Wpis z mikrobloga

Dzisiaj krótko o Allemannsretten czyli, dosłownie tłumacząc, prawie wszystkich ludzi w Norwegii.

Mój wpis będzie raczej utrzymany w tonie gloryfikującym system norweski i jednocześnie demonizującym ten polski, więc na początku muszę zawrzeć próbę pewnego usprawiedliwienia dla Polski: Norwegia ma wielokrotnie od nas mniejszą gęstość zaludnienia, dodatkowo różnych wędrówkowych perełek w otoczeniu natury jest tu znacznie więcej niż w Polsce, tak więc powierzchnia tych pięknych terenów przypadająca na jednego mieszkańca jest tu wybitnie większa niż w Polsce.

Prawo uschematyzowano w formie aktu prawnego w 1957 roku, ale wywiązuje się z wielowiekowych tradycji i w skrócie sprowadza się do tego, że człowiek jest takim samym bożym stworzeniem jak inna sarenka czy ptaszek, więc czemu w przyrodzie miałyby go obowiązywać inne prawa? Rzeczona sarenka może sobie chodzić gdzie chce i jeść co chce, więc i człowiekowi nie można tego zabronić (rzecz jasna istnieją pewne obostrzenia, ale na dobrą sprawę mogło by ich nie być, bo wynikają z trywialnej logiki- nie zrobisz przecież, istoto rozumna, kupy pod drzewem w parku i nie rozpalisz w lecie wielkiego ogniska w środku lasu).

Istotną różnicą w porównaniu z Polską jest to, że możesz sobie chodzić, gdziekolwiek chcesz. Nawet w parkach narodowych- wędrówka wyznaczonym szlakiem jest wygodniejsza, ale nie musisz obawiać się mandatu, jeśli zechcesz z niego zboczyć. Ba, poza nim zaczyna się prawdziwa zabawa!
Do parków można wjeżdżać na rowerze (właściwie do całego zachęcił mnie czyjś komentarz pod wykopem o Śnieżce, że nie można na nią wjechać na rowerze), nie słyszałem też, żeby z powodu jakiegoś żyjątka nie zezwolono inwestorom na wybudowanie infrastruktury narciarskiej.

Kolejna sprawa to nocleg- w Polsce, zgodnie z prawem, nie możesz zostać np. na szczycie w Tatrach na noc, żeby rano podziwiać wschodzące słońce. Właściwie, nie wolno Ci się kimnąć gdziekolwiek poza hotelem. W Norwegii- owszem. Namiot można rozbić WSZĘDZIE, pod warunkiem, że do najbliższych zamieszkałych zabudowań jest min. 150 metrów. W rzeczywistości- jeśli jest bliżej, idzie się do właściciela i prosi o zgodę. Zgodzi się praktycznie zawsze. Poza rzeczoną minimalną odległością jest jeszcze warunek, że nie można mieć namiotu rozłożonego w jednym miejscu na dłużej niż dwie noce. Jest to spowodowane logicznym faktem, że, stojąc tam dłużej, wygniecie trawę, a ta, bez dostępu powietrza i światła, zacznie gnić. Jeśli chcesz zostać dłużej, przesuń namiot kawałek i voilà! W okresie, kiedy ziemia jest zmrożona, wolno nam nawet legalnie wędrować po polach uprawnych i łąkach, żaden rolnik psem nas nie poszczuje:)

Dalej- runo leśne- wolno zbierać co się chce, kiedy się chce i ile się chce. I jeszcze jedno: czym się chce (mam na myśli- nikt nie ma skrupułów używać tych grzebieni do jagód czy borówek).

Skoro już jesteśmy przy zdobywaniu pokarmu- na łowienie ryb i owoców morza z wody słonej nie potrzeba żadnego zezwolenia. Na wody słodkie trzeba wykupić kartę od właściciela terenu, ale nie ma żadnych leśnych dziadków z PZW, a dzięki temu, że są opłaty, mamy pewność, że są i ryby. Zarządca za wpłacone pieniądze kontroluje PH zbiornika, dba o jego czystość i dokarmia ryby (to wszystko kosztuje majątek).

W lesie możemy, z wyjątkiem sezonu letniego, rozpalać ogniska, o ile oczywiście zachowamy ostrożność.

Myślę, że Norwegom ustawodawca popuścił pasa, przez to, że, poza powodami wspomnianymi we wstępie (gęstość zaludnienia) potrafią się zachować. Przyrodę szanują jak mało kto, nie do pomyślenia jest, żeby ktoś zostawił po sobie najmniejszy papierek. Wyznają nadrzędną zasadę „odchodząc z danego miejsca, zostaw je w takim stanie, w jakim chciałbyś je zastać”. Tu jedno z moich ulubionych powiedzonek: "Take nothing but pictures. Leave nothing but footprints. Kill nothing but time" :)
Potrafią też korzystać z sił przyrody, w górach jest mnóstwo elektrowni wodnych (właściwie cała energia elektryczna w Norwegii pochodzi z wody), górski krajobraz jest poprzecinany liniami przesyłowymi, ale da się do tego przyzwyczaić, zwłaszcza, gdy ma się świadomość, że w zamian nie wdychamy ton zanieczyszczeń z powietrza. I jakoś, mimo tych setek zapór, to właśnie do tutejszych rzek zjeżdżają wędkarze z całego świata, by łowić rekordowe łososie, pstrągi czy trocie.

