Wpis z mikrobloga

Mireczki, planuję instalację do sterowania wszystkim w domu #budujzwykopem. :-) Patrząc na ceny i zacięcie do #arduino i #domoticz, raczej skorzystam ze swojego zacięcia DIY i spróbuję zrobić sterowanie samemu - używam tego już teraz w mieszkaniu, ale skala nie ta, ilość czujników nie ta i rozwiązanie radiowe. A ja radiu już nie wierzę, tam gdzie nie muszę - nie używam. Stąd decyzja o okablownaiu na etapie projektowania... Najchętniej, żeby zyskać etykietkę 'eib ready' położyłbym kabel #knx-owy, ale... rozwiązanie w pytę drogie, programowanie trudne, a wzywać firmę aby zmienić scenę mi się nie widzi. Stąd do włączników naściennych chyba puszczę samą skrętkę CAT5e, po niej na jednej parze 5/12/24V (do decyzji), a na ścianie same włączniki dzwonkowe, których zwarcie (przez określony czas i ilośc wciśnięć) wywoła odpowiednie polecenia na Arduino MEGA, jako Digital input. Chciałbym jednak niektóre czujki zrobić też bardziej multimedialne (#mysensors), wszystko będzie szło koło 230V w ścianie, więc boję się na wejściu napięć i zakłóceń. Mireczki, jak optycznie odizolować dużą ilość wejść tak, aby zmieściło się to gdzieś w rozdzielnicy? Czy zrobić płytkę z serią optoizolatorów + diodą LED sygnalizującą działanie? Czy może jest jakiś gotowy/lepszy układ na to?
Inna sprawa - program na Mega... w głównym loop()ie sprawdzałbym chyba tylko stany pinów, i jesli któryś z nich jest HIGH to zliczał przez jak długi czas był high etc. Druga MEGA mogłaby natomaist otrzymane informacje (lepiej przekazać je serialem czy MQTT? dochodzi ethernet, a ten lubi zawieść...) i wysterować płytę przekaźnikową na DIN tego typu: http://www.aliexpress.com/item/Slim-DIN-Rail-Mount-DC5V-Source-PNP-32-SPST-NO-5A-Power-Relay-Module-PA1a-5V/32385573737.html przez odpowiedni czas (oświetlenie, rolety etc.). Zapraszam do dyskusji o #elektronika, może zaprojektujemy wspólni wytykając błędy jakieś fajne rozwiązanie.
  • 56
  • Odpowiedz
@pneumokok: rs485 nie jest przystosowane do gwiazdy, ale może dać radę przy niskich prędkościach, tym bardziej że odległości nie będą duże (chyba że budujesz willę 1000m2) możesz to sprawdzić na 2 ukladach :-) a w gdy nie potrzebujesz rs to odlaczasz przewody od mastera i dajesz gdzie trzeba :-)
  • Odpowiedz
@Tymian: myślałem o CAN, ale to też średnie do gwiazdy. zależy mi na tym by z rozdzielnicy móc 'spiąć' czujki (najchętniej MySensors) w jedną magistralę (czyli operowaną jednym interfejsem) :-) najwygodniejszy byłby ethernet, ale to z kolei moduł do każego urządzenia osobno. :-)
  • Odpowiedz
@pneumokok: Dobrze kombinujesz, podążaj tą drogą ;-) Ja podobnie kombinuję i póki co jestem zadowolony. Puść wszędzie gdzie się da Cat5e (ja Madexa puszczałem). Na takim okablowaniu puścisz:
- sieć do 1Gbps bez żadnego problemu jak tylko instalatorzy Ci coś nie zepsują,
- PoE do 20-30 W żeby zasilić kamerkę,
- 24V@5W do sterowania zaworami w rozdzielnicy CO (podłogówka)
- mnóstwo czujników PIR, DS18B20 (mam tego na jednym obwodzie ze 20-30 w architekturze dzikiej gwiazdy z najbardziej oddalonym czujnikiem o jakieś 30m i wszystkie działają od 3 lat), instalację alarmową, etc...
- jak się uprzesz to 230V też puścisz... izolacja na granicy ale awaryjnie
  • Odpowiedz
@kwanty: Panie drogi, a jak sterujesz światłami? :-)
Bo o nadmiarowych kablach myślę wszędzie gdzie się da, ale jeszcze nie mam nawet działki (co nie przeszkadza planować i spisywać na boku pomysłów)
  • Odpowiedz
Panie drogi, a jak sterujesz światłami? :-)


