Wpis z mikrobloga

Mireczki, planuję instalację do sterowania wszystkim w domu #budujzwykopem. :-) Patrząc na ceny i zacięcie do #arduino i #domoticz, raczej skorzystam ze swojego zacięcia DIY i spróbuję zrobić sterowanie samemu - używam tego już teraz w mieszkaniu, ale skala nie ta, ilość czujników nie ta i rozwiązanie radiowe. A ja radiu już nie wierzę, tam gdzie nie muszę - nie używam. Stąd decyzja o okablownaiu na etapie projektowania... Najchętniej, żeby zyskać etykietkę 'eib ready' położyłbym kabel #knx-owy, ale... rozwiązanie w pytę drogie, programowanie trudne, a wzywać firmę aby zmienić scenę mi się nie widzi. Stąd do włączników naściennych chyba puszczę samą skrętkę CAT5e, po niej na jednej parze 5/12/24V (do decyzji), a na ścianie same włączniki dzwonkowe, których zwarcie (przez określony czas i ilośc wciśnięć) wywoła odpowiednie polecenia na Arduino MEGA, jako Digital input. Chciałbym jednak niektóre czujki zrobić też bardziej multimedialne (#mysensors), wszystko będzie szło koło 230V w ścianie, więc boję się na wejściu napięć i zakłóceń. Mireczki, jak optycznie odizolować dużą ilość wejść tak, aby zmieściło się to gdzieś w rozdzielnicy? Czy zrobić płytkę z serią optoizolatorów + diodą LED sygnalizującą działanie? Czy może jest jakiś gotowy/lepszy układ na to?
Inna sprawa - program na Mega... w głównym loop()ie sprawdzałbym chyba tylko stany pinów, i jesli któryś z nich jest HIGH to zliczał przez jak długi czas był high etc. Druga MEGA mogłaby natomaist otrzymane informacje (lepiej przekazać je serialem czy MQTT? dochodzi ethernet, a ten lubi zawieść...) i wysterować płytę przekaźnikową na DIN tego typu: http://www.aliexpress.com/item/Slim-DIN-Rail-Mount-DC5V-Source-PNP-32-SPST-NO-5A-Power-Relay-Module-PA1a-5V/32385573737.html przez odpowiedni czas (oświetlenie, rolety etc.). Zapraszam do dyskusji o #elektronika, może zaprojektujemy wspólni wytykając błędy jakieś fajne rozwiązanie.
  • 56
@pneumokok: różnic nie powinno byc przy dobrej płytce, za własna przemawia fakt taki, ze można ja zawsze pod siebie dostosować i często cena, za ardu to, ze zaraz można kolejne ze sklepu zamówić, w sumie jak wolisz :p
@pneumokok: nie chce mi się czytać wszystkich komentarzy, ja też będę robił automatykę w swoim domu na arduino + rpi. Również skrętka do przycisków sterujących oświetleniem. Ale rezygnuję z takich funkcji jak kilkukrotne naciśnięcie lub długie naciśnięcie przycisku. U mnie przyciski będą sterowały przekaźnikami bistabilnymi. Arduino będzie sprawdzało stan tych przeciwników i również będzie mogło je przesterować. Zaletą takiego rozwiązania jest to, że w przypadku awarii automatyki tracę tylko motoring oraz
@pneumokok: dom jest w stanie surowym więc poszukiwania elementów wykonawczych jeszcze nie zostały rozpoczęte. Trochę się obawiam, że ciężko może być dostać przekaźniki bistabilne na 5V którym operuje arduino, jeżeli moje obawy się sprawdzą to zastosuje pomiędzy arduino a przekaźnikiem bistabilnym typowe chińskie tanie przekaźniki dedykowane do arduino i rpi przez które będę podawał wymagane 24V do sterowania tymi bistabilnymi
@aro84: zerknij na to co linkowałem: http://www.aliexpress.com/item/Slim-DIN-Rail-Mount-DC5V-Source-PNP-32-SPST-NO-5A-Power-Relay-Module-PA1a-5V/32385573737.html

A na jakiej zasadzie będziesz używał tej bistabilności? Załóżmy że na ścianie jest przełącznik włącz/wyłącz (góra/dół wychylne :_) standardowe w domach)
W jaki sposób będziesz w stanie 'wyłączyć' światło, aby przekaźnik za każdym razem nie miał innego położenia włącz/wyłącz?
@pneumokok: założę przyciski, a nie zwykłe włączniki. Przycisk da impuls na przekaźnik bistabilny a ten zmieni swój stan. Analogicznie arduino będzie mogło sterować poprzez impuls tym przekaźnikiem. Elementem centralnym takiego rozwiązania będzie przekaźnik bistabilny. Jak nadal nie rozumiesz to wieczorem mogę to narysować :-) Lecę teraz na zakupy, później zerknę na Twój link.
@pneumokok: Nie chce mi się czytać ściany tekstu, ale może ktoś już to sugerował. Zrób sobie magistralę RS485. Skrętka cat5e w zupełności wystarczy (u mnie 200m, 3 fazy, silniki po 3-8kW zero zgubionych informacji).
Uniwersalne, a jak najdzie Cię na zmiany to bez problemu podłączysz coś bardziej rozbudowanego :)