Wpis z mikrobloga

@PaNaTypa: 5 mln może być za mało, ale tak ze 20 powinno styknąć :D Plus pod SEM specjalne wytłumione i przyciemnione pomieszczenie, na osobnych fundamentach, żeby wytłumić drgania z zewnątrz i się można bawić ( ͡° ͜ʖ ͡°)
  • Odpowiedz
@majas: są różne rodzaje :P z tymi wytłumionymi pomieszczeniami to jest różnie, u mnie na wydziale jest zwykłe tylko specjalny stolik jest ale czasem przy pomiarach trzeba przeczekać jak jedzie większy samochód XD
  • Odpowiedz
@PaNaTypa: u mnie jest tak, jak napisałem. Ale doszły mnie kiedyś słuchy, że poznańska polibuda zakupiła sobie prawdopodobnie SEM i stoi/stał nieużywany, bo zapomnielio odpowiednich warunkach do pracy tej wspaniałem aparatury :D Ale nie wiem czy to tylko plotki, czy prawda.
  • Odpowiedz
@PaNaTypa: @majas: @notrzeba: Mikroskop elektronowy napierdziela próbkę elektronami. Niektóre elektrony przechodzą, niektóre się absorbują, niektóre odbijają, mogą powodować emisję elektronów wtórnych, promieniowanie rentgenowskie, powodować fluorescencje próbki. Detektory wyłapują te informacje (w SEM chyba głównie elektrony wtórne) i tworzą bezbarwny obraz badanej powierzchni. Więc do obrazów w skali mikro-nano to żadna rewelacja ale robienie obrazów to hmmm...Nie znam się aż tak żeby podważać ale jakoś nie wierze
  • Odpowiedz