Wpis z mikrobloga

Dwie czarne dziury zderzyły się ze sobą miliard lat świetlnych stąd. Energia ze zderzenia równoważna trzem masom Słońca rozniosła się po Wszechświecie w postaci fal grawitacyjnych. LIGO zarejestrowało to wydarzenie. Poniżej obraz z pierwszej w historii bezpośredniej detekcji fal grawitacyjnych. Więcej informacji za niedługo :)

#kosmos #ligo #ciekawostki
Al_Ganonim - Dwie czarne dziury zderzyły się ze sobą miliard lat świetlnych stąd. Ene...

źródło: comment_srmDs6y98ea681JTIKlbZ6EuXHHBo4KN.jpg

Pobierz
  • 21
Energia ze zderzenia równoważna trzem masom Słońca rozniosła się po Wszechświecie w postaci fal grawitacyjnych


@Al_Ganonim: nie za mała ta energia? Czy to tylko ta, która rozniosła się w postaci fal grawitacyjnych?
Pytam z ciekawości
@krawat: Na tym polegała detekcja. Najpierw powstał model, pewnego rodzaju szablon takiego zjawiska, który to później był nakładany na wszystkie dane, które zebrało LIGO, i szukane było 'podobieństwo'. Gdyby model był zły, a w danych byłyby zarejestrowane fale grawitacyjne, to oczywiście nic nie zostałoby wykryte.
@Al_Ganonim: Pamiętam, jak jeszcze w liceum podczas wykładów z fizyki (po zajęciach) wykładowca opowiadał nam o LIGO. Te pokładane w tym nadzieje, ta wiara... Wierzyłam razem z nimi. Minęły ponad cztery lata od tamtego wykładu. Cieszę się jak małe dziecko. Jesteśmy świadkami nowej historii,

Rany. Popłakałam się. Ze szczęścia.
@Topev: Możliwość obserwacji fal grawitacyjnych to jak nowe oko na Wszechświat. Kiedyś potrafiliśmy obserwować tylko gołym okiem, potem przyszła fotografia, podczerwień i nadfiolet, a Wszechświat okazał się być bardziej bogaty niż przy obserwacjach wyłacznie okiem. Następnie udało się rozpocząc obserwacje radiowe i ujrzeliśmy kompletnie inny Wszechświat niż ten, do któego przywykliśmy optycznie. Później przyszły czasy na obserwacje w wysokich częstotliwościach, X, gamma i znów odkryliśmy zupełnie nowe rzeczy i dowiedzieliśmy się
@Al_Ganonim: odnośnie linka od @gruchacz: wyjaśnijcie czy dobrze rozumiem.
W tym momencie obserwujemy np gwiazdy, czyli widzialny dla oka zakres widma. Obserwujemy je też w innych zakresach (IR, UV, Rtg) i możemy to sobie zwizualizować. Gwiazda emituje promieniowe, rejestrujemy je, wrzucamy na ekran i widać gdzie co jest.
Czy za jakiś czas będę mógł obejrzeć taką mapę kawałka nieba stworzoną na podstawie fal grawitacyjnych emitowanych przez obiekty?
Czy nie zwiększy
@berti: To ja sobie pozwolę zacytować samego siebie z innego komentarza:

Model grawitacji w OTW mówi, że oddziaływanie grawitacyjne da się opisać jako "zakrzywienie" czasoprzestrzeni. "Zakrzywienie" jest generowane przez masę. Jeśli masa się poruszy, to geometria zakrzywienia się zmienia. Zmiana zakrzywienia rozchodzi się z prędkością światła w próżni. Jeśli mamy dwie masy, które się okrążają, to w efekcie wokół nich rozkład zakrzywienia rozchodzi się wokoło tak, jakby to były "fale".


Sam