Wpis z mikrobloga

Dziś wszyscy jesteśmy rezydentami:

Dzisiaj w Warszawie o godzinie 14 odbędzie się protest lekarzy organizowany przez Porozumienie Rezydentów OZZL. Głównie pojawią się na nim lekarze rezydenci, ale protest popierają także specjaliści, stażyści oraz studenci. Młodzi medycy postanowili wyjść na ulicę głównie z powodu niskich płac, które czekają na nich tuż po studiach.

Wynagrodzenie rezydenta (kim jest lekarz rezydent, przedstawia nasza infografika) określa rozporządzenie Ministra Zdrowia [1] i jest to odpowiednio 2275 zł netto przez pierwsze 2 lata pracy i 2476 zł netto przez kolejne 3-4. Ludzie, którzy >odpowiadają za nasze życie i zdrowie, zarabiają ok. 14 zł/h. Wnioski wyciągnijcie sami.

Dodatkowo od lat młodzi lekarze borykają się z problemem braku miejsc rezydenckich. Niektórym pozostaje praca na etacie lub wolontariat, za który nie dostają wynagrodzenia. Ministerstwo co prawda zwiększa limit przyjęć na studia medyczne, ale ilość miejsc rezydenckich nie jest proporcjonalna do ilości chętnych, więc część młodych medyków musi sobie radzić w inny sposób (również poprzez emigrację). A pod względem liczby lekarzy jesteśmy na samym końcu UE: mamy 2,2 lekarza na 1000 mieszkańców [2]. Co więcej – lekarzy w kraju ubywa, a trend nie jest optymistyczny: średnia wieku lekarza w Polsce to 54 lata, a aż 40% młodych lekarzy rozważa opuszczenie kraju [3]. Może to się skończyć brakiem ciągłości zawodu.

Przedstawiamy Wam zatem infografikę ukazującą sylwetkę lekarza rezydenta oraz jego zarobki – do przemyślenia w wolnej chwili.

[1] http://isap.sejm.gov.pl/DetailsServlet?id=WDU20090660560

[2] http://forsal.pl/…/662621,oecd-polska-ma-najmniej-lekarzy-w…

[3] http://www.mp.pl/kurier/143870,doktor-w-srednim-wieku


https://www.facebook.com/neuropa/photos/a.818479011630977.1073741828.302566939888856/914740305338180/?type=3&theater

#neuropa #medycyna #facebook #mikroreklama #porozumienierezydentow
Majk_ - Dziś wszyscy jesteśmy rezydentami: 
Dzisiaj w Warszawie o godzinie 14 odbędzi...

źródło: comment_6cKSfza6ZIT3atWy6IqMCGiszJbq3q59.jpg

Pobierz
  • 140
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@aviatorka6: młody prawnik-aplikant nie ma zagwarantowanej urzędowo żadnej pensji i znam przypadki, że pracuje na aplikacji w makdonaldzie, bo starzy wyjadacze nie chcą mu płacić za odrabianie obowiązkowej pańszczyzny. młodzi prawnicy bez koneksji są w równie beznadziejnej sytuacji co młodzi lekarze i gadanie, że sami na to zasłużyli idąc na studia jest tak samo nie w porządku, jak mówienie że rezydenci doskonale wiedzieli w co się pakują idąc na medycynę.
  • Odpowiedz
@kieubonson: państwo nie wytrzyma bez prawników, społeczeństwo nie wytrzyma bez lekarzy. Wolę żeby najpierw zapewnić nam tych drugich, bo nie widzi mi się zasuwać na Litwę czy Czechy po leczenie czegokolwiek.

