Wpis z mikrobloga

Handel ocalił wielbłądy

Spokrewnione genetycznie populacje wielbłąda jednogarbnego w różnych rejonach świata i zachowanie tego gatunku to zasługa starożytnych szlaków handlowych - informuje pismo „Proceedings of the National Academy of Sciences”.

Fragmenty oraz spam tagami poniżej.

Naukowcy z Nottingham University zbadali próbki DNA ponad 1000 wielbłądów jednogarbnych (dromaderów, Camelus dromedarius) z Afryki Zachodniej, Pakistanu, Omanu i Syrii, po czym porównali je z archeologicznymi próbkami sprzed nawet 7 tys. lat. Okazało się, że populacje tych zwierząt oddalone od siebie o setki kilometrów są genetycznie bardzo do siebie podobne – odróżniały się tylko wielbłądy z Afryki Wschodniej, stosunkowo odizolowane od pozostałych populacji.




Takie "przetasowania" sprawiły, że populacje wielbłądów upodobniły się, a jednocześnie zachowały genetyczne zróżnicowanie, ponieważ krzyżowały się osobniki z różnych stron świata, a nie jedynie z małych, ograniczonych populacji. To prawdopodobnie uchroniło gatunek przed wyginięciem (dzikie wielbłądy z południowo-wschodniej części Półwyspu Arabskiego wyginęły 2 tys. lat temu). Co ciekawe, pierwotne wielbłądy żyły w tak mało kojarzącym się obecnie z tym gatunkiem środowisku, jak nadmorskie lasy mangrowcowe.


#nauka #zwierzaczki #wielblady #przyroda #biologia #liganauki #ligamozgow #mikroreklama
Pobierz MalyBiolog - Handel ocalił wielbłądy

Spokrewnione genetycznie populacje wielbłąda ...
źródło: comment_urRvyFv8m3DrYjOGNIm002iB0OFToXyZ.jpg