@pneumokok: Normalnie, wyłącznikiem. Klasyczna instalacja 230V. Wstawię PIR do garderoby i jednej łazienki (tam się sprawdzi). Zdalnie steruję tylko oświetleniem schodów (RGB). Więcej nie widzę potrzeby sterowania światłem zdalnie. Jakiś zbliżeniowy przełącznik w szafce kuchennej (żeby nie macać brudnymi placami wyłącznika).

Więcej pary idzie mi w sterowanie ciepłem - tu widzę że automatyką można dużo zaoszczędzić i zwiększyć komfort.
  • Odpowiedz
@kwanty: u mnie rekuperacja i sterowanie ciepłem to będzie basic, światła do obecności plus wyłączania wszystkiego + standby swoją drogą. po prostu jak mam szansę kłaść kable od zera, to położę je tak by było okej. :-)
  • Odpowiedz
@pneumokok: Requ jest super (też mam) i niestety sterowanie jest do bani :( W zimie nie ma problemu, bo cały czas jedzie na wymianie ciepła a wydajność ustalasz statycznie (w nocy mniej, w dzień więcej, rano wietrzenie) i to potrafi każdy "seryjny" sterownik. Jednak latem sprawy mają się inaczej. Jeżeli na zewnątrz jest cieplej niż w środku to requ może odzyskiwać chłód z domu, natomiast jeżeli na zewnątrz jest zimniej (noc) to trzeba włączyć by-pass żeby wiało zimnym. Niestety mój sterownik decyduje o tym na podstawie temperatury pomieszczenia a nie zewnętrznej - czyli bez sensu :( Sterowanie requ jest proste (dwa sygnało 0-10 do wentylatorów i on/off do by-bypassa) i sobie to kiedyś zrobię :) Na razie wstawiłem 4 czujniki temperatury powietrza na podłączeniach requ.

Mam Bartosza - polecam bo ma genialną wydajność i nie ma problemu z zalodzeniem (u mnie się nie zdarzyło pomimo -15 C na zewnątrz). Do sterownika chyba można się dostać po RSie ale nie bardzo chłopaki chcą dać protokół... muszę sam gdzieś wygrzebać.

W kotłowni ważne jest sterowanie pieca i tu niestety też jest trudno się podłączyć a chciałbym... np. chciałbym obniżyć temperaturę na tygodniowy wyjazd z domu i dzień przed przyjazdem zacząć podnosić do normalnego stanu. Jeżeli masz piec gazowy to da się to ustawić programatorem czasowym ale jest upierdliwe, natomiast interfejs do pieca to były jakieś chore pieniądze
  • Odpowiedz
O cat6 zapomnij, nie wykorzystasz. Praktycznie w domu nie zarobisz tego nigdy poprawnie więc 10 Gbps nie uzyskasz a do 1Gbps w zupełności cat5e wystarczy. STP też nie układaj w domu - są twarde, źle się układa, łatwiej je "złamać". STP tylko gdzieś na zewnątrz - np. do furtki przy drodze, żeby analogowy videofon zrobić, albo gdzieś do skrzynki w pobliżu słupa - żebyś miał prosto potem neostradę podciągnąć (albo jakieś szkiełko).

Ja nigdy nie mieszam usług w kablach. Albo idzie Ethernet z opcjonalnym PoE albo automatyka ewentualnie jakieś czujniki na osobnych parach. Czasami musiałem pary połączyć, żeby była mniejsza rezystancja przewodów (czujnik pogodowy dla pieca - jakieś 20-30m, wyszło 5-10 Ohm, trochę dużo, nie chciałem robić korekcji). Standardów nie ma, rób tylko dokumentację :-/ żeby się później w tym połapać. Opisuj kable, zapisuj jakim kablem, jaką parą idą jakie czujniki albo usługi.

