Wpis z mikrobloga

Dziś wszyscy jesteśmy rezydentami:

Dzisiaj w Warszawie o godzinie 14 odbędzie się protest lekarzy organizowany przez Porozumienie Rezydentów OZZL. Głównie pojawią się na nim lekarze rezydenci, ale protest popierają także specjaliści, stażyści oraz studenci. Młodzi medycy postanowili wyjść na ulicę głównie z powodu niskich płac, które czekają na nich tuż po studiach.

Wynagrodzenie rezydenta (kim jest lekarz rezydent, przedstawia nasza infografika) określa rozporządzenie Ministra Zdrowia [1] i jest to odpowiednio 2275 zł netto przez pierwsze 2 lata pracy i 2476 zł netto przez kolejne 3-4. Ludzie, którzy >odpowiadają za nasze życie i zdrowie, zarabiają ok. 14 zł/h. Wnioski wyciągnijcie sami.

Dodatkowo od lat młodzi lekarze borykają się z problemem braku miejsc rezydenckich. Niektórym pozostaje praca na etacie lub wolontariat, za który nie dostają wynagrodzenia. Ministerstwo co prawda zwiększa limit przyjęć na studia medyczne, ale ilość miejsc rezydenckich nie jest proporcjonalna do ilości chętnych, więc część młodych medyków musi sobie radzić w inny sposób (również poprzez emigrację). A pod względem liczby lekarzy jesteśmy na samym końcu UE: mamy 2,2 lekarza na 1000 mieszkańców [2]. Co więcej – lekarzy w kraju ubywa, a trend nie jest optymistyczny: średnia wieku lekarza w Polsce to 54 lata, a aż 40% młodych lekarzy rozważa opuszczenie kraju [3]. Może to się skończyć brakiem ciągłości zawodu.

Przedstawiamy Wam zatem infografikę ukazującą sylwetkę lekarza rezydenta oraz jego zarobki – do przemyślenia w wolnej chwili.

[1] http://isap.sejm.gov.pl/DetailsServlet?id=WDU20090660560

[2] http://forsal.pl/…/662621,oecd-polska-ma-najmniej-lekarzy-w…

[3] http://www.mp.pl/kurier/143870,doktor-w-srednim-wieku


https://www.facebook.com/neuropa/photos/a.818479011630977.1073741828.302566939888856/914740305338180/?type=3&theater

#neuropa #medycyna #facebook #mikroreklama #porozumienierezydentow
Majk_ - Dziś wszyscy jesteśmy rezydentami: 
Dzisiaj w Warszawie o godzinie 14 odbędzi...

