Wpis z mikrobloga

Wieści z rozwiązywania zagadek z pulą nagród 250 k USD.

Nie będzie wieści o jakimś progresie w zasadzie to #oswiadczenie motywujące (mnie ( ͡° ͜ʖ ͡°) ) .

(Dla tych co nie wiedzą o co chodzi tutaj opis z poprzedniej książki. Teraz rozwiązuję drugą część. )

Aktualny stan rozwiązywania zagadek.

0. Do rozwiązania jest 11 zagadek (to pierwsza faza) za tę fazę jest 5k USD, dla pierwszych 12 osób z założeniem, takim, że z danego kraju może być maks 2.

1. Pierwsza zagadka została rozwiązana, zanim jeszcze książkę w PL wydano (w PL była opóźniona w stosunku do USA o 2,5 tygodnia). - Po prostu klasyczny szyfr dający w odpowiedzi adres www który jest adresem bazowym i tam trzeba wpisywać odpowiedzi z reszty zagadek.
Tę zagadkę rozwiązałem jako jeden z pierwszych, czas rozwiązywania jakieś 3 h (nie jestem dumny z tego, bo dało się szybciej)

1.5. Po rozwiązaniu pierwszej zagadki wszyscy się rzucili do rozwiązywania pozostałych, i tak minął pierwszy miesiąc, drugi, trzeci, morale totalnie wszystkim opadło, bo w tym czasie w pierwszej części zagadek rozwiązane były prawie wszystkie zagadki (przez czołówkę)

2. Druga (tzn. kolejność rozwiązywania pozostałych zagadek nie ma znaczenia) zagadka, niestety nie była rozwiązana przeze mnie jako pierwszego, ale gość dał wskazówkę w która stronę iść. Motywacja szybko przyszła, jeden wieczór i zagadka rozwiązana, okazało się, ze wszystkie potrzebne informacje i wnioski miałem już w na początku października.

Oceniam, że tę zagadkę ma rozwiązanie z 60% czołówki.

3. Oczywiście znów wszyscy się rzucili za rozwiązywanie kolejnych, morale wróciło, ale minęło parę tygodni i znów nic.. morale widzę, że opada. Jest tylko jedna osoba na świecie (nie widziałem innych) która pochwaliła się (ale nie przedstawiła dowodów), że ma rozwiązaną kolejną z zagadek. ale przestała się odzywać (z moich francuskich źródeł wynika, że ta osoba jest raczej wiarygodna ).

4. Widzę, że niektórzy już jawnie (to nie jest zgodne z regulaminem, ale mało kogo to obchodzi ;) ) w grupach dzielą się swoją pracą aby jakoś pójść do przodu.

5. W między czasie twórcy zagadek udostępnili stronę ze wskazówkami jak rozwiązać te zagadki (bo w tym czasie rok temu, już były wszystkie zagadki z etapu pierwszego i ludzie (w tym ja) czekali na etap drugi który zaczynal się w marcu). Jednak pokusili się tylko (na ten moment) o wskazówkę do zagadki "startowej" a resztę po prostu przyporządkowali obrazki do konkrtnej zagadki (co większość ludzi już wiedziała)

Aktualny stan i krótki opis, moich zagadek
1 -rozwiązana - klasyczny szyfr
2 - Jakiś komiks(o podbouju jukatanu), potem pismo majów, (mam już przetłumaczone, bo to kodeks drezdeński, lekko zmodyfikowany)
odpowiedź ma być zapisana za pomoca znaków majów.
Powiem tak, ni chu.a nie mam pojęcia co z tym zrobić, dlatego zostwiam na koniec.
- jest wiele teorii, jedna z nich to ,że mamy zapisać datę (przesuniętą o parę dni) zaćmienia słońca z roku 1517.

3. Nazywana przez większość "circles"
Większość uważa (w tym ja) ,ze trzeba połaczyć 5 kółek bo pasują do siebie, każde kółko ma na krawędziach białe i czarne "bity" i albo je trzeba jakoś poobracać albo coś i odczytac te bity, i tutaj jest znów wiele teorii od Brailla, poprzez Baudote code, Bacon code, po totalnie abstrakcyjne.

Tę zagadkę też zostawiam na później gdyż bardzo wiele ludzi ją rozwiązuje, ktoś pęknie i się pochwali, może da wskazówkę, mam program napisany który może je obracać na wszystkie sposoby i odczytwyać kodowania, ale na razie nie wiem czego szukać więc zostawiam.

