Wpis z mikrobloga

To jest kwestia tego jaki jest nas obecny stan finansów. Jak jest studentem to wybierze z większym prawdopodobieństwem gwarantowane 600zł. Jak ktoś zarabia 15k to po prostu się zabawi w losowanie.

To samo przy Opcji: gwarantowane 5mln, koperta 500k, koperta 50mln. Ktoś kto zarabia te 15k już raczej wybierze gwarantowane 5mln, ktoś kto zarabia miesięcznie 1mln zabawi się.
@chigcht: Lepiej by było postawione pytanie, czy zagrałbyś w grę, stawiając 600 pln, w której do wygrania masz 0 lub 1200 z prawdopodobieństwem 1/2, wtedy wyszła by prawdziwa awersja do ryzyka mirków, kasa ktora otrzymuje sie za darmo ma inny wplyw psychologiczny i inaczej sie nia dysponuje.
@chigcht: nie oplaca sie brac koperty, poniewaz ryzyko przy wyciagniagnieciu tysiaca wynosi 50 % co powinno dawac kurs 2.0 na te zdarzenie, przy zalozeniu, ze mam gwarantowane 600, oplacalna kwota zaczyna sie powyzej 1200 zlotych, wedlug rozkladu prawdopodobienstwa wynikajacej z krzywej Gausa, gdybys to Ty byl organizatorem loterii, powinienes zarobic w dluzszym okresie czasu, ti. przy wiekszej ilosci uczestnikow, tzw. marza bukmachera. Nie sprawdzalem tego, tak mi na szybko podpowiada intuicja
Test miał na celu sprawdzić czy lubimy podejmować ryzyko. Wiadomo, że przy większych kwotach strach wziąłby górę i nie podchodziłoby to już pod dobrą zabawę (hazard też jest dla ludzi, ale tylko do pewnego stopnia)


@chigcht: No chyba nie xD

Pierwsze co zrobiłem to policzyłem wartość oczekiwaną.

Żeby sprawdzić, czy lubimy podejmować ryzyko mógłbyś dać gwarantowane 500 tys., przy kopertach 0 i 2 mln. Wtedy wartość oczekiwana to 1 mln, ale