Wpis z mikrobloga

Hej Astromirki,

Tak to jest, jak się wie, czego ma się szukać.

Astronomowie znaleźli dowody na planety orbitujące wokół białego karła. Dowody znaleziono w danych z... 1917 roku.

Dane archiwalne przedstawiają widmo gwiazdy, czyli jej blask rozbity na tęczę za pomocą spektroskopu. We widmie gwiazdy znajdują się charakterystyczne kreski, które pochodzą od konkretnych, dobrze znanych pierwiastków. Jeśli taki pierwiastek znajdzie się na linii patrzenia między gwiazdą a obserwatorem, to pochłonie on światło na konkretnych długościach fali. Tęcza będzie poszatkowana tak zwanymi "liniami absorpcyjnymi".

Wiemy jak powinno, do pewnego stopnia, wyglądać widmo zwykłego białego karła. W przypadku gwiazdy van Maanena we widmie, oprócz sygnatury charakterystycznej dla białego karła, znaleziono linie absorpcyjne charakterystyczne dla dysku materii, z którego tworzą się planety. Dane leżały 99 lat czekając aż ktoś odkryje, co w nich się znajduje :).

Poniżej obrazek z przykładem, jak wygląda widmo (tęcza) gwiazd o różnej temperaturze, które wciąż "palą" wodór. Temperatura opisana jest typami spektralnymi: OBAFGKM i ciągnie się odpowiednio od ~15'000K do ~4'000K. Słońce jest typu spektralnego G5. Ostatnie trzy linie przedstawiają mniej typowe obiekty: gwiazdę o niskiej zawartości metali (czyli wszystkiego masywniejszego od helu) oraz dwie gwiazdy: chłodną i gorącą, wokół których znajdują się obłoki gorącego wodoru, tak bardzo podgrzanego, że same świecą i dodają jasne linie do widma (linie emisyjne).

Zrobiłem znalezisko o tym białym karle z hipotetycznymi planetami :) Jeśli komuś spodobał się nius, może podzielić się z innymi: [[klik!]](http://www.wykop.pl/link/3117809/dowody-na-planety-wokol-bialego-karla-znalezione-na-kliszach-z-1917-roku-eng/).

#astronomia #kosmos #ciekawostki
oraz, ze względu na link do znaleziska: #mikroreklama
Pobierz
źródło: comment_AMbjbrLlpFxF9TOHqdAWrco8y0LGb5hI.jpg
  • 5