Wpis z mikrobloga

Super czułe mikro-membrany - Kolejny krok w kierunku obserwacji efektów kwantowych w makro skali?

Małe obiekty, takie jak elektrony czy atomy, zachowują się zgodnie z zasadami mechaniki kwantowej, podlegają takim efektom jak: superpozycja, splątanie, teleportacja. Jednym z najbardziej interesujących pytań obecnej nauki jest, czy obiekty jak filiżanka kawy również mogą zachowywać się w podobny sposób. Czytaj dalej >>

Dość ciekawy artykulik, raczej popularnonaukowy z paroma ciekawostkami.
Nie jakiś stricte naukowy hardcore :)
Wbrew pozorom nie ma tam za dużo konkretów o mechanice kwantowej (QM).
Możliwości tych membran brzmią imponująco, ciekawe czy uda się je jakoś wykorzystać w ogólnodostępnej technologi. Całkiem możliwe też jest to jedna z milionów tych rzeczy o której się słyszy, jaki to niby postęp itp. a potem znika i nie ma z tego żadnego pożytku :)

#nauka #fizyka #technologia #mechanikakwantowa #qm #pozarok3000
FX_Zus - Super czułe mikro-membrany - Kolejny krok w kierunku obserwacji efektów kwan...

źródło: comment_sKg60BBPdeXSwOgkrlAMUGyidMQz8uGh.jpg

Pobierz
  • 10
@FX_Zus: Nie do końca jest tak, jak piszesz. Kiedy masz superpozycję, np. taką |Ψ〉= a|Ψ1〉+ b|Ψ2〉, to plus oznacza sumę logiczną, czyli alternatywę. Obiekt nie znajduje się i w jednym miejscu, i w drugim, tylko albo w jednym, albo w drugim, a my nie wiemy, w którym, dopóki nie zmierzymy.
No i mechanika kwantowa obowiązuje zawsze, nie tylko w mikroświecie. W dużej skali jednak ℏ → 0 i efekty kwantowe są
@Clermont: Dzięki za uwagi.
Ten artykuł to opracowanie anglojęzycznego źródła, nie ma tam nic z mojej twórczości :). Nie mam też kompetencji naukowych, żeby to weryfikować. Źródło wydaje się wiarygodne, ewentualnie może popełniłem błąd w tłumaczeniu. Ale z tego co zrozumiałem, to było tam mowa o superpozycji w dość potocznym, popularnonaukowym rozumieniu.

Co do superpozycji to ja też tak to rozumiem, że to dotyczy tylko informacji.
Z drugiej strony gdzieś widziałem
@FX_Zus:
Fajny artykuł, ale musisz popracować nad tłumaczeniami z angielskiego. Kilka rzeczy, które rzuciły mi się w oczy:

Stworzyliśmy milimetrowej wielkości właśnie taką huśtawkę, na podkładce silikonowej

Nie silikonowej tylko krzemowej. Dodatkowo szyk zdania jest kalką z angielskiego.

Stworzyli wysoce refleksyjną membranę


To znaczy, że membrana ma jakieś przemyślenia egzystencjalne?


umieściliśmy ultra cienki ceramiczny film na silikonowej podkładce


Nie film tylko raczej taśma i nie silikonowej tylko krzemowej.

o 10 000
@rozdajozadarmo: Jeszcze raz dzięki za wszystkie uwagi.

Co do technicznych to wykorzystam o ile będę umiał bo to gotowy szablon i nie wiem na ile będę w stanie go przerobić.

Co do tłumaczenia. Bloga zrobiłem, żeby podszkolić się w angielskim tłumacząc artykuły. Więc może z czasem będzie lepiej ;)
@FX_Zus: Pewnie. Od razu się lepiej czyta gdy teksty nie są wyjustowane. Byłoby jeszcze lepiej gdyby teksty były równo do lewej. Bo teraz mamy "choinkę".

Do długich tekstów polecam też używać fontów szeryfowych (jak np. Times New Roman), a nie bezszeryfowych (jak np. Arial). Bezszeryfowe teksty zostawiłbym tylko do nagłówków.

Porównaj sobie np. fonty na natemat.pl czy onet.pl vs newsweek.pl. Newsweek używa bezszeryfowych fontów do długich tekstów. Nie dość, że wygląda
rozdajozadarmo - @FX_Zus: Pewnie. Od razu się lepiej czyta gdy teksty nie są wyjustow...

źródło: comment_5mhseGPOOMRFgvGbrttKz4YF3j2cIPRa.jpg

Pobierz
@rozdajozadarmo: Ten zabieg z lidem i cytatem to specjalnie, żeby było efektowniej, ciekawiej :)
Myślisz, że lepiej to zmienić, wyrównać?
Mi się tak jak jest nawet podoba :)

A z tą czcionką to faktycznie, racja.
Nie miałem pojęcia o tych wszystkich sprawach.
Jeszcze raz dzięki za uświadomienie ;)
Dobrze gdy się lead wyróznia. ale może się wyróżniać i przy okazji być równo :)

Nie miałem pojęcia o tych wszystkich sprawach. Jeszcze raz dzięki za uświadomienie ;)

Nie ma sprawy. Sporo osób, nawet pracujących w branży nie zdaje sobie sprawy z wielu podstawowych kwestii dotycząych typografii. A to kluczowa sprawa, szczególnie na stronach gdzie tekst stanowi główną część serwisu. Samą typografią zdziałać cuda.

A to wbrew pozorom bardzo ścisła dziedzina. Te