Wpis z mikrobloga

Dziś wszyscy jesteśmy rezydentami:

Dzisiaj w Warszawie o godzinie 14 odbędzie się protest lekarzy organizowany przez Porozumienie Rezydentów OZZL. Głównie pojawią się na nim lekarze rezydenci, ale protest popierają także specjaliści, stażyści oraz studenci. Młodzi medycy postanowili wyjść na ulicę głównie z powodu niskich płac, które czekają na nich tuż po studiach.

Wynagrodzenie rezydenta (kim jest lekarz rezydent, przedstawia nasza infografika) określa rozporządzenie Ministra Zdrowia [1] i jest to odpowiednio 2275 zł netto przez pierwsze 2 lata pracy i 2476 zł netto przez kolejne 3-4. Ludzie, którzy >odpowiadają za nasze życie i zdrowie, zarabiają ok. 14 zł/h. Wnioski wyciągnijcie sami.

Dodatkowo od lat młodzi lekarze borykają się z problemem braku miejsc rezydenckich. Niektórym pozostaje praca na etacie lub wolontariat, za który nie dostają wynagrodzenia. Ministerstwo co prawda zwiększa limit przyjęć na studia medyczne, ale ilość miejsc rezydenckich nie jest proporcjonalna do ilości chętnych, więc część młodych medyków musi sobie radzić w inny sposób (również poprzez emigrację). A pod względem liczby lekarzy jesteśmy na samym końcu UE: mamy 2,2 lekarza na 1000 mieszkańców [2]. Co więcej – lekarzy w kraju ubywa, a trend nie jest optymistyczny: średnia wieku lekarza w Polsce to 54 lata, a aż 40% młodych lekarzy rozważa opuszczenie kraju [3]. Może to się skończyć brakiem ciągłości zawodu.

Przedstawiamy Wam zatem infografikę ukazującą sylwetkę lekarza rezydenta oraz jego zarobki – do przemyślenia w wolnej chwili.

[1] http://isap.sejm.gov.pl/DetailsServlet?id=WDU20090660560

[2] http://forsal.pl/…/662621,oecd-polska-ma-najmniej-lekarzy-w…

[3] http://www.mp.pl/kurier/143870,doktor-w-srednim-wieku


https://www.facebook.com/neuropa/photos/a.818479011630977.1073741828.302566939888856/914740305338180/?type=3&theater

#neuropa #medycyna #facebook #mikroreklama #porozumienierezydentow
Majk_ - Dziś wszyscy jesteśmy rezydentami: 
Dzisiaj w Warszawie o godzinie 14 odbędzi...

źródło: comment_6cKSfza6ZIT3atWy6IqMCGiszJbq3q59.jpg

Pobierz
  • 140
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@gnt_1: Starzy lekarze nie są problemem - warunki rynkowe by ich wymiotły i 14zł/h byłoby dla nich marzeniem.


@troodon: No jasne że tak ale najpierw trzeba prywatyzacji.
  • Odpowiedz
@troodon:

Po pierwsze - lepiej mi czekać 2 tygodnie niż 3 kwartały. Po drugie - we Wrocławiu nie ma na NFZ kardiologa, który znałby się na rzeczy i przyjmował w poradni.

Ano widzisz i tu rozbijamy się o małą ilość lekarzy.

zamiast zlikwidowania limitów
  • Odpowiedz
@Vitru: Wg wszystkich mi znanych badan typu ile godzin trzeba poswieci na studia wete jest zawsze na pierwszym miejscu np. tu strona 37, tab 11. Ile studenci poswiecaja tygodniowo godzin w podgrupach, zajecia, nauka, projekty (arbeitsgruppen). W TOP 10 jest wg kolejnosci tak:
1.Weterynarja (44,6h)
2.Stomatologia (42,5h)
3.Farmacja (39,5h)
4.Medycyna (38,9h)
  • Odpowiedz
@Vitru: Niestety polskich ci nie dam. Nie uwazam tez ze polski student po medycnie ma wieksza wiedze niz niemiecki student po medycynie. Uczycie sie tego samego i mam porowanie pytan z LEPu i z niemieckiego 2.Stex, podobny poziom. Wiec mysle ze tyle samo sie uczycie czy uczyliscie co niemiecy koledzy, takie same badania sa co 2 lata w Austrii podobny wynik.

Co do tematu to smutna historia ze rezydenci w PL musza tak wegetowac, mysle ze nic sie nie zmieni w systemie dopoki nie zabraknie lekarzy i rezydenci nie beda sie godzic na nadliczbowe godziny. W Austrii to samo sie dzialo, lekarze wyjezdzal, trzeba bylo robic nadgodziny ktore byly nienaliczane lub wyrownywane wolnym czasem.

