Wpis z mikrobloga

Wykopki, mam problem, może znajdzie się tu jakiś elektryk który wskaże mi drogę. Na początek powiem tylko słowo wyjaśnienia - pytam tu ponieważ już prosiłem "elektryka" o zbadanie tematu i jedyne co mi zaproponował to "panie kochany, kto to tak #!$%@?ł, kuć, pruć, instalację wymieniać" ale jak go zapytałem co jest źle że trzeba wymieniać wszystko to odpowiedział, że "coś, dojść do tego nie sposób, okaże się jak będzie pruł".

Zatem historia następująca: Dostałem dom od rodziców. Zrobiłem remont (tj. wyrwałem 4/5 środka i zrobiłem od nowa) ale połasiłem się na nie wymienianie instalacji elektrycznej i wodnej, bo te jak zarzekał się Pape pyły dopiero do wymienione i są doskonałe. Problem polega na tym, że coś z tym prądem (chyba) nie jest tak jak być powinno.

Mam m.in. elektryczną termę przepływową w kuchni (model Kospel EPME 5,5-9kW, mam ustawione na 7kW). Zabezpieczenia to trzymają, jest bezpiecznik 32A. Jak się terma odpali to przygasa światło, wentylator w wyciągu w kuchni zwalnia itd. Tu bym się jeszcze nie dziwił, sytuacja chyba nieprawidłowa ale urządzenie duże itd. AAAALE. Wcale nie inny efekt jest kiedy odpalę piekarnik 2 kW. Światło delikatnie przygasa i "drży".

I teraz najlepsze jajo. Zrobiłem test - podłączyłem wszystkie duże urządzenia jaki mi do głowy przyszły. Suszarka, żelazko, terma przepływowa, terma-bojler, piekarnik. Nie wywaliło zabezpieczeń, poczekałem 15 minut. Na liczniku (mam ten model po prawej, trójfazowy http://www.rwestoenoperator.pl/web/cms/mediablob/pl/2686658/data/1770592/1/dla-domu/obsluga-klienta/jak-czytac-licznik/Wskazania-licznika.pdf) moc maksymalna, niezmiennie, 5kW (taką mam też moc umowną).

O co chodzi? Przecież to jest niemożliwe, żebym przy takich urządzeniach włączonych miał taki pobór? Czy jest to jednak możliwe? A jesli jest możliwe to jak to możliwe że nie ciągnę więcej skoro moc tych urządzeń jest większa? Czy dobrze rozumiem, że gdzieś jest wąskie gardło w instalacji? Czy to jest normalny stan? Jeśli nie to jak temu zaradzić - jak wykryć co jest spaprane?

Uprzejmie prosze o pomoc, nie mam siły i pieniędzy na elektryka-janusza który chce mnie naciągnąć na wymianę całej instalacji (i tym samym ponowne kucie wszystkich ścian). Jeśli cokolwiek trzeba podać, zbadać, zmierzyć to proszę o link do narzędzia do pomiaru i informację co zmierzyć i podać.

Oczywiście planu instalacji nie mam, Pape robił przecież.

#elektryka
  • 22
@zimny-lech: u mnie w bloku była stara aluminiowa instalacja. Trzeba było zrobić nową, ale obeszło się bez kucia i jest pod listwami od paneli. A była potrzebna pod ogrzewanie prądowe.... Ze starej instalacji to nawet bojler chodzi słabo, i nie wolno dopuścić do sytuacji ,że chodzi np razem z piekarnikiem.
@zimny-lech: Wygląda na to że gdzieś masz kawałek bardzo cienkiego przewodu, sprawdź w okolicy skrzynki z zabezpieczeniami - wchodzące i wychodzące przewody. Jeżeli któryś z nich jest bardzo rozgrzany to będzie to. Masz bezpieczniki czy wyłączniki typu S? Instalacja aluminiowa czy miedziana? Prowadzona w peszlach czy wtynkowo? Czy ta terma jest jednofazowa (bo zabezpieczenie 32A)? Skąd taka mała moc przyłączeniowa skoro masz 3 fazy w domu? Może tatko WLZ pociągnął 2,5mm2?
@mmajer18: 3-fazowe. Dlaczego - ja się na tym nie znam zupełnie, jestem gryzipiórkiem, Pape-inżynier twierdził że na nic mi nie jest potrzebna większa więc taką zawarłem umowę. Kontroler z RWE też powiedział mi że nie ma sensu brać większej skoro nowy licznik nie wykazuje przekroczeń mocy (jak wyczytałem na stronach RWE licznik uśrednia pobory na 15 minut więc w tym uśrednionym mi nie wykazywało - co ciekawe przy moim teście również,
@zimny-lech: Sama moc nie ale już zabezpieczenia przedlicznikowe tak(które są dobierane do mocy umownej). Dla 5 kW przy zasilaniu trójfazowym zabezpieczenie przedlicznikowe to 10 A.
Twój podgrzewacz zasilany jednofazowo pobiera 32 A.
@tfuj_pszyjaciel: @mmajer18: zabezpieczenie przedlicznikowe czyli u mnie w skrzynce z licznikiem (taki główny bezpiecznik który odcina mi cały prąd) czy też zabezpieczenie w skrzynce w płocie? W płocie mam 3 topikowe wkładki po 25A, wiem bo wypaliło mi stare gniazda i w zeszłym roku wymieniałem.
@mmajer18: hmmmmmmm.... czyli może być tak że tego zabezpieczenia Pape nie montował, zrobili to panowie z RWE i to mi ogranicza ile prądu "wpływa" na dom? Ale czy tego nie powinno wywalić jak mam uruchomione urządzenia z większym zapotrzebowaniem?