źródło: comment_6cKSfza6ZIT3atWy6IqMCGiszJbq3q59.jpg

Pobierz
  • 140
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@Cheater: trafiasz do szpitala, załóżmy z powodu zapalenia wyrostka. Operacja trwa dwie godziny. Chirurg dostaje 28 zł za robotę. Naprawdę tak nisko cenisz swoje życie? Asceta ( ͡º ͜ʖ͡º)
  • Odpowiedz
@FrankUnderwood: nie każdy prawnik robi aplikację, a ich zarobki nie są regulowane ustawą.
Osobiście jestem zdania, że zarobki rezydentów powinno się zderegulować, ale to tylko moje zdanie.
  • Odpowiedz
  • 6
@skarbnik Nie, katastrofy nie dzieja sie co chwile. Jak na razie podales 5. Ja nie mowie o spektakularnych bledach tylko o chwilach gdy ludzkie zycie jest zagrozone, a to w zyciu lekarza codziennosc. Czy w zyciu kierowcy tez? Czy czujesz lek przed smiercia jadac autobusem?
Miales kiedys jakis zabieg? Argumenty sie skonczyly to lecisz ad personam?
  • Odpowiedz
@FrankUnderwood: nie, młody lekarz po studiach również musi robić czasem specjalizację na wolontariacie (nie każdy dostanie się na rezydenturę). Sam musi opłacić sobie kursy. i to nie 3 lata, a więcej. Wbijcie sobie do głowy, że lekarz ma "dobre pieniądze" wyłącznie dzięki #!$%@? na kilku etatach, prywatnej przychodni i braniu dyżurów, co się negatywnie odbija na jakości jego pracy. Potem są głosy, że "łachudry i nieroby mordujo ludzi i bioro
  • Odpowiedz
@Vitru argumenty Cię nie przekonują, więc zrezygnowałem z szukania. Mam wśród swoich bliskich masę lekarzy i farmaceutów. Wszystkich ich łączy jakieś przeświadczenie o swojej nadnaturalnej misji. Z Twojej strony także bije taka sama aura, stąd jestem przekonany, że żaden argument Cię nie przekona, iż lekarz ma odpowiedzialność za życie ludzkie na poziomie co najmniej kilkudziesięciu innych profesji. Jedynie fakt bardzo bliskiego kontaktu z pacjentem tworzy więź emocjonalną, która stwarza u lekarza
  • Odpowiedz
@FrankUnderwood:
A znasz lekarza, którego czas pracy wynosiłby standardowe 40h tygodniowo? Bo ja nie znam. Zarabiają Ci, którzy praktycznie mieszkają w pracy, na 1,5 etatu nawet pracownicy sklepów moga mieć 3,5k na rękę i to bez cięzkich studiów. Studia medyczne są okupowane z powodu pewności zatrudnienia, możliwości emigracji i fałszywego przekonania o zarobkach lekarzy.
Może dodaj: młody prawnik po 5 latach banalnych studiów w porównaniu do medycyny. Sorry, ale przesycenie
  • Odpowiedz
@skarbnik: porównujesz organizm ludzki/człowieka do autobusu to nie wiem o czym w ogóle tu z Tobą dyskutować. Zaraz pójdziemy dalej i powiesz, że gość co naprawia elektronikę ma taką samą odpowiedzialność jak neurochirurg...w końcu oboje grzebią w małych "kabelkach". Szkoda strzępić ryja. Bladego pojęcia nie masz o odpowiedzialności za ludzkie życie a #!$%@? jak potłuczony o jakiś autobusach.
  • Odpowiedz
@skarbnik: Nie, misiu kolorowy, mylisz się.
Co do prowadzenia samochodu na drodze zupełnie nie ustosunkowałeś się do tego jak się mają inni kierowcy przewożący pasażerów, bo wg Twojego systemu powinni mieć identyczną odpowiedzialność co lekarz.
Widzę, że używanie argumentów wobec Ciebie nie ma żadnego sensu bo masz wypracowaną swoją wizję. Pytania też całkiem olałeś. Podejrzewam, że jesteś jeszcze zbyt młody by mieć na tyle kontaktu z lekarzami, by wiedzieć na
  • Odpowiedz
@skarbnik: na wykopie każdy zna masę lekarzy, farmaceutów, polityków, kierowców autobusów, weterynarzy, żołnierzy, kosmonautów i doskonale orientują się w każdej sferze życia ( ͡° ͜ʖ ͡°)
  • Odpowiedz
@Kepucz: Wykop to jest portal ludzi którzy wiedzą wszystko o wszystkim, dlatego ogromną szkodą dla społeczeństwa moim zdaniem jest to, że siedzą w piwnicach.
  • Odpowiedz
@Vitru
@polancky
A mnie zarzucili używanie argumentów ad personam :)

Kompleks Boga – stan umysłu, w którym dana osoba uważa, że posiada nadnaturalne uprawnienia lub nieograniczone możliwości. Osoba zazwyczaj uważa się za stojącą powyżej zasad społeczeństwa oraz, że należy jej się z tego tytułu szczególna uwaga


Kisnę srogo :)
  • Odpowiedz
@Majk_: Ja nie jestem. Nie rozumiem tego ich bólu dupska an tle innych zawodów które mają na serio bardziej odpowiedzialne zajęcia a często pracują dłużej i zarabiają mniej.
  • Odpowiedz