Przez cat5e puszcza się chyba max 48 V a w praktyce chyba 24 V bo bezpieczne (PoE). Obciążenie to chyba max 500 mA na przewód. Zasilanie jest DC więc żadnych zakłóceń nie wygenerujesz, czujniki są zazwyczaj bardzo nisko mocowe więc też nie będą siały. Jakiś wyłącznik może "impulsem" przy przełączeniu pojechać ale tym się nie przejmuj, skrętki po to są skręcone, żeby minimalizować zewnętrze zakłócenia el-mag, z resztą zakłóceń radzą sobie karty sieciowe i protokoły.

Ja
  • Odpowiedz
@bazingaxl:

myslalem raczej o takim nadmiarowych zabezpieczeniu sie od zakłóceń, nie o 10gbit

ale skoro 5e wystarczy to ok


Zdecydowanie wystarczy. W domowych warunkach nie wygenerujesz zakłóceń, które by zabiły cat5e a nie ruszyły cat6. Według mnie to zbyteczny koszt i problemy, lepiej położyć więcej
  • Odpowiedz
@kwanty: sam stoję przed problemem zrobienia na szybko instalacji, pod "ynteligentny dom" i przyznam, że z uwagę przeczytałem Twoje posty.
Zastanawiam się tylko, czy jak zrobię wszystko na przekaźnikach bistabilnych, to nie pójdę za mocno w niepotrzebne koszta. Zamel ma fajne, beznapięciowe PBM-05 i myślę żeby to zastosować, a po latach ewentualnie dołożyć jakąś automatykę.
  • Odpowiedz
@mar111cin: Trochę wypadłem z obiegu, nie wiem co poradzić oprócz tego co wcześniej napisałem - duuużo skrętek, zawsze na tym zbudujesz różne rozwiązania. Masz miejsce to postaw szafę serwerową albo chociaż skrzynkę i tam sprowadzć wszystkie skrętki, najlepiej gdyby to było w pobliżu rozdzielnicy elektrycznej.

Przez te ostatnie 5 lat ;-) nadal nie wykrystalizował się jakiś standard inteligentnego domu, dalej jet rozdrobnienie i nie niepewność jak długo będzie to wspierane.
  • Odpowiedz
Przez te ostatnie 5 lat ;-) nadal nie wykrystalizował się jakiś standard inteligentnego domu, dalej jet rozdrobnienie i nie niepewność jak długo będzie to wspierane. Wprawdzie pojawiły się i spopularyzowały protokoły i urządzenia od googla, FB czy Appla ale ja bym na tym nie postawił inteligentnego domu (za bardzo wrażliwy jestem na podsłuchiwanie).


@kwanty: mam te same obawy.

a tak to się zacząłem interesować od kilku dni, bo na gwałt muszę zrobić elektrykę, którą zaczęłem ponad półroku temu.
Zastanawiam się, czy wydać z 2500zł na przekaźniki bistabilne (tylko oświetlenie). Czy jakieś sterowniki i modlić się, żeby żaden nie padł przez 20 lat (o czym ja
  • Odpowiedz
@mar111cin: Nie wiem czy masz nowy dom, czy robisz remont ale tak z perspektywy kilku lat mieszkania mam takie wnioski (jestem ogarnięty technicznie, sieciowo i siedzę w IT - przez ostatni rok dosłownie biuro w domu):

- gaszenie/świecenie światła komórką to jest moje ostatnie zmartwienie, w ogóle tego nie potrzebuję rozwiązywać na poziomie "rozdzielnicy", jakby bardzo chciał to mogę to zrobić sterownikiem umieszczonym w puszcze (wifi/BLE/zigbee) albo żarówką z interfejsem WiFi...

- w kwestii bezpieczeństwa to chcesz mieć kamery IP i alarm dostępny z zewnątrz, kamery na lokalnym IP, w zamkniętej sieci (VLAN bez dostępu do Internetu), dostęp z zewnątrz przez własnego
  • Odpowiedz
@kwanty: buduję nowy dom, instalacje zacząłem robić pół roku temu, miałem zimową przerwę, teraz do niej wracam i mi się piekli, bo już zamówiłem tynkarzy. Jedyne co powiem, to nawaliłem gniazdek 230V jak szalony, a teraz kombinuję jak zrobić oświetlenie i też inne rzeczy.

Przeczytałem Twój post, myślę co napisałeś, ale odpowiem rano ;)
  • Odpowiedz