Wpis z mikrobloga

Siemaneczko miraski, witajcie w moim tagu #s60v3!
Możecie obserwować tag bo mniejszych rzeczy nie zamierzam tagować inaczej ( ͡° ͜ʖ ͡°)

Postanowiłem napisać o samych aplikacjach na Symbiana s60 trzeciej edycji. Wielu będzie tutaj psioczyć że do tych szrotów jest to raczej niepotrzebne i mają rację, aczkolwiek robi się problem - aplikacje jak i informacje o systemie po prostu znikają. A to co teraz sobie skrobię na mikrobloga służyć będzie jako pewne kompendium o budowie samych aplikacji i plików *.sis jak i*.sisx oraz pewną bazą linków, które będzie można wykorzystać przy próbie oprogramowania telefonu na symbianie. Telefony na s60 obsługiwały microjave ale działała koszmarnie wolno w porównaniu choćby do Sony Erricsonów a i sam temat jest mało ciekawy.

Zaczniemy może o samej strukturze instalatorów symbianowych. Nie będzie to jakieś skomplikowane, ponieważ są bardzo zbliżone do linuksowych paczek. Sam format SIS to akronim słów Software Installation Script i jest to zwyczajna paczuszka pkg wraz z drzewem folderów z potrzebnymi plikami. Pliki wykonywalne s60 mają rozszerzenia *.app, *.exe albo w ogóle nie mają rozszerzenia tylko posiadają atrybut uruchamiania pliku jako binarkę. Same aplikacje były głównie pisane w C/C++ ze wstawkami assembly, dopiero później miały wstawki w QML bądź były całe napisane w QT lub Pythonie. Bardzo rzadko zdarzały się aplikacje napisane w .NET a jeszcze rzadsze sytuacje istniały gdy ktoś napisał coś w NS Basic ale to obsługiwał tylko s60v3 oraz UIQ 3. Podobno było coś napisanego w Ruby ale nie widziałem nic takiego i traktuję jako legendę. Sam system obsługiwał Web Runtime'a do obsługi widżetów na pulpicie ale z tego co widziałem to ma to tylko Gadu Gadu oraz LCGJukebox. Na nowszych edycjach na pewno było więcej widżetów. Był też kompilator C#. Było na czym pisać apki na Symbiana, aczkolwiek większość narzędzi jest tylko na Linuksa a wiemy jak pracowały liniacze w czasach jak te telefony wychodziły. Do tego słabością systemu było jego pochodzenie jak i duże różnice w hardware telefonów, czyli zamiast pisać gry w OpenGLu to pisano ją tak aby działała na telefonach bez akceleratora graficznego. Było kilka wyjątków, w tym parę gier N-Gage ale nic poza tym.
Przejdziemy teraz do plików SISx. Było to najzwyklejsze archiwum zip albo 7zip, lecz oprócz normalnego pliku SIS wewnątrz zawarty był jeszcze certyfikat dla aplikacji, ewentualnie plik tekstowy z linkami do automatycznego pobrania dodatkowych bibliotek, np. Pythona albo PIPS.

Jakby ktoś chciał sprawdzić jak wyglądało SDK to proszę uprzejmie: https://www.mediafire.com/folder/79jhy594xb3uk/Symbian_Development

Są wszystkie narzędzia i część potrzebnych bibliotek, reszta powinna być w repozytoriach. Zawartość folderów:
Qt 1.2.1 SDK (Linux x64 x32, Mac i Windows, nie wiem czy poleci na win8 i nowszych)
Qt SDK 1.1.2 dla Linux x64 i Windows
s60v3, s60v5, N97, S^3 i Belle SDK
Symbian^3 PDK v3.0.4 oraz 4.0a
Wszystkie biblioteki offline dla s60v3, s60v5, S^3, S^3 PDK i Belle
GCCE 4.6.3 + dokumentacja
RVCT 4.0 zawierająca SP3 + 4.1 - wymaga niestety licencji
Carbide C++ 3.2 oraz 2.7
NokiaWebTools 1.2.0
Carbide UI 4.3 + garść pluginów
Ruby
PyS60 2.0.0, 1.9.7, 1.9.6
Silverlight
eBooki o Symbianie, QT, C, C++, Ruby oraz Assembly ARM
Sporo projektów open source od CODeRUS oraz Kolaya, typy crackowali apki na symbiana i ich wiedza jest nieoceniona ( ͡° ͜ʖ ͡°)
W pytę i ciut ciut narzędzi do modowania.

