowiedz
sądownictwo się wpakowało czy ustawodawca wpakował nas?


@Internet_the_explorer: czyli jesteś sędzią/pracujesz w sądzie?

Tak się kolego składa, że znam trochę to towarzystwo od środka (sędziów, prokuratorów i prawników) więc nie wciskaj mi tutaj głodnych bajeczek jak to środowisko samo się oczyściło, nie ma korupcji ani niekompetencji, a wszystkie sprawy są prowadzone sprawnie. Przy kieliszku można usłyszeć czasem bardzo ciekawe opowieści, które pokazują jak zdemoralizowane jest to środowisko (a raczej jego
  • Odpowiedz
@poszukiwacz_zaginionej_warki: Moja ulubiona argumentacja xDD
"Ja znam towarzystwo od środka, rozmawiamy przy kielichu" xD A ja teraz ci powiem że znam towarzystwo posłów PiS od środka i powiedzieli mi przy kielichu że planują zniszczyć Polskę i wygonić jak najwięcej ludzi na zachód. I co teraz?

W zeszłym roku orzeczono w około 15.000.000 (piętnaście milionów spraw), mamy 10.000 sędziów. Czekam na twoje zestawienie skorumpowanych sędziów i medialnych spraw (gdzie sędzia złamał
  • Odpowiedz
@poszukiwacz_zaginionej_warki: A sposób w jaki środowisko przeszło weryfikacje jest bardzo prosty - czas. Przez 27 lat wszyscy sędziowie z PRL-u są już na emeryturach (czy słusznie to inna kwestia) ale nie orzekają już.
Po drugie co to za różnica czy ktoś pracował w PRL-u czy nie? Gonić powinno się tych co popierali reżim a nie co orzekali rozwody.
Jak jakiś sędzia pracował całe życie w PRL-u w Wydziale Ksiąg Wieczystych
  • Odpowiedz
sędziowie są przeładowani sprawami jednak na ile jest to wina ich samych (zła organizacja własnej pracy), przewodniczących niepanujących nad wydziałami i niedoborem pracowników sądowych (sekretariatów wydziałowych) oraz głodowymi stawkami ich wynagrodzeń?


@kosi_mazaki: Rzeczywiście, wina sędziów ( ͡° ͜ʖ ͡°)
  • Odpowiedz