Ja lepiej zrobię zdjęcia jak wrócę do domu bo w sumie nie wiem o czym mówię tylko wam czas zabieram. Dzięki za powyższe. Gdyby ktoś miał namiar na elektryka - dajcie znać
@zimny-lech: Jeżeli chcesz odczytać moc chwilową (pobieraną w danym momencie) to musisz poszukać na liczniku wskazania z kodem 15.7.0. Być może trzeba przytrzymać przez chwilę przycisk żeby wyświetlić drugi zestaw wskazań na liczniku - te cyklicznie zmieniające się wskazania to tylko wybrane wielkości.
25A zabezpieczenia przedlicznikowego przy zasilaniu trójfazowym to jakieś 14-17 kW mocy przyłączeniowej.
Jako odbiorca z grupy G (gospodarstwo domowe) raczej nie masz określonej mocy umownej, co najwyżej moc
@zimny-lech: Prądu nie ograniczy. Przy przekroczeniu wyłączy. Dlatego też zdziwiła mnie ta moc umowna.
W poprzednim wpisie pisałeś, że masz dwie rozdzielnice. Podgrzewacz zasilany jest z tej drugiej? Czy jeśli włączysz podgrzewacz to światło przygasa w pokojach zasilanych z tej pierwszej?
Rozdzielnica pierwsza - z licznikiem, w domu. Rozdzielnica druga - w piwnicy. Zasilanie podgrzewacza - z rozdzielnicy drugiej. Nie jestem pewien z której rozdzielnicy zasilane jest oświetlenie kuchni gdzie zawsze obserwuję przygasanie. Wydaje mi się że z pierwszej, jak cała reszta oświetlenia, ale upewnię się po powrocie do domu.
@coma24: Wszystkie bezpieczniki w domu są typu S, bezpieczniki topikowe mam dopiero w skrzynce w płocie. Pape twierdzi, że całość jest miedziana. Kable w tynku. Podgrzewacz jednofazowy. Jakim kablem jest WLZ nie wiem ale patrzyłem do skrzynki w płocie - kable które wychodzą w kierunku domu są raczej dużej średnicy. Powiedz jakie powinny być przekroje żył w WLZ to zbadam czy to się zgadza.
@michcio: Co tam jeszcze...
Żeby 25A wkładki topikowe wyłączyły natychmiast to musiałbyś pobierać prąd rzędu kilkuset A czyli albo włączyć ze 150kW w odbiornikach (w domu to nierealne), albo zrobić po prostu zwarcie. Przy nieznacznych przekroczeniach trzeba na wyłączenie czekać kilka, kilkadziesiąt minut a nawet ponad godzinę. Jak już pisałem, przy Twoim zabezpieczeniu przedlicznikowym 17kW możesz pobierać nieskończenie długo.

Jeśli przed licznikiem jest 25A (czyli standard w większości domów), to zgodnie
@michcio: W większości bardzo ładnie to opisałeś ale z tym przekrojem 4mm2 to troszkę poleciałeś za daleko - 2,5mm2 spokojnie popracuje przez pół wieku na zabezpieczeniu 20A.
@coma24: Jeśli prowadzony jest wszędzie w tynku to tak, chociaż nigdy nie wiadomo czy nie przechodzi na jakimś odcinku przez wypełnioną wełną ścianę z g-k, styropian pod wylewką itd. - wtedy 20A to za dużo.
@michcio: Dziękuję. Ale przyznam, że mnie ostro załamałeś. Dla pewności zmienię na podgrzewacz trójfazowy. Niemniej jednak to nie jest clou problemu - jak mówiłem światło przygasa nawet przy piekarniku który ma znacznie niższą moc (tam jest chyba nawet mniej, niż 3kW)