Wpis z mikrobloga

Mirki, zna się ktoś z Was na prawie spadkowym?

Sytuacja jest taka ,że z siostrą niedawno odziedziczyłyśmy po zmarłym tacie hmm .... no spadek.W tym spadku są między innymi 2 samochody. Siostra mieszka na stałe w Hiszpanii i nie może za bardzo przylatywać załatwiać spraw w urzędach itp. Chciałabym przerejestrować na siebie samochody ale w urzędzie babka powiedziała ,że musi być też siostra i ,że jak chcę sama na siebie zarejestrować te samochody to ona musi zrzec tych samochodów i przekazać mi darowiznę. No i teraz takie pytanie (bo ciężko mi znaleźć na necie konkretne odpowiedzi): jak to zrobić? Czy to musi być zrobione notarialnie? Czy wystarczy ,że napisze dokument i się podpisze i wyśle mi to pocztą? Nie wiemy jak się za to zabrać :(

#prawospadkowe #prawo #dziedziczenie #spadek
  • 5
Po śmierci ojca, jest określony ustawowo czas, gdzie siostra musi isc do urzędu i odrzucić spadek w całości. Wystarczy druczek
@wymarta:
Nie trzeba notarialnie, jeśli pojazdy zostały wydane, tj. znajdują się w Twoim władaniu. Wystarczy zwykła forma pisemna umowy darowizny. Wysłanie pocztą będzie OK. Teoretycznie mogłabyś nawet dokonać darowizny w ramach tzw. czynności samej ze sobą (108 KC), ale i to wymaga udzielenia uprzedniego pełnomocnictwa przez siostrę, więc nie ma sensu kombinować - wyślij siostrze 2 podpisane przez Ciebie egzemplarze umowy darowizny, a ona niech Ci jeden odeśle, tyle.
@svart: z opisu opki wynika, że nabycie spadku nastąpiło dawno temu, więc o jakim odrzuceniu mówisz? A nawet jeśli nie, skąd pomysł, że super rozwiązaniem jest odrzuceniem całości spadku przez siostrę, skoro auta stanowią tylko część masy spadkowej i najpewniej siostra chciała odziedziczyć inne składniki majątkowe?

#januszeprawa