Wpis z mikrobloga

#matura #oswiadczenie
Matura już dobrych parę lat za mną, ale widzę, że na polskim bez zmian. Lalka, Chłopi, Mickiewicz i tak do zrzygania niemal każdego roku. To jest #!$%@? dramat, XXI wiek, w Japonii roboty umieją już nawet robić loda, a u nas młodych ludzi męczy się jakimś gównem o rozkminach subiekta na temat dupska Izabeli, mesjanizmem Polski i jakimś #!$%@? Kordianem latającym na chmurce. Czy naprawdę na XIX wieku zamknęła się polska literatura? Czy w tym kraju napisano tylko 4 książki? Aż mi się rzygać zachciało jak sobie przypomniałem te głupoty.
  • 137
  • Odpowiedz
@Dantalia: z krzyżaków zrezygnowałam po jakichś kilkudziesięciu stronach, coś mi sie bardzo nie podobało; do dziś pamietam jak po oddaniu sprawdzianów z tej lektury koleżanka która przeczytała całość dostała 2 a ja 4 ( ͡° ͜ʖ ͡°)
Chodziło mi o to, że do Harrego Pottera nikt nie zmusza młodzieży - i jest czytany. Gdy zacznie się zmuszać to umrze, po prostu.
Szczególnie bardzo umrze jak niespełnieni poeci,
  • Odpowiedz
@agaciksa: Ukryte symbole są istotą książki. Chyba że traktujesz książkę jak serial, oglądasz. Chyba że czytasz same harypotere albo kryminały, które opierają się na fabule. Dla prawdziwej, dobrej książki, fabuła jest nośnikiem idei i wartości. W słabych książkach fabuła jest tylko fabułą, choć może być interesująca, nie wniesie do Twojego życia nic więcej poza frazesami że zło jest złem a dobro dobrem.
  • Odpowiedz
@oruniak: to co musimy czytać to najbardziej nędzne ochłapy literatury wyniesione na piedestał bo "oj Polska taka bidna, Mickiewicz wielki człowiek" i tak dalej., przeplecione kilkoma wartymi uwagi pozycjami jak folwark zwierzęcy. Problemy tam przedstawione już dawno przestały być istotne, lub są przekazane w tak absurdalnej i pokracznej formie (ferdydurke), że aż głupio się nad tym zastanawiać. Mogliśmy czytać Bułhakowa, Dostojewskiego lub współczesnych twórców jak King, ale mamy to. Bo "hurr
  • Odpowiedz
@oruniak: ale Lalkę to ty szanuj. To jest aktualne w #!$%@? (romantycy = PIS, pozytywiści = KOD). Gość świetnie opisał 2 strony odwiecznego (dosłownie od wiecznego - trwa co najmniej od czasów familii i stronnictwa hetmańskiego) sporu ideologicznego w Polsce.
  • Odpowiedz
@oruniak: Jak ja się cieszę że nie musiałem tego czytać ( ͡° ͜ʖ ͡°) Nie przeczę że te książki są dobre czy hehe ważne ale są też nudne i napisane starym językiem. Całego Tolkiena przeczytałem i mnóstwo innych grubych tomów literatury głównie fantasy ale wolałbym się pociąć niż katować się jakimś "Panem Tadeuszem"
  • Odpowiedz
Czy w tym kraju napisano tylko 4 książki?

@oruniak: jak widać przeczytanie i zrozumienie tych 4 w ciągu 3 lat już przekracza możliwości czytelnicze i poznawcze polskiej młodzieży.

@oruniak: nie zesraj się. Żeby nie przeczytać 8 książek przez 6/7 letni okres nauki (liczę lektury z gwiazdką, właśnie te których znajomość jest obowiązkowa, a które są dłuższe niż kilkadziesiąt wersów)?


@wielomianek: @webdruid: #!$%@? 1 lektury co jeden/dwa tygodnie przez
  • Odpowiedz
@einz: chodzi mi o takie ukryte symbole, o których sam autor nie wiedział. Każdy interpretuje książkę inaczej. Pamietam jak w wakacje przeczytałam "Nad Niemnem" i uznałam to za dobrą książkę, pełna problemów i rożnych rzeczy; a potem polonistka mi to popsuła próbując wmówić, że klucz jest taki a nie inny i wcale nie mogę uważać inaczej.
  • Odpowiedz
czemu wobec tabliczki mnożenia nie można powiedzieć "nie czuję, nie lubię, nie rozumiem", a wobec podstawowej literatury już tak?


@webdruid: Matematyka ma to do siebie, że jest niezmienna, jedyna i ponadczasowa. Książki są różne różniste pisane przez różnych ludzi, o różnych tematach, w różnych czasach i różnymi językami (tj że dziś nie mówi się tak jak dajmy na to 300 lat temu).

Książki w szkole są przerabiane typowo pod maturę, nie
  • Odpowiedz