Wpis z mikrobloga

Mirki #dzialalnoscgospodarcza #firma - mam klienta na coś ze Szwajcarii. Tylko, że on sobie wymyślił, żebym przesłał mu to do Włoch, a on sobie tam prześlę przez znajomą firmę przewozową, która mu to ocli i dostarczy do Szwajcarii. Wszystko OK, ale makaron chce fakturę bez vatu.

To ja mu tłumaczę, że żeby wystawić fakturę z 0% vatem to muszę sam mu wysłać kurierem do Szwajcarii, żebym miał dowód, że towar opuścił UE. Bo jak zrobimy jego sposobem to potwierdzenie opuszczenia będzie miał on, a nie ja. Dobrze mówię?

Przy okazji - ile może trwać tam procedura clenia (części samochodowe, 1000 eur)?

#export #clo #spedycja #vat
  • 9
@Jefrey: ma rację, nie naliczasz mu vatu bo sprzedajesz do innego kraju UE. Jakbyś miał sprzedać do CH to znacznie więcej zabawy.... A tak to wystawiasz fakturę bez VAT , przyjmujesz pieniądze, wysyłasz towar i sprawa jest zakończona.
@Jefrey:
Albo tak jak mówi @krupek, albo zadzwoń do swojej księgowej i się upewnij czy to co piszą w Internetach to prawda:

http://www.podatki.abc.com.pl/czytaj/-/artykul/jak-powinna-wygladac-faktura-vat-np

Trzeci scenariusz ma zastosowanie, jeżeli miejscem świadczenia dokumentowanych fakturą znajduje się na terytorium państwa trzeciego (czyli – w niewielkim uproszczeniu – poza Unią Europejską) (zob. § 26a pkt 2 lit. b r.f.). W takim przypadku faktura może nie zawierać numeru identyfikacyjnego VAT nabywcy, stawki podatku, sumy wartości
@krupek: @zaqwsxdsa: jedyna opcja na zerowy vat to eksport poza UE (prosto do Szwajcarii) i musiałbym to zrobić ja, żebym to ja miał potwierdzenie eksportu, bo ten jego pomysł z włoską firmą, która mu to ocli to jest do bani.

Tak jak mówicie - będę go naciskał, żeby jednak sam sobie zrobił VAT UE i nie kombinował. Wyślę do Włoch i niech robi z tym co mu się podoba.

PS.