Wpis z mikrobloga

Siema mireczki! Pora na wpis kolejnego zółtodzioba, który już niedługo zostanie #progamista15k. Ostatnie dwa lata zmarnowałem na naukę i robienie rzeczy, które mnie absolutnie nie interesują. Cytując klasyka, „co za ponury absurd... żeby o życiu decydować za młodu, kiedy jest się kretynem?". Postanowiłem wrócić do swojego pierwotnego pomysłu na życie i zostać tym słynnym wykopowym programistą. Ogólnie zawsze miałem mocną zajawkę na szeroko pojęte IT. Od czasów gimnazjum bawiłem się w jakieś tam stawianie gównostronek, administrację serwerów i inne pierdoły - taki wiecie gimnazjalny wszechstronny informatyk. Z programowaniem nie miałem wiele wspólnego, kilka lat temu próbowałem trochę PHP.

Po przejrzeniu składni kilku języków, ich późniejszego zastosowania itd. podjąłem decyzję, że będę się uczyć #python.
Pasuje mi on zdecydowanie bardziej niż choćby popularna java. Chociaż mam wrażenie, że jest trochę mniej pracy/stażu w przypadku pythona - ale może odnoszę złe wrażenie?

Podstawy, które ogarniam:
- HTML/CSS
- jako tako SQL
- znajomość środowiska Linux

Rzeczy do nauki pomijając samo programowanie:
- github
- douczenie się baz danych
- w późniejszym czasie jakiś framework (Django, Flask?)

Piszę ten wpis, żeby nie rzucać słów na wiatr i w końcu zacząć wprowadzać zmiany w swoim życiu. Na potrzeby tej historii musiałem założyć nowe konto i zostać zielonko, dlatego bez hejtu proszę.

Od dzisiaj daję sobie 3 miesiące na naukę i znalezienie stażu. Czasu mam dużo, bo w tym momencie nie uczę się oraz nie pracuję. Także czas start :)

Jeśli ktoś ma jakieś sugestie, podpowiedzi to śmiało czekam ( ͡° ͜ʖ ͡°)

#naukaprogramowania #programowanie
  • 20
@doniec: tak, miałem na myśli gita. Dzięki za radę
@venomik: duże miasto wojewódzkie więc myślę, że nie będzie źle
@bubafed: no własnie rzuciłem miesiąc temu (nie były związane z IT)
@mrq: pewnie mi się nie będzie chciało postaram się skrobnąć coś za jakiś czas i potem podsumowanie
baz danych tbh nie musisz się douczać. bierz się od razu za django i korzystaj z dobrodziejstw ORMa


@doniec: @gram-renkoma: błąd, błąd i jeszcze raz błąd!

Korzystanie z ORM-a wymaga znajomości SQL-a.
Bo potem powstają straszne potworki w kodzie, a zapytanie które powinno przechodzić w <0.01s trwa 10s, bo ktoś nie potrafił użyć .select_related() w Django na przykład.

ORM jest fajny, ale trzeba go używać z głową!
sugerujesz, że powinienem całkowicie porzucić djangowe query i pisać raw sqlki?


@doniec: ale czytaj ze zrozumieniem proszę. Nigdzie tak nie napisałęm ani nawet nie zasugerowałem. ORM ma wiele zalet. Mi chodziło tylko o to, by ktoś kto korzysta z ORM-a znał czystego SQL-a by w momencie gdy odpali Django Debug Toolbar to żeby wiedział co się tam realnie dzieje i jaki to ma wpływ na bazę danych i resztę aplikacji.