Wpis z mikrobloga

Wczoraj @matildah pojechała kilku gości, bo Ci wprost powiedzieli, że choker kojarzy im się z dziwkami. Laska ich zwyzywała od stulejów, od niedojrzałych, etc. [zdjęcie poniżej]

Tymczasem zajrzyjmy do wikipedii:

However, at that same time, a plain, thin, red or black ribbon choker had ties to prostitution in the late 19th century, as seen in Manet's Olympia (1861), while a plain black woven choker or ribbon could signify secret lesbianism in the Depression era.[1]

Czyli jak możemy przeczytać w późnym okresie XIX wieku aksamitka/dusik/choker były noszone m.in. przez najzwyklejsze #!$%@? (czarny kolor) i lesbijki (czerwony kolor). Nie można się było obnosić bezpośrednio, że się #!$%@?ą jest, więc taka Carmen spod Moulin Rogue zakładała czarny naszyjnik w stylu "choker" i łowiła klientów na zasadzie #pdk. Grzebiąc dalej możemy dotrzeć do informacji, że było to faktycznie ściśle powiązane z zawodem, który wykonywały.

By the 1800’s, the choker had taken on a few different connotations in Europe. A black ribbon around the neck was often used to identify prostitutes. źródło

Na koniec polskie źródło:

Burdel pani Sadkowskiej, Gazeta.pl
"Najprzyzwoitszy" burdel mieścił się przy ulicy Rycerskiej, a jego właścicielką była niejaka pani Sadkowska, dobrze znana ówczesnej Warszawie! Podobno płaciła "aksamitkom" nieźle, ale też i wymagała od nich bardzo wiele - czytamy w opowiadaniu "Aksamitki, kamelie, separatystki" wybitnej varsavianistki Danuty Szmit-Zawieruchy.

PO CZYM POZNAĆ PROSTYTUTKĘ, Focus.pl:
XIX wiek
Farbowane włosy, często na rudo, upięte nad czołem, jaskrawe stroje, przesadnie duże kapelusze, pomalowane policzki, brwi, rzęsy, usta. Aksamitki na szyi, tatuaże na przedramieniu, czarne pończochy okolone podwiązką.


Całokształt powyżej wymienionych cech wyglądu wprost definiował społecznie daną kobietę jako prostytutkę.

Oczywiście, służyły również innym kobietom, w innych celach, mniej lub bardziej szczytnych. Czy dzisiaj noszenie tego atrybutu coś oznacza? Nie, jest zwykłym przedmiotem, ot biżuteria, jak pierścionki, wszakże niegdyś odpowiedni pierścień również mógł wiele znaczyć. Ale wyzywanie kogoś z powodu, że nie podoba mu się kiedy dziewczyna nosi niegdysiejszy atrybut dziwki to czysta #logikarozowychpaskow i przykład sytuacji z cyklu "NIE WIEM, ALE SIĘ WYPOWIEM" oraz "ZACZNIJCIE LUBIEĆ TO, CO JA LUBIĘ".

Jednym się nie podoba choker, innym tatuaż, innym buttplug.
Zatwardzenie - Wczoraj @matildah pojechała kilku gości, bo Ci wprost powiedzieli, że ...

źródło: comment_zg5dQRWiPapodMTdydfadBVZX9OXleys.jpg

Pobierz
  • 76
  • Odpowiedz
Choć i tak nie rozumiem tej całej spiny, z jednej jak i drugiej strony, bo obie sobie wzajemnie ubliżają i próbują przekonać do swojej racji.


@iEarth: Raczej do swoich przekonań. Obie strony skupiają się tylko na własnych wrażeniach, co można było widzieć wczoraj w gorących. Nikt nie sięgnął do historii po argumenty.
  • Odpowiedz
@Zatwardzenie czyli z symbolu ladacznic zamienił się na czarny pas w obciaganiu ( ͡° ͜ʖ ͡°)
Nie rozumiem tylko czemu wywołuje to takie oburzenie. Obciaganie to przecież nic złego, rzeklbym że wręcz przeciwnie.
  • Odpowiedz
ale zauważyłeś, że tam jest mowa o wieku XIX? A mamy XXI wiek, jakby Ci umknęło


@Warszawianka_01: Specjalnie dla Ciebie przekleję ostatni akapit mojego wpisu, po widzę, że oczka się zmęczyły albo główka przegrzała.

Oczywiście, służyły również innym kobietom, w innych celach, mniej lub bardziej szczytnych. Czy dzisiaj noszenie tego atrybutu coś oznacza? Nie, jest zwykłym przedmiotem, ot biżuteria, jak pierścionki, wszakże niegdyś odpowiedni pierścień również mógł wiele znaczyć. Ale wyzywanie
  • Odpowiedz
@Zatwardzenie: ja wszystko rozumiem :) i to również przeczytałam. Ale ja wspominam tylko o tym, że powołujesz się na źródła, które stricte piszą o XIX wieku :)
Logika różowego z tamtego wpisu to swoją drogą :)
  • Odpowiedz
@Warszawianka_01: Przepraszam, niepotrzebnie Ci dokuczam i jestem złośliwy, ech. Wykop zmienia ludzi. (,)
Powołuję się, bo tak było. Gdyby dzisiaj aksamitka/choker była stricte atrybutem prostytutek to by tych dyskusji nawet nie było, bo sytuacja byłaby w 100% wyjaśniona.

Staram się przekazać przez źródła historyczne, dlaczego takaż to aksamitka kojarzy się z kobietami lekkich obyczajów, a mam nadzieję, że to udało mi się wyjaśnić.

Berło i korona są
  • Odpowiedz
@Zatwardzenie: to jest podstawowa taktyka psychologiczna wykopowych karyn, jak się ktoś z tobą nie zgadza to go zwyzywaj od stulejarzy, mizoginów i dodaj na koniec że w kobietę to jedynie przed monitorem widział xD
  • Odpowiedz
@Zatwardzenie: ale zauważyłeś, że tam jest mowa o wieku XIX? A mamy XXI wiek, jakby Ci umknęło.

+ nosząc dzisiaj miecz u pasa to zostaniesz do aresztu wsadzony a nie, że Cię za rycerza wezmą :D


@Warszawianka_01: Ale widzac miecz nawet dzisiaj chocby w muzeum od razu skojarzy ci sie on z rycerzem prawda?
  • Odpowiedz
Co to jest za argument że coś mu się kojarzy?


@Waclaw-Kabel: Rozumiem, że Tobie z niczym się nie kojarzy imię Sebastian, albo Karyna? Janusz, Grażyna? Może dresy z paskami? Hmm.. Facet w różowym sweterku i rurkach też? Białe kozaczki? Nic? Nawet kołczan prawilności?
  • Odpowiedz
aksamitka na szyi kojarzy mi się tylko z Matyldą z Leona i do tej pory mi się na niej bardzo podoba. W życiu nie skojarzyłabym tego z prostytutkami.


@iEarth: przecież ta postać to jedna, wielka seksualizacja dziecka, oni się nawet w pierwotnej wersji filmu przespali. Ta dziewczynka została tak ucharakteryzowana, żeby jak najmocniej kojarzyła się z prostytutką xD
  • Odpowiedz