Wpis z mikrobloga

Hej Ho:) właśnie jestem w trakcie zakładania biblioteki "osiedlowo-parafialnej" taki mój odzew na kilka fajnych akcji w których moja córka bierze udział. Mam sporo książek. Inni się też dołożą. Pytanie- jak to zrobić żeby swoich książek nie pogubić i ogólnie jak temat ogarnąć? Bardzo się mapalilam bo temat bo szczytny i ciekawy. I mądry moim zdaniem. Piszcie propozycje katalogowania itd.. Nie wiem czy odp dzisiaj. Proszę wykazcie się!!!
#ksiazki #pytanie #nocnazmiana
  • 25
@jalowo_godka: oj wszędzie komputerowo jest. Tutaj będzie systaem manualny... myślałam nad kartami książek - w każdej książce karta z wpisem użytkownika plus wpis w głównym katalogu. Tak chyba jakos dawniej było z tego co z dzieciństwa pamiętam :) Ale jestem podjarana :D
@monalisssa: zrób sobie ex libris i opieczętuj każdą książkę no na 1, 11 i 121 stronie. A pożyczanie może karty jak w bibliotece? Albo bardziej wymagająca form to wysyłanie maila danej osobie. Co do ex librisa to sam się zbieram by swój księgozbiór tak oznaczyć.
@monalisssa: w duzym skrocie:
potrzebujesz dwoch katalogow (uzytkownikow i ksiegozbioru) + karty ksiazek + liste dostepnych ksiazek.
jesli chcesz to cale przedsiewziecie zorganizowac profesjonalnie to w katalogu ksiegozbioru karty powinny zawierac opis bibliograficzny ksiazki i jej sygnature (opisy mozesz pobrac z biblioteki narodowej a sygnature nadajesz sama).
w dodatku musisz wybrac sobie system ktory podzieli ksiegozbior. jesli skupiasz sie tylko na beletrystyce to mozesz ten krok spokojnie odpuscic. jesli jednak beda
@monalisssa: tak sobie mylę - o takiej tablicy korkowej - śmiesznie zabrzmi w porównaniu do Twoich porad - żeby była tabela z karteczkami na której miesiącami ludzie się wpisują- rubryka na każdy miesiąc ( chodzi o to że ja tam raz na tydz wpadnę) A książkę można na mies pożyczyć. Na karteczce będzie data z imieniem i nr tel itd...
@monalisssa: to jest naprawde wszystko bardzo zalezne od tego jak duza (albo jak niewielka) bedzie biblioteka i jak wiele osob bedzie z niej korzystalo. ja tylko podalam przyklad tego jak to formalnie wyglada w placowkach nieskomputeryzowanych. oczywiscie jednak cokolwiek uznasz za praktyczne mozesz wdrozyc i mozesz to zorganizowac jakkolwiek ci sie podoba.
taka tablica korkowa to nie jest zly pomysl o ile z ksiazek bedzie korzystac kilka zaufanych osob ktore nie