Wpis z mikrobloga

Mirki spod tagu #logikarozowychpaskow , macie świetną wskazówkę do lepszego zrozumienia na czym ona polega w tym wpisie.

Tak na prawdę #logikaniebieskichpaskow często bywa znacznia bardziej zawiła, z nietypowymi założeniami i nieoczywistymi zależnościami, powiedzmy może to być coś typu "jeśli zobaczę A i wiem że jest B to sprawdzę czy też C i czy mam pod ręką D i jeśli do tego uda mi się E to zrobię F".
A jeśli zapytacie takiego paska dlaczego zrobił F to powie że zrobił F dlatego że "zobaczył A i wiedział że jest B, sprawdził że też C i miał pod ręką D i do tego udało mu się E".


Logika różowych pasków może być znacznie prostsza, na przykład coś typu "jeśli A to B, ale raczej zjem pół kilo mydła niż się przyznam że A ma dla mnie jakiekolwiek znaczenie".
Dlatego jeśli zapytacie takiego paska dlaczego zrobił B, to wymyśli wam niespójne i wielokrotnie sprzeczne wewnętrznie wyjaśnienie, często do tego podejmie (może nawet jeszcze zanim kogokolwiek to zainteresuje) jakieś dodatkowe czynności mające świadczyć o jej obojętności względem A.


Rozumowanie jest tak proste jak tylko można (chcę A i robię jakieś rzeczy żeby dostać A) a zawiłe postępowanie i trudności w zrozumieniu logiki nie są konsekwencją zawiłości tej logiki a aktywnych prób jej ukrycia.