Wpis z mikrobloga

Mam w pracy nową zabawkę do testowania piękny cudowny mineralizator mikrofalowy, hi-tech, cud, miód, malina, dystrybutor zachwala go jako spełnienie marzeń każdego analityka. My w tym momencie mamy szatański uśmiech na twarzy.
-a czy zrobi x,y,z? Pytam
-ło panie bez problemu miljon stopni, tysiące barów wyczymie.
Po procesie otwieramy reakror jedna próbka nie tknięta, czyli do dupy, druga zmineralizowała się raczej ok, tyle że była bardzo rozrywkowa na tyle że nie można jej było znaleźć więc raczej jej nie zbadamy, a trzecia była niezdecydowana więc zachowała się trochę jak pierwsza oraz trochę jak druga.
Panowie po prezentacji teraz się gimnastykują żeby nam pokazać że to cudo w cenie przyjemnego mieszkania przyda nam się i robią wygibasy z warunkami procesu oraz odczynnikami. Przynajmniej mam na jakiś czas bardzo fajną zabawkę :).

W międzyczasie inny aparat stwierdził, że nastał czas na strojenie fochów. Otwieram naczynie po mineralizacjii i słyszę "klik" na kluczu, takie info duży opór nie kręć. No ok idę po grubsze rękawice i osłonę twarzy, powoli otwieram naczynia w każdym było nieco za duże ciśnienie. Patrzę na wykresy temperatury wyglądają ok, no cóż puszczamy jeszcze jedną mineralizację i będziemy pilnowali procesu. Sytuacja się powtarza, sprawdzam czujnik temperatury, wygląda w porządku, ale mróżę oczy i mówię
-dam sobie rękę uciąć, że zaniżasz odczyt.
Jutro się okaże czy mam szanse zachować obie ręce bo jak zadzwoniłem do serwisu okazało się, że jestem naiwny licząc na odebranie przez kogokolwiek telefonu o 14:59.
#pracbaza #chemia #bezpieczenstwowprzemysle
  • 7
@wareg:
O ile dobrze rozumiem, to cały ten mineralizator, to jest maszyna, która rozwala próbki do prostych związków za pomocą wysokiej temperatury, żeby potem było łatwiej analizować skład próbki?

@Endrius: dokładnie w skrócie między 200, a 300°C­­ i 40-200 barów w zależności od modelu i próbki, do tego dochodzą jeszcze odpowiednie odczynniki. Urządzenia takie podgrzewają próbki przy pomocy mikrofal.
Co do ceny możesz kupić malucha, możesz i lamborgini zależy czego potrzebujesz i na co cię stac ( ͡° ͜ʖ ͡°).