Wpis z mikrobloga

W jaki sposób #akap poradziłby sobie z problemem freonu, ddt, benzyny ołowiowej, czy globalnego ocieplenia?

A może problem zachodzi w drugą stronę i cały rozwój ludzkości oparty o energię z paliw kopalnych byłby niemożliwy: smog znacznie obniża długość życia, czy upoważnia mnie to do podjęcia wszelkich środków obrony własnej przed każdym kierowcą w mieście, w którym posiadam dom i właścicielem lokalnej elektrowni?
#libertarianizm
  • 21
@AKAPony: @Kapitalis: ale jak to jest z tym kierowcą samochodu jadącego w mojej dzielnicy, mogę go zastrzelić za trucie mnie spalinami, czy nie mogę? :)

@AKAPony: czyli wieczna ucieczka do przodu, pamiętam wypowiedź Korwina, że okresy ochronne i ogólnie ograniczanie połowów nie ma sensu, bo jak się skończą ryby, to człowiek sobie wymyśli coś nowego, bo zawsze tak było.

Tylko trzeba sobie w końcu zdać sprawę, że to, co
@smyl: jeśli będziesz właścicielem dzielnicy to będziesz mógł ustalać zasady

Dla Korwina 'skończenie' znaczy 'brak ekonomicznego sensu' nie eliminację zasobu. Eliminacja zasobu, z którego bierze się zyski jest niepożądane przez kapitalistę. Mi zmiana klimatu nie przeszkadza - po prostu przeniosę się na północ jak mi będzie za ciepło oslo jest to kwestia tej pięknej planety, a nie ludzi jej zamieszkujących.

Jeśli jest to równoważne ze zmniejszeniem wartości to nie będzie to
W jaki sposób #akap poradziłby sobie z problemem freonu, ddt, benzyny ołowiowej


@smyl: Udowadniasz, że syfi (szkodzi tobie) przed sądem i masz dużo $$, a kogoś już nie stać by syfić.

, czy globalnego ocieplenia?


Tu jednak państwo Unia wygrywa - okradasz podatników na (tu zależy od szacunków, ale załóżmy dolną granicę) 1 BILION euro rocznie i palisz nimi w piecu, bo inni by nimi bardziej nagrzali.
@smyl: Wydaje mi się, że dużo przychodzi z normickiego świata. W akapie zapewne dominowałyby technologie i produkty z normickiego świata (tak, wiem że akap były także kuźnią technologiczną), w tym auta. Więc nie sądzę czy cokolwiek chodziłoby na benzynę ołowiową, czy choćby na maszynę parową. Bo i po co skoro używanie starych technologii jest droższe i trudniejsze. Co do większych przemysłów itp. Generalnie potrzebują ludzi, więc w interesie samej np. fabryki
@bygsyti: akurat używanie benzyny ołowiowej jest tańsze i łatwiejsze :) Czyli rozumiem, że postrzegasz AKAP jako wysepkę szaleństwa wśród normalnego świata i to ci normalni, rozsądni zajmą się globalnymi problemami ( ͡° ͜ʖ ͡°) Nie będzie Międzynarodówki
@smyl: Ja nie wiem naprawdę... wiem tylko że dominująca technologia jest dominująca. Czyli że pewnie się da, ale musiałbyś się uprzeć i mieć do tego innych inżynierów, inne komponenty w rafinerii, inne silniki itp. Trochę jak z reaktorami jądrowymi. Niby te starsze i mniej bezpieczne są tańsze, ale jeśli będziesz chciał sobie postawić taki w ogródku i wynajmiesz inżyniera to on powie "no ok... ja mogę zrobić taki starszego typu, ale
@bygsyti: analogia ze starymi reaktorami raczej nie jest trafiona, bo benzynę ołowiową wciąż się stosuje w paliwach lotniczych, jej produkcja jest tania i prosta. Podobnie jak freonów, a konkretnie CFC. Gdyby znieść wszelkie regulacje, to lodówka freonowa byłaby prawdopodobnie najtańsza w sklepie, a benzyna ołowiowa tania i bezpieczniejsza dla silnika.

Jeśli AKAP miałby prawo istnieć tylko jako enklawa otoczona "normalnym" światem, zmuszona do importowania sprzętu ze świata norm narzuconych przemocą na
Jeśli AKAP miałby prawo istnieć tylko jako enklawa otoczona "normalnym" światem, zmuszona do importowania sprzętu ze świata norm narzuconych przemocą na producentów przez państwa, to niemal analogicznie można uznać, że komunizm jest świetnym systemem - pod warunkiem nieustannego strumienia pieniędzy i dóbr z zewnątrz...


@smyl: Żadne "zmuszona". Akap kocha handel/wymianę. Być może byłby samowystarczalny (paliwa, samochody itp.), ale sądzę raczej że w wielu obszarach stosowałby normickie technologie i produkty.

A z
@bygsyti: oczywiście nie chodziło mi o to, że ktokolwiek musiałby zmuszać AKAPków do handlu :) Raczej o to, że warunkiem koniecznym do rozwiązania globalnych problemów w AKAPie jest fakt, że ktoś je rozwiąże na zewnątrz.