W ogóle co to za argument, 'jedni mają źle, to inni też mają mieć gorzej'? Równie dobrze można odpisać 'jak aplikantom źle, to niech walczą o swoje' i uważać sprawę za zamkniętą. A że nie wiadomo jak to zrobić?
  • Odpowiedz
@Majk_: i do wszystkich, którzy narzekają, że lekarze mało zarabiają - znacie lekarza, który klepie biedę? Ja nie znam, a znam wielu lekarzy.
  • Odpowiedz
@Nahcep: ale ja nie neguję postulatów rezydentów, całym sercem jestem z nimi, bo uważam, że to mało śmieszny żart jeśli osoba, która może odpowiadać BEZPOŚREDNIO za moje życie albo życie moich bliskich pracowała na kilku etatach żeby żyć na poziomie odpowiadającym wysiłkowi i pracy włożonej w studia i współmiernie do ciążącej na niej odpowiedzialności. a tym łatwiej mi przychodzi solidarność bo wiem dobrze, jak wygląda praca młodego prawnika, który nie
  • Odpowiedz
@kocham_jeze są różne aspekty pracy charakterystyczne dla różnych zawodów. Skupiłem się na odpowiedzialności i tutaj faktycznie te zawody w ciężkości następstw błędów są porównywalne.
  • Odpowiedz
@kieubonson: ta druga część akurat nie była o Tobie, po prostu trochę mi się żółci ulało jak już pisałem, może powinienem mniej czytać komentarzy na stronach informacyjnych ( ͡° ʖ̯ ͡°)
  • Odpowiedz
@Nahcep: nic dziwnego, można stracić wiarę w rigcz, jak sie czyta o kierowcy autobusu, który w zasadzie ma taką samą odpowiedzialność jak lekarz. na pewno odczuwa ją tak bezpośrednio wciskając pedał gazu jak chirurg przecinając skórę ( ͡° ͜ʖ ͡°)
  • Odpowiedz
@kieubonson: W Maku? Kurde, czemu mi ich nie żal? Nalepiej, zagwarantujmy tym tysiącom, które idą na aplikację państwową kasę, choć są zbędni, żeby przypadkiem nie czuli się po studiach niedocenieni? Jeżeli na aplikację adwokacką byłby taki nabór jak na sędziowską i prokuratorską i dostawałoby się dajmy na to po 100 najlepszych osób w kraju, to może miałoby to sens, no ale to jest zawód wolny.
  • Odpowiedz
@aviatorka6: ale to wygląda tak, bo samorząd nie zważając na zapotrzebowanie przyjmuje jak najwięcej osób,żeby mieć z tego hajs - każdy aplikant to ~20k zysku dla samorządu. nie chcę żadnej państwowej kasy, chcę tylko żeby patron który przyjmuje aplikanta, który od drugiego roku aplikacji może robić za niego większość rzeczy miał obowiązek płacenia mu wynagrodzenia i nie zmuszał do pracy za 500 złotych miesięcznie albo za nic, bo to nie
  • Odpowiedz
@LQQK: No właśnie to robią wszyscy, wspólnie, bo rezydentom płaci ministerstwo. Czemu nie zmienią pracy? Bo nie po to się 7 lat studiuje, żeby potem szukać pracy poza zawodem. Z resztą, cholera, ktoś musi tych ludzi leczyć, no nie?
  • Odpowiedz
@Majk_: W takim razie jakie działania proponujecie, żeby zwiększyć dochód rezydentów? Wpisanie nowych cyferek do umowy nic nie pomoże (osoba z wyższym wykształceniem powinna to wiedzieć), ponieważ nie ma na to pieniędzy.
  • Odpowiedz
@Rammar: każdy ma swoje rozwiązania. Ja osobiście jako największy problem widzę mało kasy w budżecie NFZ i jako pomysł na to widzę dodanie niewielkiej odpłatności (coś ok. 10 złotych, mniej albo więcej zależnie od wyliczeń, bo ich nie mam) co od razu doda sporo kasy do budżetu. Przy okazji jestem zwolennikiem zniesienia ustawowej stawki dla rezydenta. To tak btw pomysł #nowoczesnapl .
Innym pomysłem jest pomysł #razem
  • Odpowiedz
@Majk_: haha płaku płak że po studiach nie ma pracy? Było nie iść na medycynę tylko dlatego że mame i tate są lekarzami xd

Czekam tylko aż ludzie po socjologiach i innych filozofiach wyjdą na ulicę płakać że gunwo zarabiają.

  • Odpowiedz