Wpis z mikrobloga

Za małe różnice, by ryzykować. Co innego np. gwarantowane 300, a w kopertach 0 i 1000.


@chigcht: Bardzo ciekawe wyniki w ogóle, choć się ich spodziewałem bo to poland w sumie :P Ale kiedyś czytałem na cracked i gdzieś jeszcze ciekawy artykuł o tym, jak bardzo ludzie boją się stracić coś, co i tak zyskali przez przypadek- np. znajdą 50 zł na ulicy i traktują je tak, jakby je uczciwie zarobili
@chigcht: kiedyś jeszcze w studbazie rozważałem identyczne pytanie. Przy takich wartościach obie opcje są równie racjonalnym wyborem. Aczkolwiek ludzie mają ewolucyjną skłonność do nieryzykowania i walę w ciemno że więcej zagłosuje na gwarant. Co ciekawe według badań nawet gdyby opcja ryzykowna była nieco wyższa i racjonalnym wyborem byłoby ryzyko to nadal większość wybrałaby gwarant.

edit: no i się nie myliłem :)
polecam za tydzień zrobić ankietę tylko jako gwarant dać 500
Możesz dostać 600zł lub wybrać jedną kopertę w ciemno - w jednej jest 200zł, a w drugiej 1000zł.


@chigcht: według teorii gier średnia wychodzi też 600. Przy nieskończonej ilości gier by wyszło na to samo. Jeśli dla kogoś 600zł to dużo to powinien wybrać 600, jeśli mu to powiewa - to losową kopertę.
@chigcht:
Źle dobraleś kwoty do tej ankiety. 200 zł to jest tyle co nic, więc logiczne, że ludzie wybierają gwarantowane 600. Gdybyś przykładowo dał 1000 i 2000 w kopertach. a 1500 gwarantowany to wyniki byłyby inne