Wpis z mikrobloga

Doradźcie mi.
Chodzę na siłownie regularnie od 2-3 miesięcy.
Przez święta byłem i mając tak małe doświadczenie zrobiłem martwy ciąg z #stronglifts #5x5 .
Może przesadziłem bo zwiększałem co 5 kg trening. No i dźwignąłem 75 kg wszystko było by ok ale jak poszedłem na basem to zacząłem odczuwać ból w lędźwiach. Następny dzień była masakra ale na 3 troszkę ustało ale niestety w 4 dzień ból powrócił(wieczorem). I tak boli do dzisiaj. Nie wiem czy odpuścić całkowicie siłkę na tydzień czy iść.
przysiadów czy tam martwego ciągu nie będę mógł zrobić albo będzie bardzo boleć. Nie chce się dowalić więcej...

#mikrokoksy #silownia
  • 21
@PrevuD:
Jeśli Cię nie boli podczas spoczynku, to najprawdopodobniej nic poważnego.
Odpuść treningi na 1-2 tygodnie, albo rób tylko to, co nie boli.
Jeśli ból będzie coraz lżejszy, to dobrze, jeśli bez zmian lub, co gorsza, będzie się nasilał, w najbliższych dniach, do dohtora.( ͡° ͜ʖ ͡°)
@PrevuD: O stary nie chce Cie straszyć ale miałem taką samą sytuację. Martwy ciąg jest super, uwielbiam to ćwiczenie ale każdy lekarz Ci je odradzi. Idąc nawet na samą logikę, obciążasz niesamowicie odcinek lędźwiowy. To ćwiczenie jest bardzo niezdrowe. U mnie bóle zaczynały się wieczorem po kąpieli (ciepła woda rozluźnia mięśnie). Jest to oznaka, że kręgosłup jest prawdopodobnie uszkodzony. Nad tyłkiem masz takie 2 mięśnie podłużne, jeśli przez cały dzień masz
Nad tyłkiem masz takie 2 mięśnie podłużne, jeśli przez cały dzień masz je napięte to znaczy, że mięśnie się spięły bo kręgosłup sam nie jest w stanie utrzymać Twojego ciała


@chuckktesta:

One są napięte niemal cały czas, bo taka jest ich funkcja i to one WSPÓLNIE z kręgosłupem stabilizują sylwetkę

Idąc nawet na samą logikę, obciążasz niesamowicie odcinek lędźwiowy


@chuckktesta: Gdzie tu ta logika? Taki jest cel treningu. Obciążanie pleców
ciepła woda rozluźnia mięśnie


@chuckktesta: mięśnie nie mają być rozluźnione. mięśnie mają być równo wszędzie spięte zgodnie z biomechaniką ciała. Znajomy sobie rozluźniał masażerem w oparciu samochodu czym zaburzył balans mięśniowy, bo rozluźnienie nie wynikało z przyczyn funkcjonalnych tylko z zewnętrznej manipulacji nad tkanką (dlatego rozciąganie uważam za niebezpieczne, pisałem o tym kilka razy). Od paru miesięcy przechodzi rehabilitacje pod okiem fizjoterapeuty, robiąc m.in. ten "niezdrowy" martwy ciąg
@berti: I tu Cie zaskoczę, te "niemal cały czas" napięte mięśnie nie powinny być niemal cały czas napięte. Oczywiście, że obciążanie pleców je wzmacnia ale jest wiele innym ćwiczeń na których można rozbudować plecy. Martwy ciąg jest złym ćwiczeniem, bo podczas wyprostu kręgosłup dźwiga duży procent ciężaru a na siłowni nie wzmacnia się kości tylko mięśnie
a na siłowni nie wzmacnia się kości


@chuckktesta: przemilczę. po prostu poczytaj coś i wróć za jakiś czas

Nie rozluźniony mięsień prowadzi do jego zapalenia


@chuckktesta: rozluźnienie mięśni sprawi, że spadniesz w tej chwili z krzesła albo założysz obie nogi na głowę bez wcześniejszego treningu. jeden warunek. zastrzyk ze środkiem zwiotczającym. jeżeli takiego zastrzyku nie podałeś, to znaczy, że jako w miarę zdrowy facet masz cały czas spięte mięśnie stabilizujące
@berti:

mięśnie mają być równo wszędzie spięte zgodnie z biomechaniką ciała. (...) (dlatego rozciąganie uważam za niebezpieczne, pisałem o tym kilka razy).


Cholera wie co doradzać, bo mądry Cię zrozumie, głupi się zabije...
Na Syfydy w dziale doping mają ankietę, którą należy wypełniać, jest tam wiek, staż i przydałoby się jeszcze rodzaj wykształcenia.( ͡° ͜ʖ ͡°)
Tylko wszystko z głową. Skoro boli w jednym miejscu nie jest powiedziane że nie zaboli znowu przy ćwiczeniu czegoś innego. Ja to bym jednak odpuścił z tydzień,dwa.
@PrevuD: W tej chwili przechodzę przez podobne schorzenie. Póki co 4 tydzień odpoczynku nie pomaga. Jest dużo zagadnień, które mógłbym poruszyć. Jak chcesz to na PW.