Na koniec polecam jeszcze artykuł na stronie Visit Norway, jest tam też bardzo ładny filmik:)

Zachęcam do obserwowaniu mojego tagu #nordvegen Staram się tu w miarę regularnie zamieszczać szeroko pojęte ciekawostki o Norwegii.

#norwegia #ciekawostki #gory #podrozujzwykopem #podroze

bmbm - Dzisiaj krótko o Allemannsretten czyli, dosłownie tłumacząc, prawie wszystkich...

źródło: comment_L1ztStBvINa6bU5V4km6uSf02iad87fV.jpg

Pobierz
  • 43
@bmbm:
Gdyby takie przepisy były w Polsce, to niestety znalazłoby sie dużo ludzi, którzy chcielibi na tym zarobić kosztem właśnie przyrody. Norwegia tak jak piszesz - jest wielka, pusta, ale jest też już teraz bardzo bogata i duzo bardziej ekologicznie świadoma.
W Polsce nawet teraz, jak są zakazy, quadowcy i motorowcy rozjeżdzają szlaki turystyczne, czasem stwarzając niebezpieczeństwo dla pieszych. Już teraz inwestorzy aranżują, że przypadkiem znika kilka hektarow lasu. Bez przepisów
@bmbm: Fajny tekst, Norwegia zawsze mi się podobała, niestety jeszcze nie miałem okazji się tam wybrać, ale kiedyś może nawet chciałbym tam zamieszkać ( ͡° ͜ʖ ͡°)
Przyrodę szanują jak mało kto, nie do pomyślenia jest, żeby ktoś zostawił po sobie najmniejszy papierek. Wyznają nadrzędną zasadę „odchodząc z danego miejsca, zostaw je w takim stanie, w jakim chciałbyś je zastać”.


@bmbm: chyba jestem częściowo Norwegiem, dla mnie to zawsze było oczywiste a z tego co zaobserwowałem wśród różnych znajomych to sporo ludzi nawet nie zastanowi się nad wywaleniem czegoś przez okno z samochodu czy zostawieniem w lesie jakiegoś
@xSQr: Taka moda:)

@pilot1123: Chciałbym, żeby tak było, ale obawiam się, że guzik. W Norwegii też jest parę Giewontów czy Morskich Ok (pod względem tłumów) i jest zdecydowanie czyściej.

@xstempolx: typowa Norweżka:)

@dluto: Dziwna sprawa... Może to dla Twojego bezpieczeństwa

@xetrov: Takich znajomych trzeba walić bez ostrzeżenia w potylicę. Inaczej się nie nauczą
@bmbm: fajny informacyjny post. Zawsze podobalo mi sie prawo do rozbijania sie wszedzie w Skandynawii. Do Norwegii teraz mi daleko wiec napisze kilka zdan o Szwajcarii bo jesli chodzi o gestosc zaludnienia bardziej podobna do Polski jest niz Norwegia. Choc zageszczenie naturalnych perelek sila rzeczy tez bedzie wieksze niz w Norwegii i duzo wieksze niz w Polsce ze wzgledu na powierzchnie kraju.

Wszedzie poza parkiem narodowym (jest jeden w Szwajcarii, na
@bmbm co do rybek to nie do końca. Raz że w rzekach są okresy ochronne, to trzeba zapłacić składki do JOFF to do tego wykupić kartę. Inaczej ma się sprawa z jeziorami.
Z tym smieceniem też różnie. Starzy dbają młodzi nie zawsze.
Myślę, że Norwegom ustawodawca popuścił pasa, przez to, że, poza powodami wspomnianymi we wstępie (gęstość zaludnienia) potrafią się zachować


@bmbm: Wszędzie znajdą się debile, którzy nie posprzątają po sobie w Norwegii pewnie też się znajdą takie. Niestety w Polsce możesz płacić tylko podatki, a lasy to by najchętniej ogrodzili i wysprzedali
@bmbm: a właśnie co z rzekami? Niby w morzu można za darmo, jeziora się płaci, a rzeki jak? Bo teoretycznie to ciężko jest właściciela rzeki znaleźć xD
@bmbm: Byłem kiedyś w norwegii, prawie umarłem ze zdziwienia kiedy na plaży ( normalnej, nie dla nudystów czy coś), dziewczyny młode w wieku na oko 18-25 lat, ale również starsze siedziały w samych spodenkach, zdziwiony zapytałem wujka o co chodzi a on powiedział że tutaj to normalność. Wspaniały kraj i wspaniały naród, uwielbiam tam jeździć, chętnie poczytam twoje wpisy ( )
@bmbm: Miałem okazję testować opisane przez Ciebie Allemannsretten więcej niż 50x i faktycznie nigdy nie spotkało mnie krzywe spojrzenie/komentarz. Inna sprawa, że podróżując po Skandynawii praktycznie w ogóle nie spotykałem ludzi korzystających z namiotów - przytłaczająca większość korzystała z popularnych tam kamperów, ewentualnie wielkich kampingów z chatkami, a nawet domkami przygotowanymi pod letników. Bywało nawet, że byliśmy sympatycznie zagadywani, przeważnie przez starszych od nas, zainteresowanych namiotem - widać, że budziło to
@bmbm: Raz byłem w Norwegii i mam zamiar się tam wybrać jeszcze w przyszłości, zdecydowanie mogę polecić! Piękne krajobrazy i krystalicznie czysta woda (piłem prosto z górskiego źródła, kąpiąc się pod prysznicem i stojąc po kolana w morzu - delikatnie wyczuwalna sól), tylko ceny strasznie wysokie jak dla Polaka ( ͡° ʖ̯ ͡°)