Wpis z mikrobloga

Witam
mam pytanie pracuje w firmie - spółce z o. o.(pracuje około 4,5 roku)
ostatnio dostałem od prezesa możliwość zakupu akcji spółki (dla niezorientowanych to nie są akcje notowane na giełdzie )
jest około 23 akcjonariuszy spółki maja 3-4 akcje niektórzy 1-2 więcej bo dokupowali w międzyczasie(spółka powstała 15 lat temu) prezes ma chyba 33 akcje. Akcje są do odkupienia po zmarłym wspólniku od rodziny... wynika z tego, że chyba się nie dziedziczą.... Są do sprzedania 3. Koszt jednej akcji to 30000. Myślałem o zakupie jednej akcji. Zrobiłem mały rekonesans i przy zakładaniu wspólnicy wnosili wkład w kapitał zakładowy około 2500zł, teraz rzeczoznawca wycenił jw. Z tego co wiem od 15 lat zawsze mają dywidendę, którą dzielą w zależności od zysków, kolega mówił, że co roku rosła, bądź był równa poprzedniej... Średnia z ostatnich 3 lat to około 5000zł. Ale są pewne ale, firma myślę, że około 30-40% zleceń ma z dużej korporacji zagranicznej(USA), która ma oddział w naszym mieście, ostatnio zmieniła właściciela z francuskiego na amerykanskiego i szykuje około 20% zwolnienia.... Z tego co usłyszałem wspólnikiem do tej pory mogli być wspólnicy założyciele, teraz na walnym zgromadzeniu maja głosować czy moga też pozostali pracownicy np. ja (w kuluarach spiskują ze może prezes chce zatrudnić kogoś z rodziny i przekazać swoje udziały komuś z rodziny jak będzie przechodził na emeryturę). Do rzeczy, co wy mślicie o tego typu inwestycji?? Czy jako człowiek z ulicy mogę wybrać się do sądu rejonowego i po krsie poprosic o dostep do sprawozdania finasnowego, badz do ktorejs z jego czesci:
- wprowadzenie do sprawozdania finansowego,
-rachunek zysków i strat (rachunek wyników),
-bilans,
-zestawienie zmian w kapitale (funduszu) własnym,
-rachunek przepływów pieniężnych,
-dodatkowe informacje i objaśnienia."

bądź może do innego tego typu raportów??

kolejne pytanie czy po zakupie takiej akcji, nie mogę zmienić pracy? akcja przepadnie wtedy bądź będą musieli ode mnie ją odkupić po niekoniecznie korzystnej stawce?

Jeżeli ktoś ma jakieś doświadczenie ze spółkami z o. o. proszę o rady.

#praca #pytanie #prawo #biznes #pomocy #problemypierwszegoswiata #korpo #prawopracy
  • 9
@eduardo8822: w spółce z o.o. właściciele posiadają udziały a nie akcje. Powinieneś sie przede wszystkim zapoznać z umową spółki, a w ogóle jak już będziesz mieć tę umowę to idź do prawnika bo ryzyk przy zakupie udziałów w spółce z o.o. jest tyle, że można byłoby o tym książkę napisać. Będąc udziałowcem spółki z o.o. nie jesteś przywiązany do pracy w tej firmie, ale w umówie spółki może być np. wpisany
@eduardo8822: Jeśli spółka składa sprawozdania finansowe (można sprawdzić przez pobranie odpisu KRS przez internet) to masz pełen wgląd do składanego sprawozdania.
Co do zasady zakup akcji (udziału) nie wyklucza możliwości zmiany pracy - nie ma tutaj nic wspólnego, ale sprawdź umowę spółki.
Udziały są dziedziczone, chyba że umowa spółki to wyłącza lub ogranicza.
Jedna ważna rzecz - w spółce z o.o. nie ma akcji są udziały, dlatego chodzi o akcyjną i
wziąłem ten odpis z KRS-u ale tam prawie nic nie ma poza informacjami:
-że spółka nie ma wierzytelności
-nie składała wniosku o upadłość
-kapitał zakładowy okolo 50000zl(ni jak sie to ma z obecna wartoscia udzialow)
-sprawozdanie za ostatni rok zlozyli
-prezes ma 31 udziałów nie ma innej dzialalnosci

... kurcze dalej malo informacji....