Jeśli chodzi o same aplikacje na S60 i nowsze to niestety większość linków jest martwa. Do tego większość legalnych źródeł zwyczajnie umarło śmiercią naturalną aczkolwiek jest kilka firm, których strony www działają a i jako że Nokia (a raczej Microsoft) wypięła się na Symbiana i udostępnili swoją pracę za darmo. Także łapcie linki i pobierajcie!

http://www.lonelycatgames.com/ - legendarny menedżer plików X-Plore jest ich autorstwa. Do tego jedyny odtwarzacz obsługujący radio internetowe, LCGJukebox również jest spod ich klawiatury. Stworzyli również znany i chętnie crackowany SmartMovie. Wszystkie ich aplikacje na Symbiana od połowy 2015go roku można pobrać i zainstalować legalnie za darmo.

http://www.smartphoneware.com/ - wszystkie aplikacje z dopiskiem "best" przed nazwą to ich sprawka. Genialny dyktafon z funkcją nagrywania rozmów telefonicznych, kalkulator naukowy to ich dzieło. Wszystko z dopiskiem Discounted jest u nich za darmo.

http://anotherguest.blogspot.com/ - bardzo miły Czech portujący DOSowe, Linuksowe oraz Amigowe aplikacje na Symbiana, dużo dobrego kontentu i trzy emulatory, NESa, SEGI oraz GameBoya.

http://hinkka.mbnet.fi/ - porty silników wszystkich Quake'ów. Są wersje również dla telefonów bez akceleracji graficznej.

https://symbianguru.wordpress.com/ - również blog, sporo ciekawych aplikacji; dużo linków nie działa.

https://www.f-secure.com/ - antywirus na Symbiana. Normalnie nie polecałbym ale do tej pory istnieje niezałatana dziura, która uniemożliwia odbieranie sms oraz połączeń, F-Secure na s60 pomoże ogarnąć system bez konieczności formatu telefonu. Można też to zrobić ręcznie ale trzeba wiedzieć co usuwać z folderu systemowego Private.

http://idreams.pl/ - twórcy gier mobilnych. Jak ktoś kojarzy k-Rally albo SkyForce to właśnie ich sprawka. Jeżeli poprosicie ich mailowo to w przeciągu dnia roboczego dostaniecie instalatory na Symbiana.

http://vampent.over-blog.com/ - scrackowane emulatory Vampenta. Niestety legalnego źródła nie ma albo o takowym nie wiem.

Tak naprawdę to największe bazy aplikacji; na dzień pisania tego wpisu (29 sierpień 2016) wszystkie linki działały. Jako dodatkowe źródła polecam chomikuj.pl, gdzie ludzie backupowali sobie content i do tej pory można znaleźć wszystkie gry N-Gage jak i całą masę aplikacji, trzeba niestety szukać po jej nazwie żeby było efektywnie. Jak też widać najbardziej aplikacje s60 uratowało, a jakże piractwo...

Na ten moment chyba styknie i wołam #android #bojowkawindowsphone #ios oraz #programowanie, być może narzędzia do czegoś wam się przydadzą.
T.....t - Siemaneczko miraski, witajcie w moim tagu #s60v3!
Możecie obserwować tag b...

źródło: comment_biXLseIvQI8qCBq9PbbFeQ6WQYoc9Vw3.jpg

Pobierz
  • 13
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@Trzyzet: znam tylko podstawy QT i QTQuick i nie jestem wielkim fanem :D.
Gdybym miał Core aplikacji w Javie a nie C# to by był dobry punkt wyjścia.

  • Odpowiedz
Nie mogę wyedytować a zapomniałem o najważniejszym:
http://jbak.ru/ - najlepszy taskmanager na Symbiana to jego robota, pobierać póki strona stoi ( ͡° ͜ʖ ͡°)

@lerner: jak 5800 od początku była na piątej edycji : d Wcześniejsze nie obsługiwały dotykowych ekranów.
  • Odpowiedz
@Trzyzet: Głupio się przyznać, ale ominąłem erę Symbiana. Przez Twoje wpisy coraz bardziej zastanawiam się nad kupnem jakiegoś urządzenia i zobaczyć co mnie ominęło
  • Odpowiedz
@Baero: Pytanie czy się opłaca, bo jak kupisz coś tańszego, na przykład N73 to trafi Cię szlag a na przykład E90 sprzedawana jest po 600zł... Jak znajdziesz tanio N96 albo N82 to możesz się skusić, aczkolwiek N96 nie ma akceleratora graficznego.
  • Odpowiedz
@Trzyzet: wspomnień czar. Moja N82 wiecznie żywa w rękach mamy. Ostatnio instalowałem jej blackballer do blokowania połączeń. Jakoś tak dziwnie było szukać aplikacji na chomiku, a nie w sklepie play :D Jak na razie eNka jest najlepszym telefonem jaki miałem, miło wspominam ten system.
  • Odpowiedz