Wpis z mikrobloga

@juzniepije: Dzięki na przypomnienie :) A tak z serii "Niech ktoś" - może miałby ktoś ochotę stworzyć tag, w który wrzucałby codziennie jedną wskazówkę co do poprawnej pisowni? :) Chętnie bym skorzystał.
@Dorciqch: Nadal nie widzę w czym problem. Język nie jest stały więc po co trzymać się sztywnych ram narzuconych przez nieaktualne nawyki językowe. Poza tym bawią mnie ci grammmarnazis co się burzą o pisanie łączne czy rozłączne jakiegoś gówno wartego słowa a sami podpisują się zapożyczeniem z obcego języka, albo podają jakieś z dupy spolszczenie. Hipokryci :D
@PralkaDoSmazeniaWody: > Być może ta plaga wzięła się stąd, że jeszcze w okolicach 2000 roku w szkołach podstawowych uczyli, że obydwie formy są poprawne (łącznie i rozłącznie pisane -bym, -byśmy).

ale moment moment cząstkę -bym można pisać rozłącznie. Ba! Nawet trzeba by ją tak napisać w momencie kiedy poprzedza czasownik, czyli: bym zrobił, bym poszedł, bym wziął. Chyba, że mówisz o czymś innym czego w szkołach uczyli. Rozwiń myśl jeśli możesz.
@Lemonov: choćby po to, żeby mieć pewność, że zostanie się zrozumianym przez odbiorcę. Poza tym te normy językowe są jak najbardziej aktualne. Przy okazji: interpunkcja to nie jest groźny potwór i nie trzeba się jej bać. Stawiaj przecinki.
@Lemonov: nie, nie są. Przecinki nie są dla ozdoby. Czytając Twoją ostatnią wypowiedź, przez brak przecinków nawet nie wiem, który wyraz w zdaniu powinnam akcentować.

Podstawową funkcją języka jest funkcja komunikatywna, dlatego też za podstawowy cel interpunkcji należy uznać zapewnienie tekstowi pisanemu jednoznaczności i ułatwienie jego poprawnego odbioru.
Druga funkcja znaków interpunkcyjnych polega na tym, że służą one do wyrażania niektórych właściwości mowy, które w inny sposób w pisanej odmianie języka
@Lemonov: nie zauważyłam wcześniej komentarza z wysrałbym i wysrał bym, więc teraz się do niego odniosę.
Zdanie znaczenia nie zmienia, ale od razu pokazuje, że (w przypadku błędnej pisowni) nie dość, że ma się do czynienia z człowiekiem prostym operującym wulgaryzmami, to jeszcze do tego niedouczonym. Nie bierz tego personalnie. ( ͡° ͜ʖ ͡°)