Wpis z mikrobloga

Czy klacz z Janowa została otruta?

Większość mediów zadaje sobie to pytanie. Oczywiście wypok, elita internetu, światło prawdy pośród medialnego mroku, wydał już werdykt: konie otruto: http://www.wykop.pl/link/3101091/klacz-z-janowa-podlaskiego-specjalnie-otruta/

Pojawiają się jednak małe, malutkie, wątpliwości:

1. Dawka monenzyny, która dla koni jest śmiertelna wynosi 2-3 mg/kg masy ciała (patrz: publikacja Joanny Stefańskiej z Zakładu Mikrobiologii Farmaceutycznej Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, str. 2). Waga konia krwi arabskiej waha się od 360 do 450 kg. Jeśli weźmiemy konia o wadze 360 kg, a za dawkę śmiertelną monezyny przyjmiemy 2 mg/kg masy ciała, to taki koń musi przyjąć 720 mg monezyny.

"Rzeczpospolita" donosi, że w próbce owsa pobranej ze stadniny w Janowie Podlaskim znaleziono monezynę w ilości 0,43 mg/kg owsa. Żeby przyjąć 720 mg monezyny, koń o wadze 360 kg musiałby zjeść ok 1674 kg owsa! Nie znalazłem informacji, ile owsa na dobę zjada koń krwi arabskiej, ale dla koni ogółem jest to od 3 kg do 7 kg na dobę. Załóżmy, że nasz 360 kilogramowy koń wpierdzielał te 7 kg owsa na dobę. Dawkę śmiertelną koń przyjąłby po 239 dniach! I to tylko, jeżeli nie usuwałby monezyny z organizmu. Seems legit.

2. Drugi mały szczegół jest taki, że wg weterynarzy, skręt jelit nie jest wywoływany zatruciem antybiotykami! Takie zatrucie wywołałoby chorobę u konia. Koń wykazywałby objawy zatrucia, które powinny zostać wyłapane przez pracowników stadniny. Zainteresowanym polecam ten wywiad.

Sam jestem ciekaw ostatecznych wyników dochodzenia ws. śmierci koni, zatrucie monezyną wydaje się jednak nieprawdopodobne.

#doctormanhattancontent #dobrazmiana #konie #neuropa
Doctor_Manhattan - Czy klacz z Janowa została otruta?

Większość mediów zadaje sobi...
  • 18
  • Odpowiedz
@Doctor_Manhattan: Przecież konie zdychają w tej stadninie nie od 2 miesięcy i jakoś nikt tego nie roztrząsał wcześniej. To jest w ogóle absurd, że ta sprawa jest tak nagłośniona, ale był dobry nośny tytuł na GW żeby pojechać po PIS.
  • Odpowiedz
@Legol: wszystko rozbija sie o to, ze poprzedni zarządca stadniny w janowie został odwołany przez PiS, a jako jeden z powodów odwołania podana była smierć klaczy Pianissima. PiS wsadził na stołek swojego człowieka i od tego czasu padły już dwa konie. Dlatego temat taki nośny, bo wszyscy oczekują na odwołanie obecnego prezesa z tego samego powodu, z którego odwołany został poprzedni.
  • Odpowiedz
wszyscy oczekują na odwołanie obecnego prezesa


@SmellySocks: Ja nie oczekuję także mów proszę za siebie. Ten problem powinien być załatwiony na szczeblu lokalnym, a nie ciągle widzę newsy, że cośtam się stało w stadninie koni. Naprawdę nie mamy w tym kraju większych problemów jeśli cały kraj oczekuję na wieści o koniach.
  • Odpowiedz
@Goofas: Konie padały i będą padać (choć śmierć 3 koni w tak krótkim czasie trzeba wyjaśnić), dopiero PiS zrobił z tego powód do odwołania poprzedniego prezesa. Teraz jurgiellface, bo ich oceniają podobną miarą.
  • Odpowiedz
R - Panie Jurgiel, dlaczego zwolniliście p oprzednich prezesów Stadniny?
J - Pani Redaktor, bo kunie zdychały
R - PAnie Jurgiel, teraz też zdychają, to teraz zwolnicie ?
J - Prani redaktor, to jest ta, no, uczono mnie jak sie uszyłem doić krowy, no, #dobrazmiana
  • Odpowiedz
@Doctor_Manhattan: Jedna z tych padniętych klaczy pani Watts, była źrebna i została dzień czy dwa dni przed porodem przewieziona do Warszawy do kliniki niby na poród. Najwyraźniej nowy pan prezes przestraszył się, żeby mu nie padła.

Tylko że tak się nie robi!

Konie, a szczególnie araby, to bardzo wrażliwe zwierzęta. Kilkugodzinny transport, nowe miejsce, nowy boks, obcy ludzie, obce konie - to wszystko są czynniki dodatkowo stresujące i wyczerpujące konia, który i tak doświadcza tego z powodu porodu.
Skręt jelit może być jak najbardziej spowodowany
  • Odpowiedz
@Doctor_Manhattan: jak dla mnie jest to bandyterka, niekompetencja i nepotyzm. Wszystko robione w białych rękawiczkach; tak sie konczy gdy osoby nie majace bladego pojecia o czym kolwiek staja sie ministrami.
  • Odpowiedz
Konie padały i będą padać (choć śmierć 3 koni w tak krótkim czasie trzeba wyjaśnić), dopiero PiS zrobił z tego powód do odwołania poprzedniego prezesa. Teraz jurgiellface, bo ich oceniają podobną miarą.


@Doctor_Manhattan: Jak ty nic nie rozumiesz, a to wszystko takie proste. Pierwszy kon padl na skutek nieudolnosci poprzedniego prezesa. Kolejne na skutek spisku oderwanego od koryta bylego prezesa. ( ͡º ͜ʖ͡º)
  • Odpowiedz
Ok, ale jak to się stało, że szkodliwy antybiotyk dostał się do paszy? Przecież nie było to też bez żadnego znaczenia dla zdrowia? Ktoś to przecież tam dosypał i na pewno nie z miłości do koni.
  • Odpowiedz