Wpis z mikrobloga

@MicNeo: Nie wiem jak to jest z programistami, ale jaki jakieś 2 lata temu badałem oferty na "test automation engineer", to oferowali tak 150-175% Krakowskich stawek, pewnie jak się już zadomowi to coś więcej, ale to już się trzeba decydować na dłuższy pobyt.
@fdisk: @miki4ever: @LiczbaPi: @ania-nowak1231: no mnie interesuje raczej wyjazd zarobkowy. Nie planuje tam zostać na stałe. Dlatego jeżeli już to musiałby to być potężny strzał gotówki. A z tego co widzę, aż takiej różnicy nie ma, nie spradziłem jeszcze kosztów życia (np. wynajem mieszkania). A obstawiam, że w takim Berlinie czy Norymberdze raczej tano nie jest w porównaniu do PL (Wrocław here).
@MicNeo: skoro wyjazd zarobkowy to raczej tylko kontrakt a to czy Ci się opłaca musisz już policzyć sam. Co do wynajmu mieszkań to w Monachium chyba najdroższym mieście w DE za 1500e możesz mieć spore mieszkanie(~70m) w samym centrum. Za połowę tego znajdziesz coś na obrzeżach miasta

najlepsza opcja to chyba praca zdalna z PL ( ͡ ͜ʖ ͡)
@fdisk: No to by było idealne, ale niestety chłopaki nie chcą się zgodzić :P Polecasz jakieś serwisy do wyszukiwania mieszkań w DE? Takie nasze gumtree itp?
@ania-nowak1231: skoro otworzy firmę w Polsce to tu będzie płacił podatki - chyba nie bardzo odróżniasz uop od B2B


@fdisk: Czyli jeśli takie coś działa w DE to znaczy, że dziwny kraj. Prawie zawsze jest pojęcie 'rezydencji podatkowej' i jak siedzisz w kraju >183 dni to płacisz podatki tam.