Wpis z mikrobloga

Murki staję przed wiekopomnym dylematem #macbook pro retina vs #dell xps 15. Po co? #webdev #webdesign. W nienawiści do #apple byłem wychowany, ale fakt, że #windows można na jabłku zainstalować - coraz bardziej do mnie przemawia. Żadna soda, ani pokaz. Ale codzienna walka o chleb i piwo. Jeśi jednak MAC - to który? http://www.x-kom.pl/p/242492-notebook-laptop-154-apple-new-macbook-pro-i7-16gb-256gb-os-x.html ? #xkom - chyba najtańszy. Cortland jest w choooy drogi... #corobicjakzyc
  • 49
e #windows można na jabłku zainstalować - coraz bardziej do mnie przemawia.


@motylanogha: Jak chcesz zainstalować na nim windowsa to trochę bez sensu. Zależy na jakim środowisku chcesz czy preferujesz pracować:
- osx - macbook
- linux, windows to xps 15 lub zbook studio g3

#xkom - chyba najtańszy. Cortland jest w choooy drogi..

Wydaje mi się, że ogólnie drogo, bo widziałem go jakiś czas temu taniej, a teraz dochodzi do
@emtei: jakoś mnie nie przekonuję w walce z dellem
@bazingaxl: technologia żywności oczywiście. Jestem mięsolubem. Lubie piwo. Nie mam profilu na ratemypoo.
@bocznica: dlaczego bez sensu? Fakt, że jestem przywiązany do total commandera, ale to nie znak, by windę instalować (może od wielkiego dzwona jakaś gra się tam znajdzie)
@motylanogha: Od kilku miesiecy zmuszony jestem w #pracbaza uzywac Maców oraz sam doradzilem dziewczynie Macbooka Aira jako taki komputer do internetu i prostych operacji biurowych.

Do siedzenie sobie na kanapie i przegladania smiesznych obrazkow Macbook nadaje sie fajnie ale jak dla mnie tylko do tego.

Podsumuje krotko - namawiam goraco szefostwo u mnie w pracy zeby zakupilo mi jakiegokolwiek PC i niech zabiora ode mnie tego cholernego iMaca :P
@motylanogha: Lata przyzwyczajen windowsowych - skroty klawiaturowe, ktore niby maja odpowiedniki ale nie dzialaja do konca tak jak bym sie spodziewal, Finder (czyli ichni eksplorator) doprowadza mnie do szalu (chociaz pewnie da sie go dopasowac), maksymalizacja okien przyslaniajaca wszystko, podlaczam aparat (Canon 7D) i nie moge z niego normalnie zgrac plikow, otwiera mi sie jakies iPhoto, jakies importy plikow, Lightroom w ogole ich nie widzi, musialem pojsc po czytnik kart. Takich
@motylanogha: Mam XPSa 13 9343, więc jakby co to pytaj, bo to podobny sprzęt (wykonanie itp). Nie mam za dużo wspólnego z macami, więc nie porównam.
Mój XPS słabo współpracuje z linuxami. To może być wada przy programowaniu, ale chyba w webdevie nie przeszkadza tak bardzo. Zresztą mac tu na pewno nie jest lepszy.

Jeżeli nie spieszy ci się, a chcesz zaoszczędzić to możesz napisać do bnote_pl na allegro. Spoko gość,
@b4kus: chyba poczułem to co napisałeś. Mam ipada. Tylko po to, żeby dzieciakom film włączyć od wielkiego dzwona w czasie podróży. Nie mogę za cholerę przejrzeć plików, które wgrałem jakimś cudem parę miesięcy temu. Za cholerę nie mogę tego ipada skumać. Tego się też obawiam u maca.
@baczus: ja też nie mam do czynienia z macami. Nie wiem czy nie szukam na siłę niepotrzebnych wrażeń. Miałem w łapach XPS 13. Jest super. Od klawiatury poprzez miodność użycia. Chcę go jedynie podłączyć do 2 monitorów i ma śmigać. Jakie są Twoje odczucia? Miałeś do tej pory z czymkolwiek problem?
@motylanogha: W tym wlasnie rzecz- pewnie ostatecznie idzie sie przyzwyczaic, znalezc rozwiazania tych denerwujacych rzeczy itp. Tylko pytanie - czy oplaca sie meczyc przez jakis czas i czy rzeczywiscie MacOS jest o tyle lepszy, ze warto sie przemeczyc. Jak dla mnie odpowiedz brzmi - zdecydowanie nie, ale musisz to rozwazyc samemu.
@motylanogha: Ja też myślałem trochę nad macami, bo niektórzy klepią. Ale bałem się na przykład wgrywanie romów na androidzie itp. A windows mi raczej pasuje.
Laptop jest na prawdę super. Po pierwsze wykonanie pierwsza klasa (lepiej niż np. Thinkpady i Asusy ux303). Góra i dól amelinium, piękne fazowanie na brzegach. Przy klawiaturze gumowany plastik. Skok - przy moim skillu ok (przynajmniej Ctrl i Fn w normalnych miejscach). Maki - moim zdaniem
@motylanogha: robienie frontu na windzie to istne sado maso ;)

@b4kus: Wiekszość z tego co wymieniłeś jest problemem tylko dla nowych użytkowników. Podobne wrażenie miałby ktoś, kto zawsze używał maca i przeniósł się na windę.

Ale jak już się wszystko ogarnie i skonfiguruje pod siebie, to jest o niebo lepiej, wygodniej i fajniej niż na windzie ;)
Sam długo się broniłem przed przesiadką, ale po ponad roku korzystania z rMBP
@motylanogha: brak terminala, brak wirtualnych pulpitów, problemy z node (może obecnie jest lepiej, ale kiedyś to była tragedia)

do tego myszka apple do pracy jest świetna, gesty myszki ftw :)
ogólnie dla mnie praca na macu to sama przyjemnosc, przed przesiadką było dużo gorzej

nie bez powodu większość powaznych fontendowców na całym świecie korzysta z maców, na wszelkich konferencjach branżowych prawie nie uświadczysz lapków z windą

Do tego większość ruchu mobilnego
@HCLB: 1. do instalacji 14.10 nie było od razu sterowników do wifi, w 15.04 jest ok
2. bluetooth ma jakieś bugi, niby jest sterownik, ale nie mam czasu się tym zając (od razu coś nie działało)
3. bateria trzyma gorzej
4. problemy z dźwiękiem - nie działa i trzeba zrobić reset komputera dwa razy
5. sterowniki do myszki są dużo gorsze (w windzie są microsoftu, ale są ok)
chyba tyle, ale
@HCLB: Jeżeli chcesz mieć ubuntu na xpsie 13 to lepiej mac :D Tu się zgadzam. Chociaż jest wersja Developer Edition z wgranym stockowo ubuntu, a część tych bugów wynika z tego, że nie chciało mi się siedzieć nad tym :P W ogóle ubuntu to słaby system na laptopy itd.

@motylanogha: mam retinę pro 15'' z 2015 i ogólnie też jestem zadowolony, ale od razu Ci powiem, że co prawda Windę postawić można i działa bardzo przyzwoicie, ale jest problem z wysokimi temperaturami, osobiście zainstalowałem appkę która od razu jedzie z wiatrakami na 4000 obrotów - szumi, ale przynajmniej się nie grzeje :) najlepszym wyjściem jest się jednak przestawić na MacOSa, bo wszystko działa lepiej :)