Juz od 2004r UE kazala zmniejszyc ustawowa liczbe godzin pracy w ciagu tygodnia z 72h na 48h. Dopiero w 2015r udalo sie poprzez grozeniem wielomiliardowymi karami, zmniejszyc godziny do 48h przy tej samej
  • Odpowiedz
@troodon: To 8000 tak właściwie to jest pomysł, który minister Radziwiłł sam przedstawiał gdy był jeszcze prezesem NRL. A gdyby państwo oferowało godne warunki lekarzom nikt by nie wyjeżdżał. Całym clue nie jest s-------ć zagranicę tylko zostać i sprawić by sytuacja się zmieniła.
@omnibus_semper: Nie mówię że więcej wiedzą, a jedynie że warunki są nieco inne i przez to nie lubię takich porównań.
A co do zmian niestety
  • Odpowiedz
@Majk_: pierwsza rzecz to zależy od regionu ile ludzie na tym stanowisku dostają, we Wrocławiu jest to np 3,5k brutto czyli ok 70% średniej, gdyby zgodzić się na ich postulat 200% średniej to by musieli dostawać na dzień dobry 7k netto, wg mnie postulat księżycowy. Nie wolno też zapominać, że zawód lekarza jest w późniejszym etapie bardzo dobrze płatny i dziwnym byłoby docisnąć młodzież wszystkich innych zawodów (przede wszystkim tych
  • Odpowiedz
@troodon: Cóż nie znam niemieckich warunków, jeśli im źle to niech wyjeżdżają - ich prawo. Jak widać w każdym kraju wygląda to podobnie, każdy chce lepszego bytu. Mnie to nie dziwi.
  • Odpowiedz
@troodon: Nie wiem czy mnie dobrze zrozumiesz bo ze swoją ignorancją zaszedłeś tak daleko, lekarz nie potrzebuje POLSKIEGO pacjenta, bo może mieć niemieckiego, norweskiego, brytyjskiego. I lepiej na tym wyjdzie, będzie miał godną płacę, będzie szanowany i nikt go nie będzie szykanował i obrażał, jak to się dzieje często w polskich szpitalach. Tak więc polski lekarz nie potrzebuje polskiego pacjenta.

Jeśli świadomość własnej wartości jest dla ciebie "zbyt wielkim ego"
  • Odpowiedz
W żadnym innym zawodzie nie masz tak dużej odpowiedzialności jak w tym. Jeden błąd może kosztować Cię utratę wykonywania prawa zawodu do końca życia.


@Vitru: Bez przesady. Jak budowlaniec spieprzy projekt i most albo dach sie zarwie to nie dosc ze zginie na raz pewnie wiecej niz jedna osoba to i prawo do wykonywania zawodu tez moze stracic dozywotnio. Vide ostatnio zakonczony proces w sprawie katastrofy w Katowicach.

Nie chodzi o to, że na studiach jest ciężko (chociaż wskaż mi cięższy
  • Odpowiedz
@Taco_Polaco: Tyle, że w przypadku tego budowlańca odpowiedzialność będzie podzielona. Budowy mostów są wielokrotnie sprawdzane, projekt musi przejść przez szereg kontroli itd. Lekarz nie ma tego komfortu, odpowiada bezpośrednio i musi reagować natychmiast.

Prawo nie jest cięższym kierunkiem i przyznają to sami studenci prawa solidaryzując się z nami. Z resztą tak jak mówiłem to nie o ciężkość studiów tu chodzi bo nie wątpię, że ktoś na prawie/wecie/farmacji/psychologii/gdziekolwiek może uczyć się więcej i ciężej.

Ja rozumiem ze stazystom ciezko

Tu nie chodzi o stażystów! Lekarz rezydent ma pełne prawo do wykonywania zawodu i jest już
  • Odpowiedz
@Vitru: A gdzie ja napisalem ze nie macie walczyc o swoje i ze nie naleza sie wam pieniadze? Mam poprostu zawsze wyjatkowa beke jak slysze lekarzy opowiadajacych jakim to sa super wyjatkowym zawodem. Chociaz trzeba przyznac ze wraz z wiekiem / stazem im to przechodzi.

Najwiecej na ten temat pieprza studenci 1 roku medycyny a im wiecej doswiadczenia tym wiecej rozumu i godnosci czlowieka... a prawo pojawilo sie w poprzedniej
  • Odpowiedz
@Taco_Polaco: A czy ja mówię, że to jest jakiś super mega zawód? Dobry jak każdy inny, ale jednak odpowiedzialność większa. A zarobki takie jak na magazynie + bardzo często wyzysk w miejscu pracy, bo dla szpitala rezydent to praktycznie darmowy pracownik.
  • Odpowiedz