4. "Lew" - zagadka składająca się z 4 obrazków z róznymi obiektami, obiektów jest dużo, że przy odrobinie wyobraźni można wymyślic wszystko.
Ja widzę 12 prac heraclesa, widzę fiury platońskie, po za tym litery, liczby, i nie wiem jak to szystko powiązać i co gorsza nie wiem jakiej odpowiedzi twórcy zagadki oczekują. Ja na razie monitoruję tylko pewną grupę która zajmuje się tylko tą zagadką i śledzę ich tok rozumowania. (jako jedyny z tej grupy znalazłęm 12 prac heraclesa na tych obrazakch, większośc ma 10 lub 11)

5. Hieroglify egipskie
No cóż zagadką są tylko hieroglify egipskie, nic więcej. zero wskazówek.
Nikt tej zagadki praktycznie nie rozwiązuje, tylko jeden gość przetłumaczył to wszystko, ja jestem na 7/11 tłumaczenia, co gorsza, wygląda na to, że te wyrazy są losowe, nie ma w nich żadnego sensu, tzn. wyrazy mają sens, ale nie tworzą logicznych zdań.

Na tej zagadce się skupię, bo jeżeli ją rozwiążę, to będę czekał z nią do końca i jak bym miął się wymieniać (oczywiście tak tylko sobie gadam, bo to niezgodne z regulaminem ;) ) to nawet może i za 2 się wymienię.

6. "base36" - coż, zastosowano kodowanie base36, znalazłęm (jak większość) w książce zakodowane zdanie wyrazy które dało lacińską sentencję która jak do myślam się jest wskazówką co należy zrobić, ale nie wiem co mam z tym zrobić.
To tylko kwestia wpadnięcia na to o czym mowa, kwestia natchnienia z "nieba" ;)

7. Sumeryjska tablica. - Na razie zdobyłem (bo sam tego nie zrobiłem) transliterację tych pieprzonych znaczków, i zostawiam chyba jeszcze później niż "majów", znam tylko teorie co do tej zagadki, ale w ogóle jej nie ruszyłem nie spojrzałęm nic.

8."Koptyjskie góry" przetłumaczyłem koptyjskie wyrazy (nie wydaje się to mieć znaczenie), zagadka wydaje się dość logiczna (jest klawiatura z koptyjskimi literami), wydaje mi się, że jestem tuż tuż, że wszystko mam, i to jest ta zagadka co to niby rozwiązała ta osoba.

9. "węże" - tę zagakę rozwiązałem, odpowiedzią był qrcode(któy utkaliśmy) który odczytujemy 2 wyrazy łacińskie i to jest odpowiedź

10. Już tu wkleiałem tę zagadkę, po prostu jest tylko wykres na jakiejś maszynie i tyle..nie wiem jakiej formy odpowiedzi szukają twócy zagadki

11. Język gotycki i etruski.
Przetłumaczone mam obydwa (może etruski z pewnością 95%) historia w gotyckim jest w miarę spójna, w etruskim hm..poszarpana. dziwne ułożenie estruskiego etruskiego jest (jak by powiedział joda). Czuję ze to zagadka jakaś z kryptografii, a nie językowa.

A teraz oświadczenie, od poniedziałku, przez 2 tygodnie, dzień w dzień po 3-4 godziny rozwiązuję bez przerwy, zero tematów pobocznych, zero dygresji, każdy wieczór to pełna koncentracja, pełna mobilizacja, wspomagacze w postaci kurkumy, kawy, innych środków pobudzających ;) pełen zestaw. Sen regularny, po ponad 6 h dziennie,

Chciałbym rozwiązać kolejne 3 zagadki.
Będzie b. dobrze jak będę miał 2.
Będę zadowolony jak chociaż jedna "pęknie" ( ͡° ͜ʖ ͡°).

Trzymajcie kciuki.

W następnym wpisie (Teraz mi się nie chce ;) ) opiszę jak to twócy gry się pomylili i jak to wyczaiłem ( ͡° ͜ʖ ͡°). Internet rządzi, świat jest mały :)

#endgame #ksiazka #konkurs #zagadki trochę #kryptografia (niektóre zagadki są klasycznymi szyframi)